Vyberte položku Stránka

Kurdi obviňujú Rusov zo spoluúčasti na útoku v Afrine

Kurdi obviňujú Rusov zo spoluúčasti na útoku v Afrine

Vo vyhlásení pre verejnosť kurdskí predstavitelia popisujú situáciu, mobilizujú Kurdiv a tvrdia, že bez povolenia Ruska by útok nemohol začať.

Podľa vyhlásenia Turecko a ním podporované oddiely zaútočili leteckými silami na ciele v sýrskom Afrine. Medzi cieľmi sa nachádzali aj civilné oblasti. Sú hlásené straty na životoch.

[sociallocker][/sociallocker]

Hlavné veliteľstvo vyjadruje odhodlanie brániť sa všetkými silami mužov a žien.

Obviňuje Turecko z fašizmu a zodpovednosť za smrť civilistov kladie nielen na Turecko. Podľa textu by turecké letectvo nemohlo zaútočiť, keby im Rusi nedali „zelenú“. Preto považujú Rusko za spolupáchateľa

Situáciu komentovalo aj velenie Sýrskych demokratických síl (SDF!. Treba zdôrazniť, že hoci sa táto organizácia tvári ako zjednotenie všetkých síl na východe Sýrie v boji proti Daeš (Islamský štát), je to len účelové zoskupenie. V skutočnosti ide o pokus USA priamo podporovať Kurdov bez toho aby tam boli Kurdi formálne zapojení. Čiže ide o kurdské jednotky YPG, kde arabské milície a arabskí predstavitelia vo velení tvoria len krycí plášť pre Kurdov v Rojave (sever a severovýchod Sýrie). Cieľom tohto premaľovanie je tiež získať legitimitu na to, aby potom Kurdi (Američania) dostali pod kontrolu aj oblasti, kde Kurdi nikdy nežili. Kurdi dnes kontrolujú nielen ich pôvodné územie v spomínanej Rojave, ale aj  celý juh východu, ktorý je domovom kočovných arabských kmeňov

Američania poznajú stanovisko Turecka, ktoré považuje stranu PYD (Zjednotená demokratická strana) za sýrsku odnož PKK (Kurdskej strany pracujúcich). Táto strana na čele s uväznených Abdullahom Ocalanom je označená ako teroristická organizácia. YPG, YPG je potom ozbrojené krídlo PYD.

ypg

Logo YPG

Informácie o tom, ako sýrski Kurdi demonštrujú s Ocalanovým portrétom, ako bojovníci „SDF“ venujú oslobodenie Raqqa Ocalanovi, Turkov neupokojujú. Nehovoriac o tom, že turecké tajné služby infiltrovali vedenie SDF prakticky od začiatku a presne vedia, o akú hru tu ide.

SDF tvrdí, že je za jednotu Sýrie a že je zamerané výlučne proti ISIS.

Považuje turecké obvinenia, že proti nemu vychádzajú zo strany Sýrie akékoľvek hrozby za neoprávnené a falošné.

Hlavné velenie SDF deklaruje, že nepovažuje Turecko za nepriateľa. Avšak „prijme opatrenia na vlastnú obranu v prípade nepriateľských operácií proti nášmu ľudu„.

Prehlásenie končí volaním po diplomatickom riešení konfliktu

 

Celý text vyhlásenia afrinských Kurdov

Turecká okupačná armáda zaútočila na africký kantón a susednú oblasť svojimi bojovými lietadlami 20. januára 2018.

Počas intenzívneho útoku, ktorý sa začal o 16:00 a pokračuje až do tejto chvíle, bolo zameraných minimálne 100 cieľov vrátane civilných oblastí, pozícií YPG-YPJ a revolučných síl. Okupačná armáda pokračuje 72 stíhačkami v útokoch na civilné oblasti. Útoky boli realizované aj na centrum mesta Afrin, tábor IDP Rubar a na niektoré občianske inštitúcie v Afrine.

Najmenej 13 civilistov bolo zranených. Počas týchto útokov zomreli mučeníckou smrťou  1 príslušník YPG, 2 bojovníčky YPJ a 6 civilistov. Súčasne s intenzívnym leteckým útokom sa jednotky vojakov okupačnej armády a nimi kontrolovaných teroristov pokúšali prekročiť hranice Afrinu v meste Kurdo a Balia v okrese Bilbil. YPG a YPJ bojovníci okamžite zahájili útoky na odrazenie, vojaci sa stiahli.

Okupačná turecká armáda a jej teroristi po tom, čo sa im nepodarilo vstúpiť do Afrinu útokom na zemi, sa snažia vystrašiť ľudí z Afrinu a premiestniť ich do oblastí pod kontrolou FSA. Turecký útok priamo na civilistov všetkých okresov Afrinu, jasne ukazuje ich zúfalstvo voči silám YPG a YPJ.

Vieme, že bez povolenia svetových ozbrojených síl a hlavne Ruska, ktorého vojská sa nachádzajú v Afrine, Turecko by nemohlo zaútočiť na civilné obyvateľstvo s využitím vzdušného priestoru Afrinu. Z tohto dôvodu považujeme Rusko rovnako zodpovedné tak ako Turecko a zdôrazňujeme, že Rusko je zločineckým partnerom Turecka pri masakrovaní civilistov v regióne.

My, ako Hlavné veliteľstvo YPG v Afrine, tvrdíme, že Turecko nemôže poraziť našu slobodnú vôľu a odpor svojimi bojovými lietadlami. Je to vidieť na tom, že až do tejto chvíle nikto neopustil Afrín a nevzdal sa svojej vlasti. Na tomto základe opäť vyjadrujeme naše odhodlanie chrániť našu krajinu a ľudí. Jednotky ľudovej sebaobrany (YPG) a Jednotky sebaobrany žien (YPJ) budú za každých okolností brániť Afrin pred tureckým fašizmom. Vyzývame našich ľudí, aby sa pripojili k radom obrany.

Hlavné veliteľstvo v Afrine, 20. januára 2018

O autorovi

Pin It on Pinterest

Share This