Podpredseda Smeru-SD Marek Maďarič uvažuje o tom, že by viac nebol podpredsedom strany. Informuje INFO.SK.

Ak sa Maďarič rozhodne abdikovať, do straníckej funkcie už kandidovať opätovne nebude. Povedal to po stredajšom rokovaní vlády s tým, že kým líder Smeru-SD Robert Fico vidí po krajských voľbách pohár poloplný, on ho vidí poloprázdny.

Všetko chce nejaký vývoj. Je celkom možné, že sa vzdám funkcie podpredsedu, ale v takom prípade sa už nebudem znovu o tento post uchádzať. Musím si všetko zvážiť, tému som ešte neuzavrel,“ poznamenal s tým, že samého seba pociťuje vo vedení strany skôr ako problém než ako prínos. „Možno mám vyjadrenia, ktoré vyvolávajú kontroverzie, možno sa neviem vždy zladiť s názormi iných ľudí. Ale to je úplne normálne,“ uviedol s dôvetkom, že keby sa aj vzdal kresla v strane, ministrom kultúry by chcel ostať, keďže si myslí, že v danom rezorte je viac prínosom ako problémom.

Maďarič vysvetlil, že stranícku funkciu na utorkovom (14.11.) rokovaní vedenia ponúkol Ficovi. „Odozva bola, že by sme mali o tom ešte hovoriť,“ povedal. Maďarič však nechcel komentovať, ako ponúkli funkcie ostatní podpredsedovia. „Vedenie je neverejné. Pýtajte sa ostatných podpredsedov, nie som ich hovorcom,“ vyhlásil. Či pôjde na decembrový stranícky snem Smeru-SD osobne, nepovedal. Podľa jeho slov je to ešte ďaleko.

Na margo podpredsedu strany a ministra vnútra Roberta Kaliňáka Maďarič zopakoval, že na jeho mieste by asi vo funkcii nezostával. „Otázku personálnych zmien sme zatiaľ otvorili vo všeobecnosti a ja som formuloval názor, že k zmenám by malo dôjsť na viacerých úrovniach. Za seba som ponúkol svoje meno,“ podotkol.

Portál pluska.sk informoval, že v Smere-SD sú úvahy o oddelení pozícií ministra práce a generálneho manažéra Smeru-SD, ktoré dnes zastáva Ján Richter. Maďarič to nezavrhol. „Zvládať tak náročný rezort, aj funkciu generálneho manažéra strany, je dosť ťažké. Rozdeliť to medzi dvoch ľudí je jedna z možností,“ poznamenal.

Podpredseda strany Peter Kažimír tvrdí, že ak treba reagovať na trend, ktorý všetci vnímajú, tak je pripravený z hľadiska straníckej pozície dať k dispozícii svoju funkciu. „Ja som osoba, ktorá sa zvykne autonómne rozhodovať. Mám vám to nejako dokazovať?“ odpovedal na otázku, či k takémuto rozhodnutiu dospel sám.

Kažimír deklaroval, že každý má svoje osobné dôvody. „My vedieme diskusiu, len sme sa začali o týchto veciach rozprávať. Je to potvrdením toho, že sa my v Smere-SD na všetkých poschodiach vieme úplne normálne rozprávať o reálnom živote a o situácii, v ktorej sa nachádzame,“ objasnil Kažimír.

Ten, podobne ako premiér, nesúhlasí s tým, že voľby do VÚC boli pre Smer-SD neúspechom. „Absolútne súhlasím s Robertom Ficom, že to nie je fiasko, ako ste sa to snažili predať pár dní po župných voľbách. Zároveň je pravdou, že výsledok je horší, ako sme očakávali a že je úplne prirodzené, ak chceme robiť niečo preto, aby sa to nestalo trendom,“ uzavrel.

Po stretnutí straníckych špičiek, na ktorom sa rozoberal výsledok Smeru-SD v krajských voľbách, najskôr Maďarič informoval, že ponúkol svoju stranícku funkciu. Následne tlačové oddelenie Smeru-SD uviedlo, že tak urobili všetci podpredsedovia. Robert Fico deklaroval, že si váži ich krok a zároveň vyjadruje plnú dôveru všetkým podpredsedom strany, s ktorými má záujem o ďalšiu spoluprácu.

Smer-SD má šiestich podpredsedov. Sú nimi Robert Kaliňák, Marek Maďarič, Peter Žiga, Peter Kažimír, Peter Pellegrini a Juraj Blanár.