Kongres USA: Sankcie voči Nord Stream II a povinné odoberanie plynu z USA pre členské štáty NATO

Republikánsky senátor za štát Wyoming John Barrasso pripravil návrh zákonaESCAPE“ (Únik), ktorý bude sankcionovať ruské plynovodné projekty a každého kto sa ich zúčastní. Zároveň bude povzbudzovať krajiny NATO na nákup amerického plynu.

[sociallocker][/sociallocker]

Americký senátor John Barrasso (R-Wyo.) včera predstavil právny predpis, ktorý členom Severoatlantickej aliancie (NATO) umožní únik z ruského politického tlaku a manipulácií.

Zákon o spolupráci v oblasti energetickej bezpečnosti s aliančnými partnermi v Európe“ alebo „Zákon o ESCAPE“ zvyšuje energetickú bezpečnosť členov NATO tým, že poskytuje týmto krajinám spoľahlivú a lojálnu americkú energiu. Zároveň ukladá sankcie na plynovod Nord Stream II, ktorý by prepravoval zemný plyn z Ruska do Nemecka, spolu s ďalšími ruskými projektami na vývoz energie.

Ruský prezident Vladimir Putin používa ruský zemný plyn na vydieranie a ohrozenie našich spojencov a našich partnerov,“ povedal Barrasso . „Zákon ESCAPE zoberie túto geopolitickú zbraň z Ruska tým, že bude sankcionovať plynovod Nord Stream II a uľahčí export väčšieho množstva amerického zemného plynu našim spojencom. S množstvom zemného plynu v Spojených štátoch, je čas, aby sme využili americké energetické zdroje na to, aby našim spojencom poskytli trvalú a spoľahlivú energetickú bezpečnosť.

Spoluautormi zákona ESCAPE sú senátori Cory Gardner (R-CO) a Steve Daines (R-MT).

Pozadie

Niektorí európski spojenci sú stále viac závislí od ruského plynu. Rusko naďalej podkopáva mier a bezpečnosť v Európe prostredníctvom rôznych mechanizmov vrátane využívania energie ako geopolitickej zbrane.

Plynovod Nord Stream II, ktorý by prepravoval zemný plyn z Ruska do Nemecka, by urobil Európu viac závislou na ruskom plyne podkopaním diverzifikácie európskych energetických zdrojov, dodávok a ciest.

Zákon o spolupráci v oblasti energetickej bezpečnosti s aliančnými partnermi v Európe alebo zákon o ESCAPE:

• Poveruje stálych zástupca USA v NATO, aby povzbudil členské štáty NATO, aby spoločne pracovali na dosiahnutí energetickej bezpečnosti členov a partnerov organizácie v Európe a Eurázii.

• Vyzýva na komplexnú transatlantickú energetickú stratégiu americkej vlády, ktorá sa zameria na zvýšenie energetickej bezpečnosti našich spojencov a partnerov v NATO a zvýšenie vývozu americkej energie do týchto krajín.

• Požaduje od ministra pre energetiku, aby urýchlil schvaľovanie vývozu zemného plynu pre spojencov NATO, Japonska a akejkoľvek inej cudzej krajiny, v ktorej by vývozy zemného plynu podporovali národné bezpečnostné záujmy Spojených štátov.

• Oprávňuje povinné sankcie USA na rozvoj projektov ruských energetických trás, ako napríklad Nord Stream II.


Publikovaný

v

od

Značky: