Merkelová pri zostavovaní vlády márne hľadá kompromisy. Hovorí sa o 125 sporných bodoch

Angela Merkelová pri zostavovaní kabinetu manévruje medzi ekologickými opatreniami a ochranou pracovných miest. Vyjednávačom o nemeckej vláde sa kráti čas. Kancelárka Angela Merkelová chce dosiahnuť predbežné dohody do štvrtka a potom konečne začať prácu na konkrétnej podobe koaličnej zmluvy.

Zlaďovanie záujmov svojich kresťanských demokratov (CDU), bavorskej CSU, slobodných demokratov (FDP) a Zelených je však náročné.

„Stojíme pred rozhodujúcim týždňom,“ myslí si kresťanský demokrat Michael Grosse-Brömer. Zelení pritom cez víkend dali najavo nespokojnosť s postojom partnerov a posunom v rokovaní. „Stále nevidím cieľovú pásku,“ povedala denníku Frankfurter Allgemeine Zeitung ich šéfka Simone Peterová. Doteraz netestovaná koalícia sa pripravuje od volieb, ktoré sa konali 24. septembra, pretože sociálni demokrati (SPD) rýchlo vylúčili pokračovanie doterajšej veľkej koalície. Kompromisy sa ale medzi pomerne vzdialenými programami rodia len ťažko. Ešte vo štvrtok strany hovorili o 125 sporných bodoch v mnohých oblastiach, predovšetkým v otázkach klímy a migrácie.

Strany však v posledných dňoch naznačili ochotu k čiastočným ústupkom. Liberáli pripúšťajú, že sa im zrejme do programu nepodarí presadiť širokú daňovú reformu. Rokovania zrejme otupil aj ich odpor voči záchrannému fondu eurozóny.

Zelení pravdepodobne zase upustia od požiadavky, aby sa do roku 2030 vyradili z prevádzky uhoľné elektrárne a zakázali autá so spaľovacími motormi. Ekológovia však po kancelárke chcú, aby vysvetlila, aké ďalšie opatrenia Nemecko prijme na splnenie plánu na zníženie emisií do roku 2020. Merkelová v sobotu uviedla, že Nemecko by malo viesť boj proti klimatickým zmenám, bez toho by to ohrozilo pracovné miesta.

„Naliehavosť, akú vo svetle prírodných katastrof všetci vnímame, je veľká,“ pripustila. Je však podľa nej nevyhnutné zabrániť presunu veľkých priemyselných zariadení inam. „Ak oceliarne, hlinikárne či továrne na meď opustia našu zem a odsťahujú sa niekam, kde nie sú ekologické regulácie tak prísne, pre globálnu klímu tým nič nezískame,“ podotkla. S dĺžkou vyjednávanie navyše klesá náklonnosť Nemcov k pripravovanej koalícii. Podľa aktuálneho prieskumu ju 52 percent opýtaných nepovažuje za dobrú. Ešte v októbri jej vznik podporovalo 57 percent ľudí.


Publikovaný

v

od

Značky: