Ako píše denník The Times, najväčšia mestská polícia v Anglicku nebude vyšetrovať niektoré zločiny. Pôjde napríklad o trestné činy proti verejného poriadku, krádež a napadnutie v nízkych cenových hladinách. Zaujímavým pravidlom je, že ak by boli policajti povinní sledovať záznam kamerového systému po dobu dlhšiu ako 20 minút, resp. by žiadny záznam nebol, čin sa nebude vyšetrovať. Zato však budú vyšetrovať „zločiny z nenávisti“
Nové pravidlá zaujali portál Breitbart, ktorého zaujal zoznam trestných činov, ktorých sa výnimka netýka. Síce sa nebude vyšetrovať vandalizmus, krádež apod. pokiaľ škody nepresiahnu 50 libier. Ale zato sa stále musia vždy vyšetriť iné trestné činy vrátane takzvaného „trestného činu nenávisti“ a vážnych zločinov, ako sú vraždy a sexuálne útoky.
But not on hate crime. So if you’re robbed, you could say you thought it also racist etc. Immediate attention. https://t.co/1HxEF4sAcD
— Peter Whittle (@prwhittle) January 2, 2018
Zločiny sa automaticky „odkladajú„, ak sa nedosiahne limit 50 libier alebo ak obeť nechce podporiť trestné stíhanie v prípadoch rôznych udalostí, ako sú napríklad kolízie v doprave, podvody malej úrovne a útoky s len malými zraneniami.
Breitbart ironicky komentuje, že starosta, ktorý tvrdí, že terorizmus „patrí k životu veľkomesta“ zvyšuje mestskú daň, Aby zaplatil políciu, ktorá bude mať na starosti vyšetrovanie terorizmu
London Mayor Who Said Terrorism ‘Part and Parcel of Living in a City’ Will Now Raise Taxes… To Pay For Counter Terrorism Police https://t.co/qlRW8Jqjux
— Breitbart London (@BreitbartLondon) December 22, 2017
Nová „politika hodnotenia kriminality“ platí od septembra minulého roku a prichádza v čase škrtov v rozpočte
V pravidlách sa ďalej píše: „Ak nie je známy presný čas priestupku a je nutné prezerať záznam kamerového systému dlhšie ako 20 minut, trestný čin ‚nebude vyšetrovaný‘. “
Existencia tejto politiky vyvolala obavy, že zločinci budú povzbudení k páchaniu určitých zločinov a že obete budú ignorované
Násilná kriminalita dramaticky stúpa tak v Londýne ako aj po celej Británii
Podľa poslancov sú dnes časti hlavného mesta „no-go zóny“ kvôli narastajúcemu počtu útokov kyselinou. Od majá do júla roku 2017 bolo v Británii spáchaných 3 755 trestných činov súvisiacich s nožom a 27% nárast trestných činov za pomocí strelnej zbrane.
Predseda Federácie metropolitnej polície Ken Marsh uviedol, že počty dôstojníkov v Londýne se prvýkrát za viac než desať rokov znížili z 32 000 na 30 000.
Marsh tiež varoval, že pokiaľ sa financovanie nezlepší, poklesnú počty policajných dôstojníkov pod 20.000 za dva roky a menej.
„Niečo musí byť vyšetrené a to je to čo musí byť. Ale nie je príjemné pre mojich kolegov stavať ich do takej pozície. Ak niekto hlási zločin, kto sme, aby sme boli sudcami a porotcami pri posudzovaní toho, čo bude vyšetrované? To je pre mojich kolegov problém.“