Vyberte položku Stránka

Merkelová utrpela ťažkú porážku v Bundestagu.

Merkelová utrpela ťažkú porážku v Bundestagu.

Portál Českej tlačovej agentúry zverejnil šokujúcu informáciu z Nemecka. Podľa nej nebol za šéfa parlamentnej frakcie CDU/CSU zvolený človek Merkelovej, ale naopak jej odporca.

[sociallocker][/sociallocker]

Portál ceskenoviny.cz to prezentuje ako veľkú porážku na nemeckej politickej scéne, ktorú utrpela kancelárka Angela Merkelová (CDU). Prekvapivo totiž nedokázala presadiť, aby ňou podporovaný Volker Kauder sa znovu postavil na čelo poslaneckej frakcie vládnej konzervatívnej únie CDU/CSU. Novým šéfom poslancov bude jeho vyzývateľ Ralph Brinkhaus.

Samotná protikandidatúra Brinkhausa bola prekvapením a prejavom nespokojnosti s Merkelovou. Klub CDU/CSU sa vždy vyznačoval vysokou disciplinovanosťou. Šesťdesiatročný Kauder blízky spojenec Merkelovej mal aj tak päťdesiatročného Brinkhausa hladko poraziť.. Najčastejšie odhady hovorili o tom, že by mohol získať maximálne tretinu hlasov. Nakoniec ale Kaudera, ktorý frakciu viedol posledných 13 rokov, porazil v pomere 125 ku 112.

Pozorovatelia už dopredu hovorili o tom, že počet hlasov, ktoré vyzývateľ Brinkhaus získa, ukáže aj na to, aké silné postavenie ešte Merkelová medzi poslancami má. Dnešný výsledok je z tohto pohľadu veľkú porážkou pre 64 ročnú političku, ktorú už značne oslabil minuloročný zlý volebný výsledok aj tohtoročná dvojica vládnych kríz. Nemecké médiá už v súvislosti s hlasovaním hovoria o senzácii alebo malej revolúcii.

Porážku pripustila aj sama Merkelová. „Je to hodina demokracie a v tej existujú aj porážky, na tom nie je čo prikrášľovať,“ poznamenala krátko po voľbe. Kauderovi, za ktorým stál aj predseda CSU Horst Seehofer, poďakovala za jeho doterajšiu prácu a Brinkhausovi ponúkla spoluprácu.

Doterajšieho šéfa poslancov ocenil aj jeho nástupca Brinkhaus, ktorý už dopredu hovoril o tom, že by zákonodarcovia mali hrať voči vláde aktívnejšiu úlohu.

Merkelová klesajúcu podporu pre svoju politiku nemusela vždy cítiť priamo, ale na voľbe šéfa frakcie sa prejavila už vlani po voľbách. Vtedy dostal Kauder, ktorý nemal protikandidáta, 77 percent hlasov, aj keď napríklad ešte v hlasovaní v roku 2013 ich získal 97,4 percenta.

Oslabenie kancelárky v dnešnej voľbe vidí aj opozícia. Protestná Alternatíva pre Nemecko (AFD) píše o súmraku Merkelovej, Ľavica o povstaní proti šéfke vlády a jej masívnom oslabení. Podľa Slobodných demokratov (FDP) si Merkelová nemôže byť istá už ani podporou vlastných poslancov. Koaličná Sociálna demokracia hovorí o tvrdom údere pre šéfku CDU alebo dokonca o povstaní proti nej.

O autorovi

Príspevky za Júl

Pin It on Pinterest

Share This