Agentúra TASS zverejnila odpoveď Moskvy na nepriateľské konanie Izraela. Rusko posilní obranu systémami S-300

Do dvoch týždňov Rusko rozvinie moderné systémy S-300, ktoré zvýšia bezpečnosť ruského kontingentu v Sýrii, povedal v pondelok minister obrany Sergej Šojgu.

Ministerstvo obrany RF na odporúčanie prezidenta Ruskej federácie rozhodlo, že bude navyšovať bojové možnosti sýrskych prostriedkov PVO.

1.) sýrskym ozbrojeným silám bude do 14 dní odovzdaný komplex S-300, ktorý je schopný zostreliť niekoľko vzdušných objektov súčasne na vzdialenostiach 250km, komplex výrazne zdvihne bojové možnosti sýrskej PVO. Chcem zdôrazniť, že v r.2013, sme zastavili dodávku komplexov S-300 sýrskej strane na žiadosť Izraela, sýrski vojaci vtedy prešli prípravou na tento komplex, situácia sa teraz zmenila, nie našou vinou.

2.) Všetky veliteľská stanovište, tak ako vojenských oblastí sýrskej PVO budú vybavené automatizovanými systémami velenia a riadenia, ktoré používajú iba ruské ozbrojené sily. Toto zabezpečí centrálne riadenie všetkých PVO prostriedkov Sýrie, spoločné sledovanie vzdušnej situácie, aj operatívne odovzdávanie cieľov. Hlavne bude garantovaná identifikácia všetkých ruských lietadiel sýrskou PVO. 

3.) Vo všetkých oblastiach okolo sýrskych hraníc a v oblasti Stredozemného mora budú nasadené prostriedky pre rušenie: rádioelektronických prostriedkov, satelitnej navigácie, palubných rádiolokátorov, komunikačných systémov letectva (DATALINK, atď.) proti všetkým objektom, ktoré sa pokúsia zaútočiť na akýkoľvek objekt na území Sýrie. 

Dúfam, že realizácia týchto opatrení schladí horúce hlavy,“ dokončil Šojgu

Izrael sa vyhráža

Izrael už povedal, že bude ignorovať všetky obmedzenia a naznačil, že dôsledky budú pre Rusov tragické. Izraelský minister obrany Avigdor Liberman tvrdí, že Izrael zničí ruské dodávky systémov protivzdušnej obrany S-300, ak ich Sýria použije proti izraelským lietadlám.

Liberman v utorok vyjadril izraelské obavy z údajných plánov Ruska dodať sýrskej armáde svoje účinné systémy protivzdušnej obrany S-300. Zdôraznil však, že Izrael bude reagovať, ak by sa takáto batéria použila proti jeho lietadlám.

Dôležité je, že obranné systémy, ktoré dodáva Rusko do Sýrie, sa proti nám nepoužívajú,“ povedal Liberman počas živého rozhovoru s novinovým portálom Ynet.

Jedna vec musí byť jasná: ak niekto strieľa na naše lietadlá, zničíme ho. Nezáleží na tom, či je to S-300 alebo S-700,“ povedal.

Izraelský bývalý šéf Vojenskej spravodajskej služby Amos Yadlin, ktorý v súčasnosti stojí na čele vplyvného Inštitútu pre štúdium národnej bezpečnosti v Tel Avive, povedal, že letectvo začne okamžite pracovať na zničení S-300, ak by systém Rusi skutočne dodali do Sýrie.

Ak dobre poznám letectvo, už sme pripravili správne plány na riešenie tejto hrozby. Keď odstránite hrozbu, čo je v podstate to, čo sa deje, vrátime sa na štartovú čiaru,“ povedal Yadlin minulý týždeň v správach agentúry Bloomberg.

Rusi kontrujú

Ruské vojenské zdroje povedali ruským novinám Kommersant, že ak by sa Izrael pokúsil zničiť protiletecké batérie, bolo by to „katastrofické pre všetky strany„.

Na sociálnej sieti sa počas včerajšieho dňa „náhodou“ objavil obrázok „neviditeľnej“ stíhačky F-22 v zámernom kríži ruskej stíhačky SU-35.

Komentár k obrázku hovorí, že „my vás vidíme a dáme dole, ak bude treba„.