LIDOVKY: Trump zradil a Putin ho má vo vrecku. Prezident USA čelí tvrdej kritike

Český portál Lidovky prináša sumár negatívnych reakcií západných politikov na stretnutie Trumpa a Putina. Hovorí sa o zrade.

[sociallocker][/sociallocker]

Po pondelkovom summite amerického prezidenta s ruským náprotivkom Vladimirom Putinom sa na Donalda Trumpa zosypala kritika zo strany nielen jeho odporcov, ale aj členov Republikánskej strany. Najvýraznejší hlas zaznel od bývalého šéfa CIA. Ten považuje Trumpove správanie za zradu USA. Podobne to vidí aj bývalý veľvyslanec USA v Českej republike Eisen.

Výkon Donalda Trumpa na tlačovej konferencii v Helsinkách vyrástol na hranicu a prekročil hranicu vysokých zločinov a prečinov. Nešlo o nič menšie ako zradu. Nielen že Trumpove komentáre boli imbecilné, ale Putin ho má úplne vo vrecku. Republikánski patrioti: Kde ste ???“ napísal na Twitter bývalý šéf CIA John O. Brennan, ktorý viedol agentúru za vlády prezidenta Baracka Obamu medzi rokmi 2013 a 2017.

Podobne celú situáciu vidí aj bývalý veľvyslanec Spojených štátov v Českej republike Norm Eisen, ktorý vo svojej reakcii na Trumpová stretnutí s Putinom napísal len jedno slovo: zrada.

https://twitter.com/NormEisen/status/1018891344520142848

Trump totiž na otázku médií, či v otázke zasahovania Ruska do prezidentských volieb verí viac vlastným bezpečnostným službám, alebo prezidentovi Putinovi, odpovedal, že si nie je istý.

Sám sa neustále pýtam sám seba. Nemyslím si, že by bol dôvod, prečo by sa chceli Rusi zamiešať do volieb,“ na otázku, komu verí, či Putinovi, alebo vlastným bezpečnostným zložkám. „Chcel by som, aby naši vyšetrovatelia spolupracovali s ich [vyšetrovateľmi] .“ Podľa Putina musí rozhodnúť súd, nie tajné služby.

Americké tajné služby pritom zasahovania už skôr potvrdili. Cieľom kampane bolo podľa nich podkopať demokratický proces v krajine a pošpiniť demokratickú kandidátku na prezidenta Hillary Clintonovú. Šéf tajných služieb Dan Coats po summite Trumpa s Putinom uviedol, že americké rozviedky trvajú na závere, že sa Rusko miešalo do volieb a že sa snaží podkopať americkú demokraciu.

V našom posudku o zasahovaní Rusov do volieb v roku 2016 a ich pokračujúcom a všadeprítomnom úsilí podkopať našu demokraciu sme sa vyjadrili jasne,“ uviedol Coats. Dodal, že americké rozviedky budú naďalej poskytovať pravdivé a objektívne spravodajské hodnotenia.

Trump na Twitteri po summite napísal, že má obrovskú dôveru v tajné služby. Dodal, že má tiež názor, že kvôli budúcnosti nie je možné sústrediť sa na minulosť, pretože dve najväčšie nukleárne mocnosti sveta spolu musia vychádzať.

Americký prezident na tlačovej konferencii zopakoval, že počas predvolebnej kampane neexistovala žiadna „tajná dohoda“ medzi ním a ruskou vládou. Uviedol, že viedol „čistú kampaň“ a „ľahko“ porazil demokratickú kandidátku Hillary Clintonovú. „Viedol som skvelú kampaň, a preto som prezidentom,“ dodal Trump.

„Čo na neho Putin má?“

Rozčarovanie neskrývajú ani americkí politici. Trumpa kritizujú nielen demokrati, ale tiež niekoľko predstaviteľov jeho Republikánskej strany.

Líderka demokratov v Snemovni reprezentantov USA Nancy Pelosiová poznamenala, že Putin na Trumpa niečo musí mať, inak by sa takto americký prezident nemohol správať. „Dnes takzvaný americký líder hanebne zlyhal, pretože sa nedokázal postaviť človeku, ktorý stál na čele útokov,“ napísala na Twitteri Pelosiová s odkazom na 12 Rusov, ktorých USA minulý týždeň obvinili z hackerských útokov a snáh ovplyvniť americké prezidentské voľby v roku 2016. „vážne, čo na neho Putin má, že sa Trump tak bojí?“ dodala.

Vodca demokratov v Senáte USA Chuck Schumer je presvedčený, že Trumpove vyhlásenie, ktoré po boku Putina urobil, povedú k posilneniu amerických protivníkov a zároveň k oslabeniu obrany USA aj spojencov. „Byť na strane prezidenta Putina proti americkým bezpečnostným zborom, americkým armádnym predstaviteľom a americkým tajným službám je neuvážené, nebezpečné a je to slabosť,“ napísal Schumer na Twitteri.

