Vyberte položku Stránka

JOZEF KAMENSKÝ: Mágia s číslom 1968

JOZEF KAMENSKÝ: Mágia s číslom 1968

„Prezident Andrej Kiska v zmysle zákona požiadal o mimoriadne vystúpenie v RTVS 21. augusta 2018, v súvislosti s 50. výročím vpádu armád piatich krajín vojsk Varšavskej zmluvy 21. do Československa a následnej okupácie našej krajiny.“

Keď zavraždili novinára  Kuciaka a jeho snúbenicu, pán prezident sa ešte pár dní preháňal po Alpských svahoch, kým sa tá vec nestala mimoriadnou situáciou. Niektoré tradičné sviatky ignoruje, napr. Cyrila a Metoda, a odrazu je tu mimoriadna situácia z 50 rokov starej kauzy. Pripomeňme si, že ide o človeka, ktorý si dával prihlášku do komunistickej strany, musel teda vtedy s vpádom vojsk Varšavskej zmluvy, pod vedením komunistov zo ZSSR, súhlasiť. Teda aspoň, lebo koniec koncov aj táto mimoriadna situácia bude určite len poslušným vykonávaním úloh – nitky v pozadí poťahuje niekto iný spoza oceánu.

No nemusíme konšpirovať, okrúhle výročie, preto sa prezident  dobýja do RTVS. Ja neviem, od myslenia sú tu predsa elity …

O chvíľu ma ale  článok Michala Havrana len utvrdzuje v tom, že je tu zrejme nejaká nálada, dokonca žiadúca a platená nálada vyvolávať nenávisť k Rusku.

Článok od včera zmenil názov, pôvodne tam bolo „Buďte Európanmi, nie hordou.“ Áno, jasne tu vidno, že autor sa vybral cestou manipulácie s emóciami a cieľovou skupinou sú ľudia odchovaní na bulvári a na mýtoch. To ukáže diskusia pod článkom,  kde sa prejavia  neznalosti o európskej histórii, či sa tam vyskytujú ľudové skazky o ne-slovanovi, teda vikingovi-germánovi  Ivanovi Hroznom, o expanzii nemky Kataríny Veľkej, či o dobytí Sibíri pomocou kozáka Jermaka, ktorý podľa niektorých mohol byť Ukrajinec.

Havran aj keď sa pokúša notorickými odrhovačkami o žurnalistiku, predsa len z textu trčí snaha o manipuláciu, agitáciu, a dokonca sa tam dopúšťa aj klamstva. Možno sa to dá uhovoriť, že predsa ide o umelecký počin, nejaký druh poézie, kde niečo vypichneme, o inom pomlčíme, aby sme diváka chytili do nejakej emócie, lenže ak áno, ide o politicky angažované umenie.

Názov, ktorý chce podsúvať obraz o Zlatej horde, o Mongoloch, ktorí tu vyvraždili a aj nepriamo spôsobili vyľudnenie Uhorska, zmenil na iné citové brnkanie – “ Milý Putin, nám na živote záleží“. Tu zas oslovuje nie, že rusofóbov, ale hejterov voči Rusku, ľudí nenávidiacich Rusko, kde chce rezonovať s ich vrieskaním, že údajne si Rusi život vôbec nevážia, že sú to zabijaci už od narodenia. Oslovuje týmto ľudí  s tými najhoršími rasistickými predsudkami.

K tomu klamstvu. Michal Havran píše, že „No vy ste sa ešte nikdy nikomu neospravedlnili, nepožiadali o odpustenie za 68. a…“

Putin sa za rok 1968 ospravedlnil v roku 2006. Ak by to ale niekomu nestačilo, že to nebolo na Slovensku, ale v Prahe  a povedzme nepokľakol na kolená, resp. nevykonal nejaký iný ľubovoľný rituál, je tu Slovensko – Ruská zmluva z roku 1993, v ktorej sa okrem iného píše:

„....odsudzujúc antihumánnu podstatu totality, želajúc si definitívne skoncovať s totalitnou minulosťou, ktorá sa prejavila aj v pošliapaní zásad medzinárodného práva v roku 1968 a ďalšom neospravedlniteľnom zotrvaní sovietskych vojsk na československom území, ktorého materiálne dôsledky sú riešené v dohode z 1. apríla 1992, a vyhlasujúc svoju odhodlanosť vybudovať dvojstranné vzťahy na základe pozitívnych hodnôt v dejinách oboch národov a štátov, berúc na vedomie česko-slovensko-sovietsku deklaráciu z 26. februára 1990 a nadväzujúc na zásady spoločnej česko-slovensko-ruskej Deklarácie o zásadách vzájomných vzťahov a spolupráce zo 14. mája 1991.“

Havran pre roznecovanie nenávisti zjednodušuje, napr. hovorí o strieľaní do davu.

