„Liga za ľudské práva“ už viac nemôže kontrolovať cudzineckú políciu

Otázka z diskusie na Zuzanu Števuľovú:
Prečo na verejnosti nespomínate váš spor s Úradom cudzineckej a hraničnej polície, ktorý z istých dôvodov ukončil v r. 2015 spoluprácu s Ligou za ľudské práva? Viete presne definovať tie dôvody? Alebo potvrdíte informácie z tohto článku?

[sociallocker][/sociallocker]

Koniec spolupráce: Liga za ľudské práva už nemôže monitorovať zariadenia polície pre cudzincov

https://www.topky.sk/cl/10/1507003/Koniec-spoluprace–Liga-za-ludske-prava-uz-nemoze-monitorovat-zariadenia-policie-pre-cudzincov

29.10.2015 15:46

BRATISLAVA – Liga za ľudské práva (HRL) už nemôže monitorovať útvary policajného zaistenia pre cudzincov v Medveďove a Sečovciach. Nemôže tak robiť pre ukončenie spolupráce Úradu cudzineckej a hraničnej polície s ligou ako implementačným partnerom pre Slovensko Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR).

„Zo zákona majú zaistení cudzinci právo na prístup k mimovládnym organizáciám a právnym zástupcom, to znamená, že pokiaľ máme v zariadení individuálnych klientov, ktorí sa na nás obrátili, k týmto nám prístup obmedzený byť nemôže,“ vysvetlila ďalej predsedníčka HRL Zuzana Števulová.

Liga vie o zrušení spolupráce zo strany cudzineckej polície len z médií. Ako Števulová uviedla, „polícia nás priamo neinformovala ani len o svojich výhradách“. Postupovať preto bude HRL tak, že počká na vývoj situácie. „Deklarovali sme, že máme vôľu konštruktívne priamo rokovať a vyjasniť si výhrady. Na to sme však doteraz nemali priestor, čo podľa mňa len zbytočne zvyšuje napätie,“ informovala. Ako pokračovala, nepodložené výroky, o ktorých s nimi nikto priamo nekomunikoval a ktoré poškodzujú dobré meno organizácie, predstaviteľky mimovládky znepokojujú a priamo ohrozujú. 

Cudzinecká polícia rozhodla o ukončení spolupráce s Ligou za ľudské práva 27. októbra. Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa Prezídia PZ Denisa Baloghová, túto tému bude UNHCR spolu s cudzineckou políciou „ďalej riešiť výlučne bilaterálne“. Utečencov podľa nej navštevujú pracovníci UNHCR ako aj pracovníci Centra právnej pomoci ministerstva spravodlivosti. „Keďže sa naďalej vedú rokovania, nie je možné poskytnúť ďalšie informácie,“ doplnila. 

O žiadosti o výmenu Ligy za ľudské práva sa písalo v informácii o možnej podpore aktivít mimovládnych organizácií v utečeneckej kríze, ktorú schválila vláda na rokovaní 21. októbra. V odseku o lige bolo napísané, že ministerstvo vnútra požiadalo o jej výmenu regionálne zastúpenie UNHCR pre strednú Európu v Budapešti. Ako však neskôr uviedol hovorca ministerstva Ivan Netík, o výmenu požiadal Úrad hraničnej a cudzineckej polície. Odsek o výmene HRL však zo schváleného materiálu nakoniec vypadol, minister vnútra Robert Kaliňák dôvod uviesť nevedel. Ako sa v materiáli písalo, „v mnohých preukázateľných prípadoch Liga za ľudské práva toto postavenie zneužívala na nekonštruktívnu kritiku postupov polície“. Informáciu o podpore, v ktorej bola informácia o výmene ligy, iniciovali predstavitelia Výzvy k ľudskosti, na rokovanie vlády ju predložilo ministerstvo zahraničných vecí.


Publikovaný

v

,

od

Značky: