Vyberte položku Stránka

KOMENTÁR: Materská škola Donalda Trumpa

KOMENTÁR: Materská škola Donalda Trumpa

Prezident Spojených štátov Donald Trump sa na Twitteri vyjadril o bývalom ministrovi zahraničia Rexovi Tillersonovi. Jeho vyjadrenie postráda akýkoľvek diplomatický tón.

[sociallocker][/sociallocker]

Donald Trump je povestný svojimi tweetmi, kde si skutočne nemieni brať servítky pred ústa. Mnohokrát sa v nich už vyjadril k rôznym udalostiam spôsobom, ktoré by u niekoho iného vyvolali minimálne medzinárodný škandál, ak nie niečo horšie.

Tentoraz si zobral na mušku svojho bývalého ministra zahraničia Rexa Tillersona. Snaha Trumpa o všetkom rozhodovať sám bola od začiatku mandátu Trumpovej vlády predmetom sporu medzi prezidentom a ministrom. Fakticky má minister zahraničia vo vláde USA veľkú slobodu konania a toto pravidelné tweety, resp. neočakávané zmeny z Bieleho domy pravidelne torpédovali. Denník USA Today priniesol už v júli 2017 celkom slušný zoznam, kde prezident doslova podmínoval a torpédoval aktivity rezortu zahraničia.

Rozpory nakoniec eskalovali do takej miery, že v októbri minulého roka nazval Tillerson Trumpa pred svedkami zasraným kreténom (fucking moron), čo viedlo k definitívnemu rozhodnutiu nájsť za neho náhradu. Trump teda hľadal cestu ako sa Tillersona zbaviť.

To nakoniec viedlo k osloveniu a v apríli tohto roku k vymenovaniu nového ministra Mikea Pompea, bývalého šéfa CIA.

V tweete, ktorý Trump napísal, prezident vychválil do neba nového ministra a Tillersonovi sa pomstil za výrok o „kreténovi„. Nazval ho hlupákom a naviac mimoriadne lenivým.

Mike Pompeo robí skvelú prácu, som na neho veľmi pyšný. Jeho predchodca, Rex Tillerson, nemal potrebné rozumové schopnosti. Bol sprostý ako tágo a nemohol som sa ho zbaviť dostatočne rýchlo. Bol lenivý ako voš. Teraz je to úplne nová hra, skvelá atmosféra na Ministerstve zahraničia!

Nejde o tom, že prezident nemá alebo má niekoho rád. Byť prezidentom najmocnejšej a najsilnejšej krajiny na svete si vyžaduje aj trocha iné schopností ako rečnenie na námestiach. Jedna z nich je tvorba tímu a práca s ním. Trump však nie je tímový hráč, správa sa skôr ako absolutistický monarcha, „kráľ slnko„. Na diplomaciu a nejakú empatiu zvysoka kašle. Pre okolitý svet sa tieto urazené a detinské vyrovnávania účtov javia veľmi podivne.

Lenže zatiaľ sa nezdá, že by Trumpove spôsoby voličov v USA vadili. Do budúcna, zvlášť ak bude Trump zvolený aj na druhé obdobie, to však môže priniesť nečakané dôsledky. Pre členov jeho tímu je to však výstraha. Trump nežiada samostatné konanie, nechce silných hráčov. On chce ľudí, ktorí budú poslušne prevádzať jeho nápady a nariadenia do praxe – bez ohľadu na to, aké budú.

O autorovi

Pin It on Pinterest

Share This