Vyberte položku Stránka

Lidovky: Paul Allen, spoluzakladateľ firmy Microsoft, umrel

Lidovky: Paul Allen, spoluzakladateľ firmy Microsoft, umrel

Legenda počítačového sveta – asi tak by sa dal nazvať Paul Allen. Človek, ktorý spolu s Billom Gatesom zmenil svet osobných počítačov, zomrel na rakovinu. Portál Lidovky prináša smutnú správu.

[sociallocker][/sociallocker]

S kamarátom z detstva Billom Gatesom založil Microsoft. Paul Allen zomrel vo veku 65 rokov na rakovinu

S kamarátom z detstva Billom Gatesom založil Microsoft.
17 ročný Paul Allen vpravo skúma svet počítačov s 15 ročným Billom Gatesom vpravo

Spoluzakladateľ firmy Microsoft Paul Allen zomrel v pondelok vo veku 65 rokov. Miliardár, filantrop a hľadač lodných vrakov podľahol rakovine lymfatických uzlín, s ktorou predtým niekoľkokrát úspešne bojoval. Jeho spoločník z počiatkov softvérovej éry Bill Gates ku skone priateľa napísal, že bez Allena by neexistoval svet osobných počítačov.

Allen patril rovnako ako druhý zakladateľ Microsoftu Gates k magnátom, ktorí sa rozhodli značnú časť svojho majetku venovať na dobročinné účely. Podľa dostupných údajov dal takmer dve miliardy dolárov (45 miliárd korún) na vedecké výskumy, ochranu prírody, vzdelávacie projekty či umenie.

To všetko si mohol dovoliť najmä vďaka svojmu nápadu z roku 1974, kedy sa spolužiakom zo strednej školy Gatesom vymysleli programovací jazyk Basic a o rok neskôr založili v meste Albuquerque v Novom Mexiku malú firmu s pôvodne dvojslovným názvom Micro-Soft, ktorá mala spočiatku 15 pracovníkov. Microsoft postupne ovládol svetový trh s programami a narástol až na takmer 130.000 zamestnancov.

Začiatky firmy Microsoft
Vľavo dole Bill Gates, vpravo dole Paul Allen

Ako spoluzakladateľ Microsoftu svojim vlastným tichým a vytrvalým spôsobom vytváral magické veci, skúsenosti a inštitúcie, čím zmenil svet,“ uviedol vo vyhlásení súčasný šéf Microsoftu Satya Nadella.

Allen z firmy po necelých desiatich rokoch odišiel a pod hlavičkou svojej novej spoločnosti Vulcan investoval imanie zarobené na softvéri do radu rôznych projektov od realitného biznisu cez vedecké patenty po výskum vesmíru. Kúpil si tiež niekoľko športových klubov, okrem iného basketbalový Portland Trail Blazers a Seattle Seahawks hrajúci americký futbal. Okrem toho produkoval filmy.

Paul nebol spokojný so založením jednej spoločnosti. Zameral svoj intelekt a súcit do druhého projektu zameraného na zlepšovanie životov ľudí a posilňovanie spoločenstvá v Seattli a po celom svete,“ napísal Gates, ktorý označil Allena za jedného zo svojich „najstarších a najlepších priateľov„.

Bill Gates označil Allena za jedného zo svojich „najstarších a najlepších priateľov“.

Majetok vyše 20 miliárd dolárov

Tento rok bol Allen americkými špecializovanými médiami uvádzaný medzi 50 najbohatšími ľuďmi sveta vďaka čistému majetku viac 20 miliárd dolárov. Vo svojom rodnom meste Seattle bol jedným z hlavných mecenášov, keď financoval knižnice, univerzity či výskumné centrá.

Usiloval aj o prienik do kozmu a stál pri vzniku SpaceShipOne, prvého súkromného pilotovaného lietadla, ktoré sa dostalo v roku 2004 do výšky 100 kilometrov nad povrch Zeme považovanú za hranicu vesmíru.

Médiá sa veľmi zaujímala o jeho objaviteľskú prácu pod morskou hladinou, kde na rôznych miestach sveta našiel rad lodných vrakov. K posledným veľkým nálezom patrili tento rok v zime pozostatky americkej lietadlovej lode Lexington potopenej za druhej svetovej vojny. Predtým objavil so svojim tímom krížnik Indianapolis, japonskú vojnovú loď Musaši či taliansky torpédoborec Artigliere; všetky skončili na morskom dne v 40. rokoch minulého storočia.

Allen so svojím aktivitám venoval naplno bez ohľadu na to, že sa u neho objavila rakovina. Prvýkrát mu lekári oznámili osudovú diagnózu už v 30 rokoch, čo ho podľa jeho spomienok konfrontovalo s realitou vlastnej smrteľnosti a prinútilo „robiť veci, ktoré ste doteraz nerobili„. Pred niekoľkými týždňami oznámil, že sa u neho znovu objavil Non-Hodgkinov lymfóm, zhubné nádorové ochorenie lymfatického tkaniva, z ktorého sa vyliečil v roku 2009. Hoci muž, ktorý sa nikdy neoženil a nemal deti, plánoval, že podstúpi agresívne liečbu, tentoraz už na chorobu nestačil.

Zdroj: Lidovky

O autorovi

Príspevky za Máj

Pin It on Pinterest

Share This