Vyberte položku Stránka

KOMENTÁR: Sýria pod paľbou vysokej politiky, kde Turci a Rusi koordinujú svoje plány

KOMENTÁR: Sýria pod paľbou vysokej politiky, kde Turci a Rusi koordinujú svoje plány

Na mnohých miestach v Sýrii sa rozhoreli neúprosné boje. Zdá sa, že po dohovore veľkých hráčov

Turecká štátna agentúra Anadolu Agency priniesla informáciu o rozhovore medzi prezidentami Turecka a Ruska.

[sociallocker][/sociallocker]

Putin a Erdogan telefonicky preberali situáciu v Syrii – konkrétne v provincii Idlib a Afrin.

Obaja potvrdili úmysel naďalej koordinovať svoje aktivity v boji proti terorizmu a ďalší postup pri tomto úsilí

Zároveň agentúra Reuters informovala o vstupe pro-assadovských milícií (NDF) do kurdskej provincie Afrin. Mal to byť obchod medzi miestnymi predstaviteľmi Kurdov a zástupcami milície

Avšak vstup NDF do Afrinu je evidentne lokálna aktivita, ktorá veľkým hráčom len prekáža. Turecký minister zahraničných vecí Mevlut Cavusoglu počas návštevy Jordánska vydal varovanie pred podporou Kurdov zo strany „Assadovho režimu“.

Teraz, je dôležité nasledovné : Ak tam vstúpi režim, čo bude robiť? Ak sily režimu začnú operáciu na vyčistenie od PKK, YPG potom nie je žiadny problém. Ak tam vstúpi poskytnúť ochranu YPG, potom nikto nemôže zastaviť Turecko alebo tureckých vojakov. Tu nejde len o Afrin , ale aj o Manbij a celú oblasť východne od Eufratu,“ dodal.

Cavusoglu sa zmienil aj o koordinácií aktivít medzi Jordánskom a Tureckom. Tvrdí, že medzi nimi nie sú žiadne rozdiely v posudzovaní situácie. Čo vyznieva veľmi zvláštne v situácii, keď minulý týždeň navštívil Putina v Kremli jordánsky kráľ Abdalláh II, ktorý Putina po dvadsaťročnej známosti nazval „svojim bratom„.

sýria

Jordánsky kráľ Abdalláh II pred návštevou Moskvy nazval Putina „svojim bratom“

Celá situácia potom vyzerá ako veľké mediálne, dokonale zrežírované predstavenie, kde každý hráč má svoju presne určenú úlohu.

Elitné jednotky SAA sú v tomto momente na predmestí Damašku vo Východnej Ghoute. Tiger Forces, čo je špeciálna útočná divízia sýrskej armády presúvala počas uplynulých dní svoju techniku z juhu provincie Idlib k Východnej Ghoute. Táto časť je už niekoľko rokov pod kontrolou teroristov.

Zdá sa teda, že vstup milícií verných vláde do provincie Afrin je v rozpore nielen so záujmami Turecka a Ruska, ale nemá ani oficiálny súhlas vlády v Damašku.

Je pravda, že stačí pár rozhovorov so Sýrčanmi, aby ste zistili, že nie sú ochotní pustiť Turkom ani centimeter krajiny. Otázne je nakoľko to môžu ovplyvniť.

Podľa informácií zo včerajška, útok, ktorý by mal viesť k vyčisteniu predmestia Východná Ghouta práve začal

Mimochodom téma stoviek Rusov zabitých a zranených v Sýrii akosi utíchla. Minister zahraničia Lavrov počas konferencii v Mníchove označil túto informáciu za pokus využiť vojnu na propagandu proti Rusku. Rusi priznali oficiálne jednotky mŕtvych, zdá sa že maximum obetí bude niekoľko desiatok.

O autorovi

Pin It on Pinterest

Share This