Vyberte položku Stránka

MIMORIADNA SPRÁVA: Američania nechali v Kanade zatknúť finačnú riaditeľku druhej najväčšej komunikačnej spoločnosti na svete

MIMORIADNA SPRÁVA: Američania nechali v Kanade zatknúť finačnú riaditeľku druhej najväčšej komunikačnej spoločnosti na svete

Denník South China Morning Post, médium z Hongkongu vlastnené skupinou Alibaba, priniesol informáciu o zatknutí Sabriny Wanzhou Mengovej zo spoločnosti Huawei. Zadržanie previedla Kanada na žiadosť Spojených štátov, vraj kvôli porušeniu amerických sankcií voči Iránu.

[sociallocker][/sociallocker]

Pani Wanzhou Mengová je dcérou zakladateľa spoločnosti Huawei, aktuálne svetovej dvojky v komunikačných technológiách a tiež finančnou riaditeľkou spoločnosti.

Wanzhou Meng bola zatknutá 1. decembra vo Vancouveri,“ uviedol hovorca kanadského ministerstva spravodlivosti Ian McLeod v e-mailovej odpovedi na otázky denníka. „O jej vydanie požiadali Spojené štáty americké a na piatok [7. december] bol stanovený termín na kauciu.

Vzhľadom na to, že existuje zákaz publikovania, nemôžeme v tejto chvíli poskytnúť žiadne ďalšie podrobnosti. Zákaz požadovala pani Mengová,“ povedal McLeod.

Podľa The Globe and Mail, ktorý mal informáciu priamo od zdroja, bola zatknutá, pretože sa pokúsila vyhnúť obchodnému embargu, ktoré uložili USA na Irán. Okrem teohto nie sú známe žiadne ďalšie podrobnosti.

Vo vyhlásení, ktoré bolo vydané krátko po tom, čo kanadská vláda zverejnila oznam o zadržaní, čínska vláda protestovala proti tomuto kroku

Na žiadosť americkej strany kanadská strana zatkla čínskeho občana, ktorý neporušil akýkoľvek americký alebo kanadský zákon. Čínska strana sa zásadne bráni a dôrazne protestuje proti takýmto činom, ktoré vážne poškodili ľudské práva obete „, vyhlásilo čínske veľvyslanectvo v Ottawe.

O autorovi

Pin It on Pinterest

Share This