Obrázky zo zlatej Versailles: Stretnutie Putina s Macronom bolo o obraze Marcona, kde scenériu dotvárala historickosť miesta a túto pompéznosť o Mrconovi si všetci budú paätať, píše LE FIGARO.

Bol to sen Françoise Fillona, ​​Marine Le Penovej a Jean-Luca Mélenchona, ale ich sen – obnovenie dialógu s Ruskom – uskutočnil práve Emmanuel Macrona, uviedol Guillaume Tabard pre Le Figaro.

„Kto by si pomyslel, že takmer okamžite po zvolení Macrona ide Francúzsko tak rýchlo a tak ďaleko vo vzťahoch s kremeľským vládcom?“ Kladie rečnícku otázku Tabar.

„Samozrejme, že dialóg bol  náročný a na stretnutí diskutovali všetky akútne problémy, vrátane Sýrie,  ale oveľa viac sa bude spomínať na versaillesku improvizácii luxusného prostredia a dôstojnosť okamihu, tvrdí autor.

Francúzsky prezident nemohol viac poctiť Vladimira Putina, než pozvať ho do Versailles v súvislosti s 300 rokmi príchodu Petra Veľkého do Francúzska.

„Oveľa pôsobivejšie než tlačové správy, zapôsobila dlhá prechádzka oboch vodcov v Galérii bitiek, kde nová hlava republiky ukazovala svojmu staršiemu kolegovi „slávu Francúzska“, čo možno interpretovať ako prejav úcty, tak i výzvu ruskému prezidentovi“, poukazuje Tabar.

Nikto nemôže poprieť agilnosť Macrona – Putinovo pozvanie do Francúzska bola jeho prvá iniciatíva na diplomatickom poli, keď si uvedomíme, že jeho účasť na summite NATO a G7 už plánovala.

Samotné rozhovory v priestoroch veľkolepého paláca boli skôr slávnostné, než vo formálnej, poznamenal novinár.

„V sálach Versailles sa nový prezident snažil nielen zlepšiť vzťahy so svojím kolegom, ale aj formoval vlastný imidž,“ upozornil Tabar.

„Víťaz prezidentských volieb chcel využiť príležitosti, kým je skôr posudzovaný podľa správania, než akcie.“ -to, podľa autora, bolo zrejmé aj na summite G7, na ktorom Angela Merkelová uznala bez vytáčok prehru odmietnutia dohody o klíme v Paríži s Donaldom Trumpom. Zároveň sa pripomína Macronovo mužné potriasanie si rukou s prezidentom USA.

Okrem toho tým, že takmer okamžite po voľbách pozval Vladimira Putina, preukázal Macron svoju snahu reštartovať francúzsko-ruské vzťahy, preskupiť ich na novom základe.

V tomto prípade si nový prezident Francúzska ešte nie je doteraz vedomý možných dôsledkov tejto politiky. Avšak Macrona vie, že tento „diplomatický obraz“ je prchavý, rovnako ako všeobecná zhovievavosť voči prezidentovi na začiatku jeho funkčného obdobia, zhŕňa Tabar.