Skupina amerických kongresmanov z Demokratickej strany chce predvolať prekladateľku Marina Gross na výsluch. Marina Gross je totiž jedinou Američankou, ktorá bola prítomná pri rokovaní vo formáte „jeden na jedného“ medzi americkým prezidentom Donaldom Trumpom a a ruským prezidentom Vladimírom Putinom v Helsinkách.

Zákonodarcovia chcú pri výsluchu zistiť, či šéf Bieleho domu neurobil dohody so svojím ruským kolegom v niektorých citlivých otázok v neprospech USA. Teoreticky na takéto vypočutie Kongres má, ale v histórii doteraz k podobnému precedensu nikdy nedošlo.

S požiadavkou dostať prekladateľku Donald Trump na výsluch prišla skupinou demokratov vedených senátorkou Jeanne Shaheen a členom Snemovne reprezentantov Joe Kennedy III. Podľa Jeanne Shaheen  by takéto opatrenie „ukázalo o čom oni (Donald Trump a Vladimir Putin) diskutovali tvárou v tvár...Prekladateľka nám môže pomôcť dozvedieť sa, čo prezident povedal, alebo sľúbil Putinovi v mene Spojených štátov,“ dodala.

Joe Kennedy III bol naopak pobúrený, že Biely dom neuviedol podrobnosti o rokovaniach v Helsinkách a „jediné informácie, ktoré máme pochádzajú od ruských predstaviteľov.“ Politik citoval hlavne vyhlásenie ruského ministerstva obrany, že rezort „je pripravený pre praktickú realizáciu dohôd prezidentov vo sfére medzinárodnej bezpečnosti,“ dosiahnuté počas summitu v Helsinkách.

Americká verejnosť nevie nič o týchto opatreniach. Chceme vedieť, na čo sa dohodli za zatvorenými dverami,“ oznámil Joe Kennedy III.

Medzitým, čo sa hovorí o výsledkoch summitu v Helsinkách, ruské ministerstvo obrany dodalo, že „je pripravené na zintenzívnenie kontaktov s americkými kolegami po linke generálnych štábov a ďalších dostupných komunikačných kanálov, aby diskutovali o obnovení zmluvy START, interakcie v Sýrii, ako aj ďalšie aktuálne otázky zabezpečenia vojenskej bezpečnosti.

Inými slovami, vojaci už vymenovali oblasti možnej spolupráce medzi oboma krajinami, ktorá bola spomenutá Donaldom Trumpom a Vladimírom Putinom počas ich spoločnej tlačovej konferencii.

V Kongrese však vyhlásenie ruskej strany o „dohodách“ bolo považované za podozrivé.

S náležitým rešpektom k prezidentovi, nie som si istý, že mu môžeme veriť,“ pokračoval Joe Kennedy III.

Ak Biely dom nie je ochotný zdieľať informácie s nami o tom, čo bolo prerokované na tejto viac ako dvojhodinovej schôdzke, budeme trvať na tom, aby nás informoval jediný ďalší americký zástupca, ktorý bol prítomný v rovnakej dobe pri konverzácii„.

Týmto má Joe Kennedy III na mysli  tlmočníčku amerického ministerstva zahraničných vecí Marinu Gross, ktorá už roky prekladá pre amerických predstaviteľov. V roku 2008 začala pracovať ako tlmočníčka na americkom veľvyslanectve v Moskve a najmä sprevádzala prvú dámu Lauru Bushovú počas jej návštevy so svojím manželom v Soči. V apríli 2017, ako tlmočníčka amerického ministerstva zahraničných vecí, pracovala Marina Gross na prekladaní medzi ministrom zahraničia Rex Tillersonom a ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom.

Hoci profesionálny kódex vyžaduje od tlmočníkov v Spojených štátoch, aby rešpektovali dôvernosť rokovaní, svedecká imunita (tj právo nevypovedať pred súdom alebo Kongresom) sa na tlmočníkov nevzťahuje. Kongres má preto právo vyzvať Marinu Gross, aby bola vypočutá, ale vzhľadom na jej prístup k utajovaným informáciám musí byť vypočúvanie uskutočnené na neverejnom zasadnutí.

Ona sama môže odmietnuť vypovedať, ale môže byť za to stíhaná. V Kongrese ešte nikdy nebol žiadny prípad vypočutia tlmočníkov prezidenta.

Prax hovorí, že po skončení oficiálnych stretnutí sa pripravuje záznam o výsledkoch rozhovoru. Ak sa rokovania konajú v obmedzenom zložení alebo tvárou v tvár, táto povinnosť patrí tlmočníkom. Záznamom o konverzácii sa priradí klasifikácia „Prísne tajné„. Vo výnimočných prípadoch sa do záznamu nesmú zahrnúť fragmenty rozhovoru, ale to sa stáva veľmi zriedkavo.

Na začiatku rokovania medzi Donaldom Trumpom a Vladimírom Putinom v Helsinkách je vidieť, že Marina Gross drží notebook a píše si poznámky. Nie je však isté, že zaznamenala celú uzavretú časť stretnutia.

Beck Dorey-Stein, bývalá stenografkou Bieleho domu, ktorá v tomto roku vydala knihu pamätí o práci pre Baracka Obamu a Donalda Trumpa „V rohu Oválnej pracovne,tvrdí: súčasný prezident na rozdiel od svojich predchodcov nemá rád, keď je niečo napísané a často informuje stenografov, aby nezaznamenávali. Napriek tomu o práci prekladateľov nepísala.

Rozhodnutie o predvolaní Mariny Gross samotní demokratov nemôžu prijať. To vyžaduje súhlas predstaviteľov republikánskej strany. A demokrati v to dúfajú. Vo štvrtok poslanec Bill Pascrell, poslanec Snemovne reprezentantov, poslal list republikánskemu predsedníctvu dozorného výboru pre vládne reformy. V dokumente sa uvádza, že Donald Trump zradil a americká verejnosť má právo poznať podrobnosti.

Vzhľadom na verejné ústupky, ktoré prezident Trump urobil voči ruskému prezidentovi Vladimírovi Putinovi tým, že sa obracia proti americkej spravodajskej komunite, orgánom činným v trestnom konaní a našim vojenským predstaviteľom pri otázke útoku Ruska na našu demokraciu, Kongres a americká verejnosť si zaslúžia poznať detaily ich súkromného rozhovoru,“ napísal Pascrell.

Ruský veľvyslanec v Spojených štátoch Anatolij Antonov ubezpečil novinárov, že na summite v Helsinkách sa neuzavreli žiadne tajné dohody. Podľa neho „všetko povedal ruský prezident Vladimír Putin.