Jozef Hambálek, šéf Nočných vlkov na Slovensku odchytil neznámych ľudí zo zahraničia, ktorí snímali areál jeho klubu. Ide o aktivitu Rádia Slobodná Európa financovaného americkým Kongresom.
Na stránke Jozefa Hambálka, ktorý stojí za vytvorením areálu v Dolnej Krupej prezentovaného ako centrála motorkárskeho klubu sa objavila zaujímavá informácia.
Podľa nej sa nad súkromným objektom areálu spoločnosti Hangar 58, s.r.o. objavil lietajúci dron. Hambálek odchytil ľudí, ktorí tento dron riadili. Komunikovali v ruštine a cez telefón sa dohovárali v angličtine. Podľa Hambálka tvrdili, že nie sú novinári. Po dotyčných prišiel automobil so zahraničnou ŠPZ.
Slovenský podnikateľ neumožnil dotyčným odísť do príchodu polície, ktorá ich zadržala a vypočula. Záznamové a lietajúce zariadenia polícia rovnako zadržala ako dôkazový materiál.
O akcii Slobodná Európa natočila video dokument a písali o tom aj slovenské médiá.
Vzhľadom na zverejnené zaujímavé pozadie a náhle sa zjavenie rôznych káuz, ktoré sa snažia aktivisti a politici spájať dokopy, existujú oprávnené pochybnosti o ich spontánnosti.
Je zrejmé, že obvinenie konkrétne slovenského klubu Nočných vlkov stojí na vode. Nerobia nič nelegálne. Ale pri mediálnom prepojení s ďalšími obvineniami (snaha o zákaz Kotlebovcov, spochybňovanie médií mimo hlavného prúdu, či kauza Slovenskí Branci) to vytvára kopu „indícií“.
Samozrejme, že jednotlivo by nestála ani jedna z káuz za reč. Bolo nutné to pripraviť za pomoci „osobností,“ angažovaných politikov a médií.
Na stránke sociálnych sietí sa k incidentu objavil komentár, ktorý – jeho pravdivosť však nevieme overiť pochádza z príležitosti otvorenie sídla Slobodnej Európy v Prahe z českého portálu iDnes.
Sú z pražskej centrály RFE/RL, ktorú financuje americký kongres s ročným rozpočtom vyše 100miliónov USD. Slúžia už dlhé desaťročia propagande proti Rusku. Päťposchodové sídlo pražskej centrály RFE/RL, Inc. je najprísnejšie stráženým objektom v Českej republike. Spĺňať musí rovnaké bezpečnostné kritériá ako veľvyslanectvo USA.
Návštevníci musia prejsť cez dvoje masívne oceľové vráta, pred ktorými sú veľké betónové zátarasy. Medzi nimi sú autá návštevníkov nasvecované zospodu, aby bezpečnostná služba mohla lepšie kontrolovať ich pasažierov. Keby sa nejakému autu podarilo obe brány preraziť, objaví sa ťažká kovová zábrana. Vstupné dvere neotvoria ani samotní zamestnanci, pre otvorenie dverí medzi jednotlivými poschodiami musia zadávať bezpečnostné kódy.
Objekt možno vzduchotesne uzavrieť, vrátane klimatizácie
Fotiť tváre redaktorov RFE / RL je povolené len s privolením sprievodcu.
RFE/RL, Inc. bola založená a financovaná CIA, od roku 1972 ju financuje priamo americký kongres cez organizáciu BBG (Správna rada pre vysielanie). Rozpočet tejto organizácie je na rok 2018 661,1 milióna USD. Hlavný stan organizácie je od roku 1995 v Prahe.
Je na každom občanovi pri zmysloch, aby sa sám opýtal, kto s obvineniami vyšiel, kto ich rozdúchava – a kto ich platí. Z uvedenej kauzality je potom možno pochybovať o verejne prezentovaných motívoch.
Bezpečnosť krajiny je zrejme to posledné, čo týchto ľudí skutočne zaujíma. Skôr je to snaha jednak pomáhať udržiavať plamene protiruskej hystérie, zakročiť proti každému s iným názorom a nie v neposlednom rade odvrátiť pozornosť hlavne od zvyšovania agresívnej rétoriky vojenských predstaviteľov a spochybňovania vojenských investícií s veľkými finančnými otáznikmi.
Je potom mimoriadne komické, keď americká strana obviňuje Rusov zo zákernej činnosti, pretože ruská vláda platí televízny kanál RT, či agentúru Sputnik. Samozrejme, že ide o propagandu – presne takú istú ako platí americká strana Slobodnú Európu. To, že si robia svoju prácu je v poriadku. Majú v náplni práci ukazovať pochybenia druhej strany a zároveň svoju prezentovať v dobrom svetle. Takto politický marketing funguje,
Problémom sa to stáva, keď sa kauzy začnú hromadiť ako v tomto prípade a vzniká podozrenie, že PR prostriedky sú nástrojom mocenského boja, resp. ovplyvňovania politiky. V tomto prípade nie sú pochybnosti na strane Ruska, ktoré sa tu vôbec neangažuje, ale na strane Slobodnej Európy a teda americkej zahraničnej politiky. Zmena režimov je prax, ktorú Spojené štáty obľubujú a netýka sa len nepriateľských štátov. Naopak, u „spojencov“ je pôsobenie v mene presadenia amerických záujmov oveľa jednoduchšie.
Nakoniec, keď si ich americká strana platí, raz za čas si musia svoju prácu urobiť…