Wikipedia o obetiach  píše: „V priebehu invázie bolo zabitých pri potýčkach s intervenčnými jednotkami alebo v dôsledku nehôd prišlo o život 108 Čechov a Slovákov. 29 ľudí prišlo o život na Slovensku, jeden Slovák tiež zahynul pri stretoch okolo budovy rozhlasu v Prahe.  Pri prejavoch odporu a niekoľkých útokoch na invázne sily zahynulo 12 sovietskych vojakov (1 dôstojník, 4 poddôstojníci a 7 vojakov), ďalších 87 bolo hospitalizovaných, z toho 25 v dôsledku ozbrojených potýčok s obyvateľstvom.“

Nie sú tam ale zarátaní mŕtvi Poliaci, Maďari a jeden Bulhar. Ten mal smolu, keď opitý dezertoval, ako stopára ho dvaja Česi  zastrelili . Celkove mŕtvych sovietov bolo 104, 1 Maďar a 10 Poliakov.

Na webe je dosť obsažný dokumentVojenské řešení Pražského jara II.  (Diel I. tu) kde na základe historických faktov, bez emócii, proste „po vojensky“ vysvetľujú celú situáciu. Odporúčam prečítať.

Som napádaný za to, že volám po objektivite, chcem, aby sa hovorila celá historická pravda. A možno aj to, ako Západ mal o invázii správy a nezakročil. Konečne išlo o novoty samých komunistov, nie o nastolenie demokracie v Československu.

Ale čo mám robiť, ak sa mi dvíha žalúdok z toľkej nízkosti, vyvolávania emócii, z toľkej propagácie hlúposti a z nevedomosti? Desím sa aj poznania, že ľudia nechcú pravdu. chcú skôr lži, ktoré ale rezonujú s ich emočným nastavením.

Nikto nechce tu popierať zlo komunizmu, ani zločin 68. roku. Volám len po objektívnej pravde a proti politickému zneužívaniu, čo predpokladá lož, hojne lží. Nikdy som nesympatizoval s komunistami, nikdy som sa nepokúšal vstúpiť do komunistickej strany ako náš pán prezident Andrej Kiska.

Ako ľudia podliehajú selektívnemu vnímaniu, ako sami seba hypnotizujú, dosvedčuje aj jedna osoba, ktorá na mňa včera reagovala  – „Ale veď Rusi strieľali do davu, veď som sama videla, ako strieľali do vzduchu a do okien …“

Jedna vec je, ak dá veliteľ rozkaz strieľať do davu, druhá, ak nervózny a nedisciplinovaný vojak, ktorý povedzme vidí, ako lynčujú iného vojaka, nerozvážne strieľa. Na výstrahu, potom už aj kade-tade.  Neviem, veď sme všetci videli tie horiaci tanky, aj mladíkov hádžucich kadečo, aj s puškami za stĺpmi. Myslím si, že len hlupák by si myslel, že nejaký 18 ročný pastier zo stepy im potom bude hádzať čokoládu.

Vojaci mali rozkaz nezabíjať.

Pri konci dokumentu „Vojenské řešení Pražského jara“ je zoznam obetí u civilov, u  všetkých armád Varšavskej zmluvy, vrátane ČSĽA a to kde sa vie, aj s príčinou smrti.

U vojakov sa v dosť zvýšenej miere vyskytli samovraždy, netreba si ale myslieť, že civili boli všetci postrieľaní, najčastejšie išlo o  nehody, dopravné a rôzne iné.

