Vyberte položku Stránka

Maďarský zákon Stop Soros je už v parlamente a obohatený o trestný čin organizovania ilegálnej imigrácie

Maďarský zákon Stop Soros je už v parlamente a obohatený o trestný čin organizovania ilegálnej imigrácie

Portál NOVINKY informuje o aktivite maďarskej vlády, ktorá plná predvolebný sľub predložením zákona o mimovládkach. V zákone je naviac rozšírenie o ilegálnu imigráciu.

[sociallocker][/sociallocker]

Vláda maďarského premiéra Viktora Orbána (FIDESZ) predložila v utorok do parlamentu balíček zákonov namierený proti organizátorom migrácie známy pod názvom Stop Soros podľa amerického miliardára maďarského pôvodu Georgea Sorosa.

Proti pôvodnému textu, ktorý bol publikovaný pred aprílovými parlamentnými voľbami v Maďarsku, Orbánova vláda zákon ešte sprísnila. Po jeho schválení parlamentom bude v Maďarsku existovať trestný čin organizovanie ilegálnej migrácie.

Podľa predsedu poslaneckej frakcie strany FIDESZ Máté Kocsisa, ak niekto organizovaným spôsobom pomôže migrantom k legalizácii pobytu na území Maďarska môže byť zadržaný na 5 až 90 dní. Až rok väzenia hrozí tomu, kto organizovaným spôsobom napomáha ilegálnej migrácii napríklad poskytovaním informačných letákov, právnym poradenstvom alebo potravinovou pomocou. Z Maďarska môže byť vyhostená osoba, ktorá pomáha ilegálnej migrácii vybudovaním organizácie na pomoc migrantom.

Cieľom týchto opatrení je, aby sme zabránili organizovaniu ilegálnej migrácie a Maďarsko sa nestalo prisťahovaleckou krajinou,“ zdôraznil Kocsis.

Bezpečnostné riziko

Šéf poslaneckej frakcie FIDESZ konštatoval, že organizovanie ilegálnej migrácie znamená pre Maďarsko bezpečnostné riziko. „Balíček opatrení je pre nás veľmi dôležitý, aby sme dokázali zabrániť organizovanie ilegálnej migrácie,“ dodal Kocsis.

Opatrenia z balíčka zákonov Stop Soros sa majú stať súčasťou maďarskej ústavy. V tej bude zakotvené, že v Maďarsku nemôže dostať azyl, kto do krajiny prišiel z územia štátu, v ktorom nebol vystavený prenasledovaniu.

Ústava bude tiež obsahovať pasáž, že do Maďarska nie je možné organizovane nasťahovať cudzinca, čo má zabrániť príchod migrantov na základe akýchkoľvek prípadných kvót.

Organizovanie migrácie je zločin ohrozujúci národnú bezpečnosť. Maďarsko preto cíti povinnosť vystúpiť proti tejto činnosti, zakázať ju a sankcionovať ju. Na ochranu Maďarska pred ilegálnou migráciou musíme mať nové pravidlá,“ povedal Orbán v piatkovej relácii 180 minút na rozhlasovej stanice Kossuth.

Migranti sa nedostávajú k hraniciam Maďarska len tak. Niekto ich tam dovedie, dostávajú tiež právnu a finančnú pomoc. Tu sa už nejedná o ľudské práva, ale otázku národnej bezpečnosti,“ dodal Orbán.

Cieľom balíčka Stop Soros je obmedzenie činnosti mimovládnych organizácií, ktoré pomáhajú ilegálnej migrácii. Zákon má napríklad uvaliť na mimovládne organizácie financované zo zahraničia mimoriadnu 25-percentnú daň. Soros nedávno oznámil, že uzavrie budapeštiansku kanceláriu nadácie Open Society Foundation, ktorá sa presťahuje do Berlína. Budapeštianska kancelária by mala fungovať do 31. augusta 2018.

V aprílových parlamentných voľbách v Maďarsku Orbánova strana FIDESZ jasne zvíťazila a získala ústavnú väčšinu 133 kresiel vo 199členném parlamente.

Zdroj: Novinky

O autorovi

Príspevky za Máj

Pin It on Pinterest

Share This