Francúzsky prezident Emmanuel Macrona verí, že šéf Bieleho domu Donald Trump zmení svoje rozhodnutie odstúpiť od parížskej klimatickej dohode.

Americký prezident mi povedal, že sa bude snažiť v najbližších mesiacoch nájsť riešenie,“ píše Le Journal du Dimanche.

Klimatická dohoda bola jednou z tém štvrtkovej schôdzky Macrona s Trumpom v Paríži.„Hovorili sme podrobne o veciach, ktoré by ho mohli prinútiť ho vrátiť sa k parížskej dohode.“

„Donald Trump mi načúval a pochopil zmysel mojich slov, vrátane spojitosti medzi globálnym otepľovaním a terorizmom,“ vyhlásil Macron. „Myslím si, že tiež videl mobilizáciu (amerických) miest, štátov a firiem, aby Spojené štáty zostali zapojené do boja proti otepľovaniu klímy,“ dodal.

Parížska dohoda o ochrane klímy, ktorú v roku 2015 podpísalo 195 krajín, si za hlavný cieľ kladie prostredníctvom obmedzenia emisií skleníkových plynov udržať zvyšovanie teploty výrazne pod dvomi stupňami Celzia v porovnaní s teplotou v období pred industrializáciou. Podľa Trumpa za to USA platí nespravodlivo vysokú cenu oproti ďalším krajinám, akou sú napríklad Čína alebo India.

Začiatkom júna americký prezident oznámil, že Spojené štáty od parížskej dohody odstupujú, čo vyvolalo takmer bezvýhradne kritické reakcie po celom svete.