A keďže sa hovorí vždy iba o civilných obetiach, rozhodol som sa zverejniť tu obete vojakov Varšavskej zmluvy. Iste, môže mi byť vyčítané, že nie je na mieste súcitíť s agresorom a aj mi to bolo vyčítané, nuž  taký tromf na mňa vyťahujú. Humanisti. A prečo nie? Za prvé som kresťan, ktorý by mal milovať svojho nepriateľa , za druhé, išlo o niečo úplne iné ako je klasická vojna. Tí mladí muži ani často  nevedeli kde sú a prečo tu sú.

Napadá mi teraz jedna paralela z roku 1989. Ide o psychológiu ako takú, nie čo si Rus, či Slovák, či Svazijec.

Istý dosť rozhľadený liberál, demokrat a všetko možné dobré,  mal blog o tom, že ako v 89. roku slúžil v Čechách a že došlo k onej revolúcii a ich v kasárňach politicky spracovávali. Tvrdili im, že nepriateľské sily chcú vyprovokovať revolúciu, chodia po uliciach a zabíjajú malé deti. Tak nejako. Že vraj sa okamžite v predných laviciach rozohnili nejakí východniari a kričali – „pustite nás na nich!.“

Vojakov odvelili na Strahov,  dali im gumené projektily,  a tam mali čakať na rozkaz. Medzitým po Prahe prebiehali tie známe demonštrácie, manifestácie, rečnilo sa z tribún a pod. Nuž a ten náš liberálny bloger, tento náš vcelku humanista s hrôzou si uvedomil, že keby im vtedy povedali strieľať, a to aj ostrými, oni by strieľali, takí boli odhodlaní!  Takto videli situáciu, taká sa im zdala byť.

Toľko k vojakom …

Konečne ak chce mať niekto z informácie, že občania zabili nejakých hnusných rusákov pocit zadosťučinenia  a nejaké potešenie, je tu zlá správa – zo 104  mŕtvych sovietov,  bolo ruskej národnosti iba 29. Takže kľudne mohli zabiť nejakého Estónca, Kazacha, Baškirca, ale oveľa častejšie Ukrajinca.

Kto by si ale myslel, že tu píše niekto, kto nemá o 68. roku šajn, ubezpečujem ho, že to nie je tak. Môj otec, ktorý bol odjakživa antikomunistom a vcelku je liberál, stál vtedy ako vojak na kopci so samopalom, keď sa po ním valili sovietske tanky. Že vraj mu vtedy nebolo – všetko jedno.  Hromadne dávali dovolenky, tak na vlastné oči videl rozstrieľaný Václavák, na stanici pil pivo so sovietskym vojakom. Bol to Ukrajinec, záložák, ženatý muž,  ktorý ani nevedel o čo ide. Nikdy som ho nepočul nejako premrštene nadávať na Rusov pre 68. rok. Vždy mal sklon k objektivite a keďže ho  nikdy pre tie veci neplatili, nemal dôvod.

Tak ten zoznam:

Bulharská ľudová armáda
– Nikolov Nikolaj Cvetkov, Barkačevo okr. Brača, zastrelený Jiřím Balouškem

Maďarská ľudová armáda
– Bogáth Jósef, ?,?, zahynul pod prevráteným tankom – Šahy

Armáda NDR – nie je k dispozícii

Poľská ľudová armáda

– Grupa Tadeusz, ?, zastrelený dôstojníkom Henrykom Chojnackym pri neopatrnom narábaní so zbraňou

– Książak Ryszard,?,  zatrelený serž. Tadeuszem Kowalskim pri neopatrnom narábaní so zbraňou

– Kucharczyk Ryszard, ?, tank sa prevrátil z mostíka na vežu – Meziméstí

– Ostros Czesław, ?, obeť neopatrného zaobchádzania so zbraňou

– Osypiński Wiesław, ?, zastrelený  serž. Kazimierzem Wiśniewskim pri neopatrnom zaobchádzaní so zbraňou

– Słaboń Czesław, ?, pritlačený spadnutým stromom na tank

– Sosnowski Józef, ?, spáchal samovraždu – Petrice

– Steć Kazimierz, ?, zomrel pri náraze vlaku do OT – Vysoké Mýto

– Stępień Ryszard, ?, zatrelený opitým seržantom Bogusławem Grzgegorzewskim – Česká Rybná

– Wieniba Stanisław, ?, postrelil sa pri neopatrnom zaobchádzaní so zbraňou, zomrel po amputácii nohy

 

Sovietska armáda

– Achmadějev Oleg Anatoljevič, Bekmurzino, Birský okr., Baškirská AR, RF, ?

