„Ako môžeme do Veľkej Británie vpúšťať navrátilcov, ktorí nielen že boli trénovaní, ale dokonca skutočne bojovali, a to dosť možno proti našim vojakom? Ako ich sem môžeme vpustiť, bez toho aby sme vedeli, kde presne sú a čo robia? „
Spýtala sa Khana moderátorka Susanna Reidová. „Pretože zo všetkých tisícov ľudí, o ktorých sa zaujímame, sú tí, ktorí skutočne bojovali, tým najväčším rizikom,“ dodala.
„To je jeden z dôvodov, prečo nemá pre vládu zmysel, aby obmedzovala svoje zdroje,“ uviedol Khan v súvislosti so situáciou po sobotňajšom útoku v Londýne, keď bola premiérka Theresa Mayová obvinená z toho, že znižuje rozpočet polície.
„Ale kde sú?“ Prerušila ho Reidová. „Vy ste starostom hlavného mesta, tak kde sú?“ Spýtala sa Khana na to, či má povedomie o pohybe džihádistov. Khan, ktorý sa viditeľne začal pred moderátorčiným nátlakom brániť, povedal: „Ja nemôžem sledovať 400 ľudí, čo môžem urobiť je to, že sa môžem ujistit-„
„Čože nemôžete?“ Skočil starostovi do reči druhý moderátor Piers Morgan. „Prečo nemôžete inštruovať políciu a povedať, že chcete, aby bol každý, kto sa vráti z vojnových zón, sledovaný?“ Spýtal sa Morgan.
„Zdroje musia byť použité rozumným spôsobom,“ povedal Khan
„Ak sa rozpočet polície znižuje, potom musíme využiť zdroje rozumným a dôvtipným spôsobom,“ odpovedal Khan.
„Lenže čo by malo byť väčšou prioritou než ľudia, ktorí sa vracajú zo sýrskeho bojisko s úmyslom uškodiť britským občanom? Ako je možné, že sa len tak môžu vrátiť späť a starosta Londýna vôbec nemá potuchy o tom, kde sú? „Spýtal sa moderátor.
Ešte minulý týždeň hovoril Khan o tom, že je Londýn „jedno z najbezpečnejších miest na svete“ a teraz, po sobotňajšom útoku, priznal, že ani nemá potuchy o tom, kde sa všetci potenciálne nebezpeční jedinci nachádzajú.
Teraz vyšlo najavo, že Khan, ktorý je moslimského vyznania, sa kedysi zúčastnil konferencie, na ktorej vystupoval aj blízky priateľ Khurama Butta, jedného z troch londýnskych útočníkov. Tým priateľom bol Sajeel Shadid, ktorého tiež trénoval vodca teroristického bombového útoku, ku ktorému došlo v Londýne v júli 2005. Hovorca londýnskeho starostu však uviedol, že to je „stará história“ a že Khan vtedy pracoval ako právnik pre ľudské práva a že sa išlo „iba o jeho prácu.“