Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal v pondelok na Špecializovaný trestný súd obžalobu na Milana Mazureka.

Ide o prečin hanobenia národa, rasy a presvedčenia v jednočinnom súbehu s prečinom podnecovania hanobenia a vyhrážania osobám pre ich príslušnosť k niektorej rase, národu, národnosti, farbe pleti, etnickej skupine alebo pôvodu rodu za jeho výroky v relácii „Debata na telefón“ Rádia Frontinus v októbri 2016.

Informovala o tom hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

Podľa prokuratúry Mazurek už ako poslanec Národnej rady SR a ako člen Výboru pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť NR SR za politickú stranu Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko okrem iného uviedol výroky, ktoré v kontexte celého vystúpenia v rozhlasovej relácii spĺňajú definičné znaky znevažujúcich prejavov z hľadiska príslušnosti ku konkrétnemu – rómskemu etniku, majú rasistický charakter a z ich obsahu vyplýva zámer vyvolať nenávisť voči príslušníkom tejto etnickej skupiny.

Poslanec v rozhlasovom vysielaní okrem iného povedal, že „150 miliónov eur sa ide použiť na domy pre ľudí z cigánskych komunít“.

To podľa neho znamená „pre ľudí, ktorí nikdy pre náš národ, pre náš štát nič neurobili, práve naopak, rozhodli sa žiť asociálnym spôsobom života a vyciciavať náš sociálny systém“.

„My, ktorí žijeme slušným životom a pracujeme, tak na nás štát úplne kašle, zatiaľ čo týmto asociálom dá zadarmo úplne všetko“ povedal v relácii Mazurek.

Vysielateľ Rádia Frontinus dostal za debatu s Milanom M. pokutu vo výške 15-tisíc eur. Sankciu mu uložila Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR), ktorá konštatovala porušenie zákazu podnecovania nenávisti.