KOMENTÁR: Progresívna bublina spľasla, nedosiahla ani na 3% štátnych príspevkov

Najnovší prieskum verejnej mienky od agentúry FOCUS hovorí, že voľby by vyhral Smer-SD. Často spomínaný nový politický subjekt, hnutie Progresívne Slovensko nedosiahlo ani na 2%. Správu o prieskume vydala agentúra TASR.

Podľa správy, ak by sa voľby konali uplynulý víkend, s veľkým náskokom by ich vyhrala vládna koaličná strana Smer-SD. Druhé miesto by obhájilo strana Sloboda a Solidarita (SaS) v závese s tretím OĽaNO (Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti). Smer-SD by získal 25,5%, SaS 13,1 a OĽaNO 11,4%

[sociallocker][/sociallocker]

Prieskum vykonala agentúra FOCUS na vzorke 1012 respondentov v čase od 23.1. do 28.1. 2018. Respondenti odpovedali na otázku : „Teraz si, prosím, predstavte, že by sa parlamentné voľby konali tento víkend a kandidovali by nasledujúce politické strany a hnutia. Ktorej strane alebo hnutiu by ste dali svoj hlas?

Respondentom bol predložený zoznam s názvami politických strán a hnutí a ich skratkami a možnosťou „iná strana“. Zoznam strán náhodne rotoval.

20,5% respondentov by nešlo voliť a 11,7% odpovedalo „neviem“. Ostatných 67,8% rozhodnutých respondentov uviedlo svoje preferencie.

Na štvrtom mieste by skončilo hnutie Sme rodina Borisa Kollára, ktoré zaznamenalo nárast. Subjekt by volilo rovných deväť percent respondentov, pričom na konci minulého roka to bolo 8,5 percenta.

Na piatom mieste ostala strana SNS, ktorá si so ziskom 8,6% polepšila o 0,6% oproti minulému prieskumu. Po nesj nasleduje ĽSNS, ktorá minulý rok získala 8,4% a tento raz stratila 0,3%. Na predposlednom mieste pred bránami parlamentu sa umiestnilo KDH s 7,4% a posledný bol Most-Híd s 5,7%.

Na štátny príspevok, na ktorý majú nárok strany so ziskom viac ako 3%, by dosiahla strana SMK-MKP s 3,9%. Ostatné strany alebo hnutia by nezískali ani dvojpercentnú podporu.

Kreslá v parlamente

Koaličné strany by skončili nasledovne. Smer-SD by v parlamente získal 43 kresiel, SNS by získala takisto 15 kresiel, Most-Híd 10. Dokopy by získali 68 kresiel, čo nestačí ani na dosiahnutie parlamentnej väčšiny

Strany, ktoré sú dnes v oposícii, by ziskali nasledovné počty kresiel: SaS 22, OĽaNO-NOVA 19, Sme rodina Borisa Kollára 15, ĽSNS 14, KDH 12 kresiel. Keďže so stranou ĽSNS nikto nechce ísť do koalície, zvyšné strany by dali dokopy maximálne 68 kresiel.

Je vidno, že výsledkom by bol vládny pat. Alebo by sa niekto potichu dohodol s „Kotlebovcami“.

Progresívne Slovensko vybuchlo

Tzv. volebný potenciál hnutia, čo je alternatíva strany, o ktorej by sa dalo uvažovať, bol 9,6%.  Aspoň tak sa hnutie prezentovalo podľa vlastných slov a vlastného prieskumu.

Medzi komentátormi šírili „zasvätenci“ rôzne chýry o rôznych prieskumoch, ktoré hovorili dokonca o 10-15% podpore.

Nič z toho nie je pravda. Progresívne Slovensko (PS) ako keby prepálilo štart. Veľké očakávania sa  nenaplnili, je to len jedna z ďalších strán bez charizmy, lídrov a bez zaujímavých tém. Reformný potenciál nie je hmatateľný. Výsledok zodpovedá pachuti, ktorou je štart hnutia sprevádzaný.

Šéf agentúry Martin Slosiarik síce poukazuje na to, že obdobné výsledky mali aj iné strany a hnutia, na svojom začiatku, keď nemali zastúpenie v parlamente. PS je však výnimka v tom, že sa oficiálne aj neoficiálne k nemu priraďuje viacero aktívnych politikov. Martin Poliačik, bývalý člen SaS je členom parlamentu a sympatie k ich programu vyjadrili aj ďalší, nielen zo Slovenska. Poslankyňa Europarlamentu Monika Beňová používa slovník, témy a výrazy, ktoré sú pre PS typické. Dokonca kritizuje stranu Smer-SD, za ktorú bola nominovaná presne z pozícií PS.

Je viac ako zrejmé, že tento zlý štart bude vyžadovať obrovskú aktivitu. Sympatie voči hnutiu sa nemusia pretaviť do podpory, ak nedokážu preferencie výrazne narásť. Sympatizujúci politici sú si vedomí toho, že život v opozícii je síce trpký, ale mimo parlamentu je to doslova smrť. Ak hnutie nedokáže naplniť ich očakávania, radšej sa pripoja k inej strane alebo hnutiu. Alebo zopakujú cestu Martina Poliačika, ktorý sa nechal vyviezť so stranou SaS do parlamentu, aby následne prestúpil. Rovnako aj voliči nebudú chcieť riskovať svoj hlas hnutiu, ktoré sa bude potácať hlboko pod čiarou parlamentu

Odteraz už PS je súčasťou prieskumov a nemôžu im vlastnoručne vyrobené prieskumy. Bude dôležité ako dopadne u agentúry AKO, ktorá dosahuje stabilne najpresnejšie predpovede. A tiež ako to bude vyzerať o mesiac, keď už budeme môcť porovnávať. Potom budeme múdrejší


Publikovaný

v

,

od

Značky: