Vyberte položku Stránka

LE FIGARO: Vo Francúzsku začalo prvé kolo parlamentných volieb. Macron sa prezentuje ako reformný liberál

LE FIGARO: Vo Francúzsku začalo prvé kolo parlamentných volieb. Macron sa prezentuje ako reformný liberál

Parlamentné voľby sú vo Francúzsku považované za akési tretie kolo prezidentských volieb, ktoré sa koná o niekoľko týždňov neskôr, píše LE FIGARO

Teraz má Macron (39) šancu svoju pozíciu ešte upevniť, pretože jeho nedávno založené hnutie má razom šancu stať sa najsilnejšou politickou silou vo Francúzsku.

Podľa prieskumov by centristické hnutia spoločne so svojimi spojencami malo vyhrať prvé hlasovanie so zhruba 30 percentami hlasov. V rozhodujúcom druhom kole by potom mala táto koalícia obdržať v 577 člennom parlamente drvivú väčšinu –  asi 400 kresiel.

Republikáni a ich spojenci by mohli skončiť v prvom kole druhí s viac ako 20 percentami hlasov, Le Penovej Národný front (FN) tretí s zhruba 17 či 18 percentami, krajne ľavicová strana „Nepodrobené  Francúzsko“ štvrtá s asi 12 až 13 percentami hlasov. Preferencie socialistov sa naposledy pohybovali do ôsmich percent.

Do rozhodujúceho druhého kola, ktoré sa uskutoční o týždeň, postupujú najmenej dvaja najúspešnejší kandidáti z každého z 577 volebných obvodov.

Macron chce údajne priniesť nové liberálne recepty pre príliš zošnurované ekonomické prostredie, aby mohol vrátiť podnikom konkurencieschopnosť a znížiť nezamestnanosť, ktorú sa nedarí zraziť pod desať percent. Zároveň tým ale podľa všetkého okrem iného obmedzí istotu stáleho zamestnania.

O autorovi

Príspevky za Február

Pin It on Pinterest

Share This