Trump podľa kongresmana Adama Schiffa, ktorý je najvyššie postaveným demokratom vo výbore Snemovne pre tajné služby, v podstate dal v Helsinkách Putinovi povolenie ovplyvňovať nadchádzajúce novembrové parlamentné voľby.

Prezident Trump po boku diktátora, ktorý ovplyvnil naše voľby, aby pomohol k Trumpovmu zvoleniu, zaútočil na naše tajné služby a bezpečnostné zbory kvôli tomu, že robia svoju prácu,“ uviedol Schiff. „Putin to pochopí ako zelenú pre zásahy (do volieb) v roku 2018, a tak to aj je. Zbabelé a hanebné,“ dodal kongresman.

Republikánsky predseda Snemovne reprezentantov Paul Ryan zdôraznil, že nie je pochýb o tom, že Moskva do volieb v roku 2016 zasahovala a že Trump musí uznať, že Rusko nie je priateľom Ameriky. „Neexistuje žiadna morálna rovnocennosť medzi Spojenými štátmi a Ruskom, ktoré zostáva nepriateľské voči našim najzákladnejším hodnotám a ideálom,“ uviedol vo vyhlásení Ryan s tým, že USA musí hnať Moskvu k zodpovednosti a musí ju prinútiť, aby prestala so svojimi odpornými útokmi na demokraciu.

Arizonský republikánsky senátor Jeff Flake už pred summitom vyjadroval pochybnosti, či Trump stretnutie s ruským prezidentom zvládne. „Nikdy som si nemyslel, že uvidím amerického prezidenta vedľa ruského, ako bude obviňovať Spojené štáty z ruskej agresie. Je to zavrhnutiahodné,“ uviedol Flake.

Trump podľa vplyvného republikánskeho senátora Lindseyho Grahama svojím prejavom na tlačovej konferencii v Helsinkách vyslal Rusku odkaz, že Spojené štáty sú slabé. „Prezident Trump premárnil príležitosť trvať na ruskej zodpovednosti za zasahovanie v roku 2016 a vážne ho varovať s odkazom na nadchádzajúce voľby. Trumpove odpovede, ktoré bude Rusko vnímať ako známku slabosti, vytvoria ďaleko viac problémov, než koľko ich vyriešia,“ uviedol Graham.

Republikánsky senátor a Trumpov dlhodobý kritik John McCain považuje summit za míľnik, ktorý značí bod najnižšej úrovne amerického prezidentstva v histórii. Vrcholnú schôdzku s Putinom senátor považuje za tragickú chybu a za Trumpove zlyhanie v úlohe brániť Ameriku.

Republikánsky šéf senátneho výboru pre zahraničné vzťahy Bob Corkery povedal, že Trump sa prejavil ako bábka, lebo premárnil možnosť postaviť sa za americké tajné služby, ktoré pre neho pracujú. „Bol som veľmi sklamaný a zarmútený … Prezidentove komentáre nás vykreslili ako krajinu bábok,“ dodal senátor.

Trump odmietol Putina kritizovať

Ešte v nedeľu Trumpov poradca pre národnú bezpečnosť John Bolton v televízii ABC News tvrdil, že Trumpova administratíva veľmi problematicky vníma ruské zasahovania do volieb. „Dnes ale Trump po boku Putina povedal, že nevidí žiadny dôvod, prečo by Rusko do volieb v roku 2016 zasahovalo,“ napísala na Twitteri reportérka ABC Meridith McGrawová.

Nad Trumpovými slovami sa pozastavila aj americká CNN. Ako uviedla v komentári na svojich webových stránkach, Trump stojaci vedľa Putina odmietol kritizovať ruského prezidenta za zasahovanie do volieb a naopak obrátil svoju kritiku na ministerstvo spravodlivosti a FBI.

Pozn. edit: „Ukážte mi server [DNC],“ tvrdí Trump. Tajné služby síce tvrdia, že majú dôkazy o tom, že Rusi hackli server Demokratickej strany, ale server nechcú vydať. Rovnako sa Donald Trump pýta, kde záhadne zmizlo vyše 30 tisíc mailov Hillary Clintonovej. O tejto časti tlačovky médiá neinformujú.

Sám Putin sa však nebál sa proti dopytu redaktora agentúry AP silne vymedziť.

Vymenujte mi jediný fakt, ktorý hovorí o tajnej dohode (Trumpovho volebného štábu s Ruskom) pri prezidentských voľbách. Sú to úplné bláboly,“ vyhlásil ruský prezident. Je podľa neho potrebné opierať sa o fakty, nie o povesti.

O dvanástich agentoch ruskej vojenskej rozviedky, ktorých minulý týždeň americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) obvinil z hackerského útoku proti serveru Demokratickej strany USA, Putin vraj nemá veľa čo povedať. Robert Mueller, zvláštny vyšetrovateľ FBI prešetrujúci údajné ruské zasahovanie, môže podľa Putina oficiálne požiadať o vypočúvanie osôb, ktoré považuje za vinníkov.


Publikovaný

v

od

Značky: