METRO: Firmy z UK plánujú čipovať zamestnancov

Bulvárny portál METRO cituje článok denníka Telegraph. Podľa neho firmy v Británii vraj kvôli bezpečnosti zvažujú zavedenie mikročipov pod kožu zamestnancov.

[sociallocker][/sociallocker]

Rastú obavy, že firmy vo Veľkej Británii zvažujú implantáciu mikročipov do tiel svojich zamestnancov, aby zvýšili bezpečnosť.

Švédska spoločnosť Biohax, ktorá dodáva čipové implantáty pre ľudí, pre Daily Telegraph povedala, že „jedná“ s mnohými právnymi a finančnými firmami v UK, aby svojimi výrobkami očipovala zamestnancov.

Zdá sa, že jeden klient, ktorý má „stovky tisíc zamestnancov,“ pravdepodobne verí, že vkladanie čipov do ich pracovníkov je jednoduchšie ako vybaviť ich bezpečnostným preukazom.

Tieto spoločnosti majú citlivé dokumenty a zaoberajú sa bezpečnosťou pri ich narábaní,“ uviedol pre Daily Telegraph Jowan Österlund, zakladateľ spoločnosti Biohax.

[Čipy] im umožnia nastaviť obmedzenia pre každého,“ povedal Österlund, bývalý profesionálny piercer.

Samozrejme, nie všetci sú z tohto nápadu nadšení.

Hovorca Konfederácie britského priemyslu povedal pre Guardian: „Keď technológia mení spôsob, akým pracujeme, stáva sa z toho evidentne nepríjemné čítanie. Firmy by sa mali sústrediť na oveľa bezprostrednejšie priority a zamerať sa na integráciu svojich zamestnancov.

Spoločnosť Biohax hovorí, že jej mikročipy, ktoré majú veľkosť zrna ryže, stoja 150 libier za každý kus.

Sú vložené do kože medzi palcom a ukazovákom a môžu byť použité ako akýkoľvek druh vysielača – napríklad na otvorenie dverí alebo na spustenie vozidla. Môžu byť tiež nahraté lekárskymi údajmi, ku ktorým je možné pristupovať, ak by sa osobe niekedy prihodila nehoda.

Österlund povedal, že väčšie spoločnosti, ako sú firmy s viac ako 200 000 zamestnancami, by to mohli ponúknuť ako niečo dobrovoľné, aby uľahčili život zamestnancov a ušetrili peniaze spoločnosti.

Ak máte 15% účasť, stále je to veľké množstvo ľudí, ktorí nepotrebujú fyzický preukaz totožnosti,“ povedal.

Zdroj: Metro


Publikovaný

v

,

od