Český portál Info.cz zverejnil výbušnú správu z britských zdrojov. Podľa nej pracovníci neziskoviek celé roky s vedomím zainteresovaných predstaviteľov zneužívali ženy a dievčatá na celom svete.
[sociallocker][/sociallocker]
Pracovníci medzinárodných neziskových organizácií hromadne zneužívali ženy a dievčatá v regiónoch postihnutých najrôznejšími katastrofami. Vyplýva to zo správy, ktorú zverejnila britská vláda. Niektoré prípady škandalózneho sexuálneho zneužívania už boli popísané skôr. Čerstvý dokument, na ktorý upozornila CNN, ale uvádza, že podobné incidenty sa odohrávali sústavne dlhé roky a páchatelia sa v neziskovom sektore pohybovali bez povšimnutia.
Vyšetrovanie spustil škandál, ktorý odkryl sexuálne obťažovanie zo strany zamestnancov neziskových organizácií Oxfam či Save the Children.
„Sexuálne zneužívanie a vykorisťovanie je endemické naprieč celým medzinárodným neziskovým sektorom,“ uviedla britská vládna komisia. Jej členovia si napríklad vypočuli príbeh o znásilnení malého dievčaťa bez domova, ktorej dal pracovník „neziskovky“ jeden dolár.
„Vo veľkej väčšine prípadov, nie vo všetkých prípadoch, ide o zneužívanie žien mužmi. Prípady, ktoré sa objavili, sú však len špičkou ľadovca,“ uvádza správa. Neziskové organizácie tiež čelia kritike, že o problémoch vedeli roky a nič s nimi nerobili.
Členovia vládnej komisie sa zaoberali až 16 rokov starými prípady. Vo svojich záveroch teraz upozorňujú, že „neziskovky“ vytrvalo stavali svoju reputáciu nad záujmy žien, detí či ďalších obetí sexuálneho zneužívania.
Rovnako to bolo aj v prípade neziskovej organizácie Oxfam, u ktorej vyšlo najavo, že skúsení členovia misie na Haiti v roku 2010 bežne platili za prostitúciu. Niektorí pracovníci Oxfamu síce boli prepustení, ale postupne sa ukázalo, že organizácia o probléme vedela dlhší čas a snažila sa ho zakryť. CNN v tejto súvislosti hovorí, že u Oxfam sa pestovala kultúra „pánskeho klubu„.
Len o niekoľko dní neskôr bol zo sexuálneho obťažovania obvinený bývalý šéf organizácie Save the Children Justin Forsyth. Celkom 21 zamestnancov prepustil aj Červený kríž, pretože sa ukázalo, že niekoľko rokov „platili za sexuálne služby„.
„Oxfam existuje preto, aby pomáhal zlepšovať životy tých najzraniteľnejších. Vieme, že sme neochránili ženy na Haiti a uznávame, že sme všetko mali nahlásiť skôr. Za to sa naozaj ospravedlňujeme,“ uviedla podľa CNN členka vedenia Oxfamu Caroline Thomson. Podobne reagovala aj organizácie Save the Children, ktorá na základe vyšetrovania nariadila ešte vlastný audit správania sa svojich zamestnancov.
Čítanie správy musí byť pre neziskové organizácie obzvlášť bolestné. Správa spomína napríklad zneužívanie dievčat v utečeneckom tábore v Libérii v roku 2001. Dievčatám bolo medzi 13 až 18 rokmi. „S jedným humanitárnym pracovníkom som otehotnela, ale on ma opustil a vybral si inú,“ uviedla jedna zo svedkýň.
Obete pracovníkov neziskoviek boli v niektorých prípadoch dokonca nakazené vírusom HIV, mnohé z nich navyše prekonali potrat. K zneužívaniu však dochádzalo aj pri nedávnom konflikte v Sýrii a to predovšetkým v centrách, z ktorých bola distribuovaná humanitárna pomoc.