MICHAL KRAVČÍK: Vážne? Svet prehráva vojnu s globálnym otepľovaním?

Známy obhajca regulácie vody v prírode Michal Kravčík sa vyjadril k článku v Hospodárskych novinách. Podľa neho nemáme krízu s otepľovaním a rastom CO2, ale s narušením prirodzeného kolobehu vody v prírode.

[sociallocker][/sociallocker]

Svet prehráva vojnu s globálnym otepľovaním?

Áno! Lebo je vo fatálnom omyle. Každoročne tečú miliardy do kampane na znižovanie produkcie CO2 a svet sa viac a viac prehrieva. Svet sa prehrieva nie preto, že rastie CO2 v atmosfére, ale ubúda H2O (voda) na kontinentoch.

Prečo? Lebo ako zmyslov zbavení sa systémovo zbavujeme dažďovej vody tam kde žijeme, kde pestujeme potraviny, či ťažíme drevo.

Z analýz trendových zmien v hydrologickom cykle vyplýva, že každoročne zo Slovenska odtečie do riek a mora v priemere 250 mil. m3 tej dažďovej vody, ktorá v minulosti vsakovala do pôdy a odtiaľ asi tretina doplňovala zásoby podzemných vôd a dve tretiny sa cez korene rastlín a vegetáciu vyparovala a termoregulovala krajinu.

Preto krajina sa pomalšie otepľovala i ochladzovala. Teraz? Dnes intenzívne zaprší a kanálikmi, rigolmi stečie do prvého jarku a následne putuje do mora. Zajtra? Krajina sa rýchlo prehreje, lebo v nej neostala dažďová voda.

Tých 250 mil. m3 je zhruba 1% objemu vody, ktoré každoročne ubudne z malých vodných cykloch. A ten proces vysychania krajiny zároveň znamená, že sa krajina rýchlo prehrieva. Prečo? Lebo sa menej vyparí a keďže sa menej vyparí, tak viac suchého tepla ostáva pri zemskom povrchu a to nás zabíja.

Ak je dostatok vody v krajine tak reálny výpar sa pohybuje na hranici potenciálneho výparu (v letnom dni dosahuje aj 9 mm) a vtedy vyparovaná voda transportuje teplo od zemského povrchu do vyšších vrstiev atmosféry a pri zemi je chladnejšie.

Ak je vyschnutá krajina, tak reálny výpar sotva dosahuje 3 mm a 6 mm nevyparovanej vody v letnom dni spôsobí produkciu tepla 210 TWh zo sucha, čo je 3500 násobok dennej produkcie energie všetkých elektrárni na Slovensku. To je tak zložité pochopiť?

Ako je možné, že došlo k tak fatálnemu omylu v definovaní príčin klimatickej zmeny? Nuž experti akosi vychádzali z princípu, že stav vody v atmosfére sa nemení. A mení sa! A fest: Lebo vysušovaním kontinentov ubúda voda na kontinentoch a menej sa jej vyparuje a klimatizačné zariadenie má poruchu, presne tak ako Katarína Začková to popísala v publicistickom filme „Klimatizačné zariadenie má poruchu„.

Katarína film natočila v roku 2002 prosím pekne. Je 16 rokov po a tí, ktorí sa tvária, že sú odborníci na klimatickú zmenu majú problém to pochopiť

Teraz média konštatujú, že svet prehráva vojnu s globálnym otepľovaním. Média by to mohli písať vtedy, ak by sme boli všetci osprostení. Nie sme. Média, ich záujmy ako aj záujmy politikov a oligarchov nedovoľujú spoznať riešenie, ktoré je lacné, efektívne a prijateľné pre všetkých a dá sa zrealizovať dokonca aj za menej ako 10 rokov.

Zdroj: Michal Kravčík 


Publikovaný

v

,

od

Značky: