Vyberte položku Stránka

LGBT aktivisti svojou snahou usporiadať Gay pride na Kaukaze rozpútali vlnu násilia

LGBT aktivisti svojou snahou usporiadať Gay pride na Kaukaze rozpútali vlnu násilia

Ruské opozičné noviny Novaja gazeta priniesli informáciu, že LGBT aktivisti, ktorí sa snažia presadiť zrušenie zákazu propagácie homosexuality v Rusku, podali žiadosť o usporiadanie pochodu gejov v Čečenskej republike, čo viedlo k nepokojom a perzekúciám voči homosexuálom.

Ruskí LGBT aktivisti, členovia projektu GayRussia.ru, podali začiatkom marca vyhlásenie o úmysle vykonať rad pochodov homosexuálov v štyroch mestách severného Kaukazu ako súčasť svojej celoštátnej súdnej kampane.

9. marca LGBT aktivista Vladimir Klimov s bydliskom vo Sverdlovskom regióne zaslal poštou do Nalčiku v Kabardino-Balkarii „oznámenie o verejnom podujatí v podobe pochodu.“ V oznámení bolo uvedené, že pochodu, ktorý bol plánovaný na hlavných uliciach v historickom centre mesta Nalčik sa odhadom zúčastní 300 osôb. Oficiálne miesta Nalčiku pochod predvídateľne zamietli. V skutočnosti to bolo presne to, o čo, zdá sa žiadateľom pochodu išlo. Podobné oznámenia boli tiež podané LGBT aktivistami z Moskvy 9.3 a 10.3 v Čerkesku, Stavropole a Maikope.

LGBT aktivista Nikolaj Alexejev, RIA Novosti

Informácie o zámere aktivistov projektu GayRussia.ru (lídrom projektu je známy LGBT aktivista z Moskvy Nikolaj Aleksejev) usporiadať gay pride na Kaukaze sa dostali do médií. Vinu za následné perzekúcie a prenasledovanie homosexuálov Aleksejev odmietol.

Na Kaukaze táto správa vyvolala masové protesty, kde rečníci preukazovali vysokú úroveň agresie. Sociálne siete zaplnili vyhlásenia a videá, ktoré s rôznou mierou kreativity vyzývali na zabíjanie ľudí s odlišnou sexuálnou orientáciou.

Ako vidno, patriarchálna spoločnosť na túto žiadosť reagovala obrovskou vlnou protestov. Miestne orgány zrejme následne prikročili k zatýkaniu ľudí s podozrením na homosexuálne sklony. Keďže vnútorné pravidlá Čečny sú založené na islame, ktorý homosexualitu trestá smrťou, osud jedincov, ktorí sa odhalia ako homosexuáli je často veľmi krutý. Okolie, vrátane najbližších rodinných príslušníkov často prikročí k fyzickej likvidácii človeka dopúšťajúceho sa „smrteľného hriechu,“ ktorý je pohanou nielen pre samotného jedinca, ale aj pre celú komunitu v rôznom stupni organizácie. Či ide o najbližšiu rodinu, alebo široké príbuzenstvo či nebodaj celý kmeň, hriech jednotlivca je pošpinením ostatných a očista je možná len zabitím hriešnika.

Tu sa ukazuje zložitosť Ruska ako nesmierne heterogénnej krajiny, kde si jednotlivé republiky riadia život úplne odlišným spôsobom. Nie je možné mechanicky prenášať naše pravidlá usporiadania spoločnosti do krajiny, ktorá si za stáročia vyvinula svojský spôsob ako dosiahnuť hladkú kooperáciu medzi tak rôznymi oblasťami ako sú šamanské a budhistické oblasti Ďalekého východu a severu, fundamentalisticky nábožensky orientované regióny juhu a liberálne časti Európy a veľkých miest vo všeobecnosti. Rusko dáva prednosť vonkajšej jednote, keď jednotlivé regióny sú prakticky nezávislé na centrálnej moci, ale zároveň uznávajú jej autoritu, centrálne vedenie, používajú jednotnú menu, jazyk a v zahraničí hrdo reprezentujú Rusko. Nie, nie je to nič, čo by pripomínalo Európu, alebo západnú civilizáciu. Mohli by sme sa však naučiť, že naša kultúra nie je jediná a nie je samospasiteľná. Každá krajina dospeje k modelu, ktorý jej najlepšie vyhovuje a funguje bez ohľadu na to, či sa nám to páči alebo nie. Samozrejme, aj pre ruských liberálov, ktorí sa vidia v Západe a ktorí presadzujú univerzalistický model ľudských práv v Rusku je podobná viackoľajnosť neprípustná a neprijateľná

Propaganda západu, ktorá úplne ignoruje tieto špecifiká, zamlčiava, že násilie rozpútali homosexuálni aktivisti len dokazuje svoju nekorektnosť a lživosť. Ironicky potom vyznieva spravodajstvo TASR, ktoré spomenie ruské noviny ale neinformuje o príčinách a širšom spoločenskom kontexte. Áno, je to rovnaká agentúra, ktorá odmietla zmluvu s ruským Sputnikom, lebo vraj šíri lži, hoaxy a propagandu.

Citujem z portálu TASR:

V Čečensku v posledných dvoch týždňoch zadržali údajne viac ako sto mužov, ktorých bezpečnostné zložky podozrievajú, že sú homosexuáli.

Správu o tom priniesol ruský denník Novaja gazeta. Informácie o prenasledovaní gayov v Čečensku denníku potvrdili aj rozličné zdroje na miestnych oddeleniach polície, Federálnej bezpečnostnej služby, prokuratúre, ako aj v kancelárii vedenia republiky.

Správa TASR ďalej odkazuje na správu Interfax, ktorá sa dá prečítať tu

Hovorca čečenského prezidenta Alvi Karimov v sobotu podľa agentúry Interfax odmietol tvrdenia médií o prenasledovaní mužov homosexuálnej orientácie v Čečensku. Zverejnené informácie označil za „pokus očierniť Čečenskú republiku“ a vyhlásil, že „nie je možné prenasledovať tých, ktorých v republike niet.

Ak by v Čečensku boli takíto ľudia, bezpečnostné orgány by s nimi nemali žiadne starosti, lebo samotní ich príbuzní by ich poslali tam, odkiaľ niet návratu,“ uviedol Karimov podľa Interfaxu.

V tejto časti TASR uviedli presný preklad Interfaxu.

 

O autorovi

Pin It on Pinterest

Share This