Vyberte položku Stránka

MICHAL KRAVČÍK: Zavrite ich všetkých do basy

MICHAL KRAVČÍK: Zavrite ich všetkých do basy

Známy aktivista v oblasti životného prostredia a vodného hospodárstva našiel prípad, kde nejde len o evidentnú spreneveru peňazí, ale kde ide doslova o ohrozenie životov ľudí. Michal Kravčík si myslí, že všetci, ktorí sa na tomto prípade podieľali, by mali čeliť trestnému stíhaniu…

[sociallocker][/sociallocker]

Obec Roztoky bola postihnutá prívalovými dažďami v roku 2009. Tieto škody a problémy sa dostali aj do rokovania vlády, ktorá na účely protipovodňových opatrení vyčlenila veľké prostriedky. Avšak zdá sa, že niekomu išlo výlučne o vlastný prospech.

Neviem či plakať, alebo sa smiať. Tento most v obci Roztoky vo Svidníckom okrese bol vybudovaný v rámci regulácie miestneho potoka za 5,2 mil. €. Projekt bol schválený za prvej a dokončený za druhej Ficovej vlády, ako súčasť ochrany pred povodňami. 85% peňazí dal Brusel, .štát 10 % a obec ešte zobrala úver 200 tisíc €.

Kravčík hovorí, že regulácia je opodstatnená, ak rýchlosť a prietoky sú tak veľké, že je nutné na to predimenzovať všetky objekty potoka. Avšak ako vidno z obrázka, koryto prispôsobené na extrémne veľkú vodu je zúžené do prietokového profilu mosta.

Dôkaz o odbornej i politickej (ne)kvalite všetkých, ktorí sa prípravy, schvaľovania až po realizáciu projektu zúčastnili je pod tým mostom. Ten totiž dokazuje, že prietokový profil postačuje na prevádzanie povodňových vôd. Lenže potom tá regulácia je úplný nezmysel,“ píše aktivista.

Kravčík si myslí, že ide o dôkaz minimálne nekompetencie všetkých zainteresovaných

Jedno i druhé dokazuje názorný príklad úpadku celej plejády miestnych (starosta), regionálnych (župan, ktorý bol častým návštevníkom neďalekej hvezdárne) až po štátnych politikov (Slotove ministerstvo životného prostredia), cez celú plejádu vodohospodárskych ‚odborníkov‘.

Projekt je doslova životunebezpečný a pri skutočne  veľkej prívalovej vlne ohrozuje v najlepšom prípade všetky nehnuteľnosti po prúde potoka.

kravčík

Životunebezpečný projekt mosta

Ak by tam ozaj teoreticky prechádzala povodňová vlna, ktorá potrebuje takúto reguláciu, tak na moste sa vzpriečia dve drievka, na tom sa nahromadí veľa konárov, stromov, tráva a vytvorí jazero, ktoré presmeruje povodňové vody na kostol. Po prasknutí tejto bariéry na moste sa dedinou spusti povodňová vlna, ktorá zaplaví nie jeden domček, ako sa to stalo v roku 2010, ale odnesie všetky domy okolo potoka.

Podľa Kravčíka je takto navrhnutý a realizovaný projekt, dôvodom na podozrenie zo zneužitia právomoci verejného činiteľa. S priťažujúcimi okolnosťami verejného ohrozenia by to nemuselo skončiť len nejakým „kárnym opatrením

Ak takáto povodeň ani v teoretickej úrovni obci nehrozí, tak je treba dať trestné stíhanie na všetkých tých, ktorí zneužili svoju právomoc za zneužitie verejnej funkcie…

Zdroj: Facebook Michala Kravčíka

O autorovi

Príspevky za Júl

Pin It on Pinterest

Share This