– Akimov Anatolij Nikolajevič, Dněpropetrovsk, Ukrajina, ?

– Andrejev Jurij Innokentěvič, Novosibiřsk, RF, ?

– Androščuk NikolajIvanovič, Ugly, Chmelnickij okr., Vinnická o., Ukrajina, ?

– Arsentěv Valerij Michajlovič, Moskva, RF, ?

– Asejev Vladimir Vasiljevič, Melitopol, Záporožská o.,Ukrajina, ?

– Ašurov Rachman, Leninabade,Tádžikistán, zomrel na zranenia

– Auglis Edmundas Juozo, Bugenju, Ukmergský okr.,Vilnijuská o.,Litva, zomrel na zranenie

– Avdějev Jevgenij Nikolajevič, Rasskazovo,Tambovská o., RF, ?

– Azizov Mavlettali Eržonovič, Art-Mončit, Neftekumskýokr., Stavropolský kraj, RF, ?

– Basov Vladimir Jakovlevič, Bezobrazovo,Besedinský okr.,Kurská o., RF, ?

– Bělčikov Jurij Nikiforovič, Kirovograd,Ukrajina, zomrel na zranenia

– Bělous AlexejIvanovič, Serachoviči, Starovyževský okr., Volyňská o.,Ukrajina, ?

– Berdin An/p/iľ Jusufovič, Ozerki, Ilekský okr., Orenburgská o., RF, ?

– Bondarčuk Alexandr Fedorovič, Tatarbunary, Tatarbunarský o., Oděská o., Ukrajina, ?

– Borodkin Vasilij Jevgeněvič, Lenine, Moskevská o., RF, ?

– Božko Grigorij Michajlovič, Velká Alexandrovka, Velkoalexandrovský okr.,Chersonesská o., Ukrajina, ?

– Bu/r/jankin Nikolaj Ivanovič, Doněck,Ukrajina, zomrel na zranenia – Praha

– Ciche/i/seli Varseli Davidovič, Tbilisi, Gruzínsko, ?

– Danilov Jurij Viktorovič, Posopnaja Peleťma, Luninský okr., Penzenská o, RF, zomrel na poranenia

– Demkin Gennadij Fedorovič, ?, letecká havária – Zvolen, Sliač

– Derkač Oleg Ivanovič, Rubanyj Most, Bukský okr.,Kijevská o.,Ukrajina, zomrel na strelné poranenia

– Frolov Anatolij Afanasjevič, Gronovo, Kričevský okr.,Bělorusko, ?

– Fukarev Vasilij Ivanovič, ?Andrejevka, Oděsská o.,Ukrajina, ?

– Gajevskij Leonid Francevič, Džankoj, Krymská o., Ukrajina, ?

– Galecjan Rafik Amazaspovič, Artašat, Arménsko, zomrel na poranenia

– Gončar Vladimir Ivanovič, Stavko-Balka, Petrovský okr., Charkovská o.,Ukrajina, zomrel na zranenia

– Gorbunov Nikolaj Nikolajevič, Novosibiřsk, RF, letecká havária – Zvolen, Sliač

– Grabovskij Ustin Vikentěvič, kolchoz Džeržinskij, Glubokský okr., Vitebská o.,Bělorusko, ?

– Grišin Jevgenij Grigorjevič, Lipna, Petušinský okr., Vladimirovská o., RF, zomrel na zranenia

– Gusejnov Gijaz Abdullovič, Zinzagal, Daškesánský okr.,Azerbajdžán, ?

– Gusev Pavel Michajlovič, Nerubajki, Beljajevský okr., Oděsská o.,Ukrajina, zomrel na otravu

– Iona Emerich Arpadovič, Gornyj Potok, Vinogradovský okr., Zakarpatská o., Ukrajina, ?

– Iščak Nikolaj Seme/jo/novič, Ostaški, Krasilovský okr., Chmelnická o., Ukrajina, zomrel na zranenia

– Jakuškin Eduard Dmitrijevič, Doněck, RF, zomrel na zranenia

– Jeršov Valerij Alexandrovič, ?, letecká havária – Zvolen, Sliač

– Jevtušenko Grigorij Andrejevič, Ladan, Černigovská o., Ukrajina, ?

– Karandasov/Krivondasov Vladimir Michajlovič, Konotop, Sumská o., Ukrajina, zastrelený vlastným vojakom pri neopatrnom zaobchádzaní so zbraňbou pri jazde na motocykli

– Kazaryk Petr Děmjanovič, Antonovka,Šumský okr.,Ternopolská o.,Ukrajina, ?

– Kobuk Vasilij Grigorjevič, Stavišči, Kameň- Kaširský okr., Volyňská o., Ukrajina, zomrel na zranenia

– Korablev Vasilij Grigorjevič, Zvjagino, Čebarkulský okr.,Čeljabinská o., RF, ?

– Korčažkin Michail Vasiljevič, Černucha, Černuchinský okr., Gorkovská o., RF, ?

– Koroľko Arkadij Vladimirovič, Karmazy, Starodorožský okr., Minská o., Bělorusko, ?

– Kostyšak Jaroslav Konstantinovič, Červonoarmejskoje, Zaporožská o., Ukrajina, ?

– Kotovič Vitalij Vasiljevič, Koloverť, Goščanský okr., Rovenská o.,Ukrajina, ?

– Kozlov Boris Mitrofanovič, Mičurinsk, Tambovská o., RF, zomrel na poranenia

– Krasij Jevgenij Antonovič, Razdoľnoje, Nižněgorský okr., Krymská o.,Ukrajina, ?

– Krasnopoľskij Gennadij Stěpanovič, Pavlovsk, Pavlovský okr., Altajský kraj, RF, zomrel na zranenia

– Lapin Gennadij Vasiljevič, Leningrad, RF, pri neopatrnom zaobchádzaní roztrhaný ručným granátom

– Levickij Michail Semenovič, Verchivcy, Gustjatinský okr.,Ternopolská o., Ukrajina, zomrel na zranenia

– Lisovoj Anatolij Jaroslavovič, Zaškiv, Zoločevský okr., Lvovská o., Ukrajina, ?

– Lukjanov Alexej Gavrilovič, Babonino, Novosilský okr.,Orlovská o., RF, ?

– Luz/g/in Vladimir Vladimirovič, Vilnijus, Litva, ?

– Machotin Jevgenij Nikolajevič, Rogove, Čerkasská o., Ukrajina, ?

– Malinovskij Ivan Nikolajevič, Klenovaja, Novograd-Volyňský okr., Žitomirská o., Ukrajina, ?

– Marenič Nikolaj Afanasjevič,  Čerkasská o.,Ukrajina, ?

– Marujev Vjačeslav Michajlovič, Tula, RF, ?

– Merkjavičus Sigitas Vincovič, Kapsukasský okr., Litva, ?

– Milovanov Nikolaj Alexejevič, Marina Gorka, Minská o., Bělorusko, ?

– Murgoč Ivan Nikolajevič, ?Andrejevka, Oděsská o., Ukrajina, ?

– Murnik Ivan Antonovič, Imstičevo, Beregovskij okr.,Zakarpatská o.,Ukrajina, ?

– Nabok Nikolaj Danilovič, Gorodišče, o., Ukrajina, letecká havária – Zvolen, Sliač

– Nabokov Alexandr Anatoljevič, Malyje Vyselki,Nižně-Lomovský okr., Penzenská o., RF, zabitý v noci na hliadke

– Nikitin Viktor Pavlovič, Dauciena-Talsenský okr., Lotyšsko, ?

– Odudenko Nikolaj Ivanovič, Syzraň, Kujbyševská o., RF, ?

– Pavlov Vladimir Michajlovič, Tally, Gračevský okr., Orenburgská o., RF, ?

– Parejčuk Ivan Makarovič, Žolkino, Vladimirský okr., Rovenská o., Ukrajina, ?

– Pergamnik Petr Michajlovič, Dovbyš, Baranovský okr., Žitomirská o.,Ukrajina, ?

– Petraš Alexej Semenovič, Očkanivka, Poltavský okr., Polstavská o., Ukrajina, ?

– Poljakov Valerij Grigorevič, Malaja Rečka, Medveděvský okr., Marijská R, RF, ?

