Vyberte položku Stránka

Mazurek čelí obžalobe za prečin hanobenia národa a rasy

Mazurek čelí obžalobe za prečin hanobenia národa a rasy

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal v pondelok na Špecializovaný trestný súd obžalobu na Milana Mazureka.

Ide o prečin hanobenia národa, rasy a presvedčenia v jednočinnom súbehu s prečinom podnecovania hanobenia a vyhrážania osobám pre ich príslušnosť k niektorej rase, národu, národnosti, farbe pleti, etnickej skupine alebo pôvodu rodu za jeho výroky v relácii „Debata na telefón“ Rádia Frontinus v októbri 2016.

Informovala o tom hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

Podľa prokuratúry Mazurek už ako poslanec Národnej rady SR a ako člen Výboru pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť NR SR za politickú stranu Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko okrem iného uviedol výroky, ktoré v kontexte celého vystúpenia v rozhlasovej relácii spĺňajú definičné znaky znevažujúcich prejavov z hľadiska príslušnosti ku konkrétnemu – rómskemu etniku, majú rasistický charakter a z ich obsahu vyplýva zámer vyvolať nenávisť voči príslušníkom tejto etnickej skupiny.

Poslanec v rozhlasovom vysielaní okrem iného povedal, že „150 miliónov eur sa ide použiť na domy pre ľudí z cigánskych komunít“.

To podľa neho znamená „pre ľudí, ktorí nikdy pre náš národ, pre náš štát nič neurobili, práve naopak, rozhodli sa žiť asociálnym spôsobom života a vyciciavať náš sociálny systém“.

„My, ktorí žijeme slušným životom a pracujeme, tak na nás štát úplne kašle, zatiaľ čo týmto asociálom dá zadarmo úplne všetko“ povedal v relácii Mazurek.

Vysielateľ Rádia Frontinus dostal za debatu s Milanom M. pokutu vo výške 15-tisíc eur. Sankciu mu uložila Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR), ktorá konštatovala porušenie zákazu podnecovania nenávisti.

 

O autorovi

Michal Sumichrast

Zameranie na Umenie a Kultúru / Editor Slobodného Výberu

7 komentárov

 1. X-Men

  Tým debilom už načisto je-be,kde sú ľudské práva a sloboda prejavu .Ak je raz niekto debil ani súd nemôže určiť že ten menovaný dotyčný je génius.

  • Vladimir Janik

   Sloboda prejavu? Ved sa slobodne prejavil. Ono si netreba mylit slobodu prejavu s trestnou cinnostou. Potom to takto dopadne. A toto je len zaciatok. Za mreze pojde viac fasistov ako len tato tupa svina.

   • X-Men

    Vladko nebudeš ty Kiskov bratranec?

 2. zly kokos

  mentalne postihnuti by nemali byt stihani.

 3. Zuzana Ferkova

  Nikomu …………… to je divadlo.

 4. Jarka

  To už tu budeme súdiť ľudí za pravdu? Mne kto postaví dom?

 5. MiroslavJan

  Výrokom „… tak na nás štát úplne kašle.“ pán Mazurek hanobil sám seba, resp. tvrdí že štát jeho hanobí, tým že na neho a mnohých iných „kašle“.Takže to trestné oznámenie by mal pán Mazurek podať na štát, „ktorý na nás kašle“, ak to vie dokázať.

Pin It on Pinterest

Share This