Dôchodky

Magická príťažlivosť zmeny spôsobila zemetrasenie vo francúzskych voľbách

Koalícia Hnutie Republika v pohybe (La Republic En March! – LREM) spolu s Demokratickým hnutím (MoDem) získala v prvom kole francúzskych volieb podľa neúplných výsledkov 26,6% hlasov a podľa odhadov v druhom kole obsadí okolo 400 kresiel z celkových 577 v Národnom zhromaždení.

Podľa televízie RTBF došlo k nečakanému prepadu volebnej účasti, keď k volebným urnám prišlo len 48,41% z vyše 47 miliónov oprávnených voličov. Odhady výsledkom prvého kola podľa prieskumu Kantar Sofres hovorili o zisku víťaznej koalície 32,9%. Prieskum spoločnosti sa ukázal ako značne nepresný, nakoniec bol volebný výsledok pre víťaza podstatne horší.

Na ďalších miestach sa umiestnili Konzervatívni Republikáni (LR) s podporou 16,34 percenta, nacionalistický Národný front (FN) 14,37 percenta, ultraľavicové Nepoddajné Francúzsko (FI) 10,24 percenta a donedávna vládnuca socialistická strana (PS) získala iba 7,29 percenta odovzdaných hlasov.

Do druhého kola postupujú len tí kandidáti, ktorí získali v prvom kole viac ako 12,5%.

Spoločnosť Ipsos France v reakcii na prvé výsledky poskytnuté ministerstvom vnútra pripravilo prvé projekcie možného zloženia Národného zhromaždenia.

Koalícia LREM + MoDem získa podľa nich jasnú väčšinu kresiel – od 390 do 430. Druhý najvyšší počet kresiel pripadne Republikánom (od 85 do 125), tretiu priečku obsadia socialisti v spojenectve s menšími ľavicovými stranami (20 až 35 kresiel), za nimi nasledujú poslanci Nepoddajného Francúzska Jeana-Luca Mélenchona (11 až 21 kresiel) a Národného Frontu (FN) Marine Le Penovej (3-10 kresiel). Zvyšných sedem až 12 mandátov by mali získať poslanci iných politických subjektov.

K výsledkom sa už vyjadrili kandidáti na poslancov dnes už opozičných strán.

Vodca socialistickej strany Jean-Christophe Cambadelis povedal, že „Nie je ani zdravé, ani žiadúce, aby prezident, ktorý získal iba 24 percent hlasov v prvom kole prezidentských volieb a ktorý bol zvolený v druhom kole iba kvôli odmietnutiu krajnej pravice, by mal ťažiť z monopolu národnej reprezentácie.“ On sám sa nedostane do parlamentu, keďže v parížskom obvode ho porazili zástupcovia hnutia LREM a krajnej ľavice.

Francois Baroin, ktorý viedol kampaň konzervatívnej Republikánskej strany, zopakoval tieto pocity. Hovorí, že politická moc by nemala byť sústredená v rukách jednej strany a nabáda priaznivcov zúčastniť sa 18. júna rozhodujúceho druhého kola.

Podľa Marine Le Penovej je „katastroficky“ nízka volebná účasť znepokojujúca. Napriek tomu čaká, že v druhom kole by kandidáti Národného frontu mohli v niektorých obvodoch uspieť. Sama Le Penová podľa odhadov vo svojom obvode na severe krajiny vedie a rovnako ako Baroin, vyzvala priaznivcov, aby sa zúčastnili volieb za týždeň.

Hoci ona sama získala pätinu hlasov v prvom kole prezidentských volieb v apríli, keď zaostala za Macronom na druhom mieste len o niekoľko percentuálnych bodov, prieskumy hovoria, že jej hnutie získa len niekoľko kresiel na rozdiel od 400 alebo viac pre Macrona.

Je potrebné, aby boli v parlamente zákonodarcovia, ktorí budú skutočne oponovať katastrofálnej politike, ktorú Emmanuel Macron pripravuje,“ uviedla Le Pen vo vyhlásení, ktorým chce mobilizovať voličov aby podporili získanie kresiel pre FN.

Jean-Luc Mélenchon, ľavicový kandidát, ktorý sa tiež zúčastnil prezidentských volieb, povedal, že Macron vyhral „nepodstatnú väčšinu.

Jeho kampaň bola zameraná na ochranu práv zamestnancov, na rozdiel od Macronovho programu reforiem prospešných pre obchodné prostredie.

Obrovská neúčasť ukazuje, že v tejto krajine neexistuje žiadna väčšina v prospech zničenie Zákonníka práce, ani k redukcii slobôd, ani pre ekologickú nezodpovednosť, ani pre podporu bohatých – všetko veci, ktoré figurujú v programe prezidenta.

V reakcii na kritiku, popredný funkcionár Macronovho hnutia povedal, že by nebolo vhodné potláčať alternatívne názory.

Budeme veľmi šetrní k opozícii … Musí existovať rešpektovanie menšín v diskusii. Nebude to dominantná väčšina ale zodpovedná väčšina,“ povedal Jean-Paul Delevoye, ktorý mal na starosti výber kandidátov LREM.

Premiér Édouard Philippe po oznámení odhadov sľúbil voličom razantné reformy a vyhlásil, že „Francúzsko je späť„. Budúcu nedeľu sa podľa neho v parlamente objaví nová tvár zeme. Silný výsledok Macronovho hnutia v prvom kole ukazuje, že Francúzi podporujú jeho prvé kroky na svetovej i domácej scéne, povedal predseda vlády.

 


Publikovaný

v

,

od

Značky: