Vyberte položku Stránka

MIDDLE EAST EYE: Za jediný deň bolo v Stredozemnom mori „zachránených“ vyše 1000 migrantov

MIDDLE EAST EYE: Za jediný deň bolo v Stredozemnom mori „zachránených“ vyše 1000 migrantov

Humanitárne záchranné lode vytiahli počas včerajšieho štvrtka z mora pri pobreží Líbye viac ako 1000 migrantov z deviatich gumových a drevených lodí,  povedal predstaviteľ talianskej pobrežnej stráže.

Záchranná loď Vos Hestia, prevádzkovaná organizáciou Save the Children, zachránila viac ako 100 migrantov, väčšinou z Bangladéša, ktorí sa plavili na gumovom člne asi 21 míľ od pobrežia Líbye v medzinárodných vodách.

Predtým vo štvrtok ďalšia mimovládna skupina, Proactiva Open Arms, uviedla na Twitteri, že príslušníci líbyjskej pobrežnej stráže strieľali do vzduchu počas záchrany 11 ľudí z malého člna, čím ich chceli zastrašiť.

Nikto nebol zranený a migranti boli presunutí na palubu humanitárnej loď. Komentár líbyjskej pobrežnej stráže nebol zatiaľ k dispozícii.

Príchody migrantov do Talianska v prvej polovici tohto roka vzrástli o takmer 18 percent oproti rovnakému obdobiu minulého roka. Talianske ministerstvo vnútra vo štvrtok oznámilo, že eviduje viac ako 65.000 migrantov.

Vzhľadom na to, že Európska únia a Turecko sa dohodli na ukončení plavieb lodí s migrantami, ktoré vlani končili v Grécku, Taliansko je pre utečencov a migrantov hlavným vstupným bodom do Európy. Vlani pristálo na talianskych brehov rekordných 181,000 migrantov.

Prevádzači, ktorí beztrestne operujú v Líbyi, pchajú migrantov na člnov nevhodných na morské plavby a posielajú ich do medzinárodných vôd, kde im na pomoc prichádzajú humanitárne lode. Podľa talianskej pobrežnej stráže všetky „záchrany“ zo štvrtka boli vykonané mimovládnymi organizáciami.

Koncom mája bolo pri pobreží Líbye v priebehu štyroch dní zachránených asi 10.000 migrantov, minimálne 54 ďalších však zomrelo.

Podľa údajov OSN, sa od začiatku roka utopilo alebo je nezvestných 1400 ľudí.

Zo 181,000 migrantov, ktorí vstúpili do Talianska vlani, 90 percent dorazilo cez Líbyu.

Severoafrická krajina je už dlho odrazovým mostíkom pre migrantov, ktorí hľadajú lepší život v Európe.

Líbya vyzval Európu a najmä Taliansko, aby mu poskytla nástroje, ktoré potrebuje na sledovanie svojej južnej hranice, cez ktoré prisťahovalci prevažne zo subsaharskej Afriky, vstupujú do zeme.

Zdroj: Middle East Eye

 

O autorovi

MEE

Pin It on Pinterest

Share This