– Purtov Ivan Grigorjevič, Čirki, Medveděvský okr., Marijská, R, RF, ?

– Radčuk Nikolaj Ivanovič, Kivercy, Volyňská o., Ukrajina, ?

– Rudjuk Vladimir Stěpanovič, Berdičev, Žitomirská o.,Ukrajina, ?

– Sedych Vladimir Ivanovič, Moskva, RF, ?

– Semenenko Alexandr Grigorjevič, Košmak, Korsuň Ševčenský okr., Čerkasská o., Ukrajina, ?

– Seme/jo/nov Viktor Vasiljevič, Dema, Baškirská R, RF, ?

– Sidorov Alexandr Vasiljevič, Vzdružnoje, Navlinský okr., Brjanská o., RF, zomrel na zranenia

– Siľnikov Gennadij Fedorovič, Balašov, Saratovská o., RF, ?

– Sinkjavičus Aľgirdas Juozo, Krosna, Lazdijský okr., Litva, ?

– Sitnik Viktor Vladimirovič, Nikopol, Dněpropetrovská o.,Ukrajina, ?

– Staško Vladimir Ivanovič, Antonovka, Tomašpoľský okr., Vinnická o., Ukrajina, ?

– Sulima Stanislav Pantelejevič, Grodno, Bělorusko, zastrelený pri hádke v opilosti  vlastným vojakom pred reštauráciou – Malá Ida

– Svjatnyj Nikolaj Josifovič, Svetilovka, Globinský okr., Poltavská o., Ukrajina, zomrel na zranenia

– Šarafutdinov Magafur Sofievič, Malo-Mansjutova, Išimbajevský okr., Baškirská R, RF, zomrel na chorobu

– Ševčenko Nikolaj Fedorovič, Dubročeska, Šramkovský okr., Kijevská o.,Ukrajina, ?

– Šilov Andrej Dmitrijevič, Dmitrijevka, Chlevenský okr., Lipecká o., RF, zomrel na poranenia

– Tabakov Alexandr Fedorovič, Krutaja, Kstovský okr., Gorkovská o., RF, ?

– Taraskin Valentin Vasiljevič, Tartu, Estonsko, zomrel na neskoré ošetrenie strelných zranení ruky a zažívacieho traktu – nemocnica Slaný

– Tiljupo Leonid Ivanovič, Čerikov, Mogilevská o., Bělorusko, ?

– Tkače/jo/v Anatolij Stěpanovič, Parfenove, Topčichinský okr., Altajský k., RF, ?

– Tomilov Sergej Vasiljevič, Kirillovo, Irbitský o., Sverdlovská o., RF, zomrel na otravu

– Troň Viktor Nikolajevič, Kulikovka, Kulikovský okr., Černigovská o.,Ukrajina, ?

– Tugušev Boris Achmetovič, Syzraň, Kujbyševská o., RF, ?

– Utešev Lesbek Darchanbajevič, Orlovka, Algabasský okr., Čemkentská o., Kazachstán, ?

– Veselovskij Michail Jakovlevič, Radiči, Černjachovský okr., Žitomirská o., Ukrajina, ?

– Viršič Ivan Vladimirovič, Novicki-Vtorye, Lidský okr., Grodněnská o., Bělorusko, ?

– Voznij Vladimir Fedorovič, ?Negin, Chmelnická o., Ukrajina, ?

– Zajarnyj Viktor Pavlovič, Donske, Simferopolský okr., Krymská o., Ukrajina, ?

– Zamalajev Anatolij Nikolajevič, Karbino, Norilský okr., Krasnojarský k., RF, letecká havária Zvolen-  Sliač

– Zapevalov Vladimir Janovič, Tallin, Estonsko, ?

– Zarajskij Jevgenij Ivanovič, Spirovo, Maxatinský okr., Kalininská o., RF, zomrel na zranenia

– Zenkov Gennadij Gurjevič, Kamiš, Irbitský okr., Sverdlovská o., RF, letecká havária Zvolen – Sliač

– Nepomnjaščij Karl J. , ?, letecká havária – Kostomlaty

– Zvorykin Alexandr A., ?, letecká havária – Kostomlaty

 

O autorovi

Pin It on Pinterest

Share This