Vyberte položku Stránka

MIMORIADNA SPRÁVA: Demokrati získali v USA Snemovňu reprezentantov. Trump má problém

MIMORIADNA SPRÁVA: Demokrati získali v USA Snemovňu reprezentantov. Trump má problém

Podľa správy agentúry Reuters, Demokrati získali jednu z komôr Kongresu. Tým dostali možnosť viac kontrolovať činnosť prezidenta Trumpa

[sociallocker][/sociallocker]

Doteraz boli republikáni v pohodlnej pozícii. Mali v rukách Biely dom, rovnako aj Senát a Snemovňu reprezentantov. Dnes je všetko inak.

Po dvoch rokoch neustálych útokov zo strany prakticky všetkých médií, ktoré sú ostro vľavo, rovnako ako aj tzv. osobností hlavne z umeleckého a univerzitného prostredia, bola nálada verejnosti naklonená na zmenu. Nepomohli k tomu ani mimoriadne vyhranené postoje vo vnútri Rebulikánskej strany, kde mnohí jej členovia otvorene vystupovali proti vlastnému prezidentovi. Mnohí politici, hlásiaci sa k pravici, jednoducho nezniesli, že už nemajú prezidenta z „vnútra„. Hlavne tí, ktorí boli úzko prepojení z Deep State tvorili najhlasnejšiu opozícii.

Niet sa čo diviť výsledkom. Demokrati zobrali Republikánom v Snemovni 14 kresiel z 23, ktoré doteraz držali a o ktorých boli voľby. Tým získali majoritu.

Treba však povedať, že to nie je výnimočná situácia. Naopak, je oveľa zriedkavejší prípad, keď jedna strana kontroluje Tak Biely dom, ako aj Senát a Snemovňu. Väčšina politiky v USA je o hľadaní kompromisu medzi rôznymi záujmami zákonodarcov a exekutívy.

Demokratická väčšina bude mať právomoc vyšetrovať daňové priznania a prípadné konflikty záujmov Trumpa a spochybňovať jeho politiku voči v Saudskej Arábii, Rusku a Severnej Kórei.

Mohli by tiež donútiť Trumpa, aby zmiernil svoje legislatívne ambície, pravdepodobne pochovajú jeho sľuby na financovanie hraničnej steny s Mexikom, zablokujú druhý veľký daňový balíček alebo mu neumožnia jeho tvrdú politiku v oblasti obchodu.

S&P akciové indexy vymazali väčšinu svojich ziskov z očakávaní, že Demokrati nakoniec Snemovňu obsadia.

Republikáni nakoniec udržali Senát. Tým pochovali nádej protivníkov, že Trump nakoniec bude čeliť odvolávaniu, tzv. impíčmentu. Na schválenie tohto kroku by bola potrebná dvojtretinová väčšina v Senáte. Napriek neustálemu odporu časti Republikánov voči Trumpovi , je toto krok, ktorý by v prípade schválenie bol pre celú stranu samovražedný. S veľkou pravdepodobnosťou k tomu nikdy nedôjde.

O autorovi

Pin It on Pinterest

Share This