KOMENTÁR pre pripomenutie: Katar dal 137 miliárd dolárov teroristom v Sýrii a rozbil celý Blízky východ

Minulý rok v októbri poskytol bývalý katarský premiér Hamad Bin Jassim obsiahly rozhovor televízii v Doha. Vyberáme z neho zaujímavé časti, aby sme dokumentovali úlohu krajín v chaose Blízkeho východu. Čo je dôležité aj dnes, keďže sa niektoré médiá neustále držia pohľadu a rozdelenia na dobrých a zlých ešte z čias začiatkov krízy.

Hamad bin Jassim povedal, že na sýrsku vojnu Katar už vynaložil 137 miliárd dolárov. Vedúci predstavitelia ozbrojených skupín zneužili obrovské prostriedky, ktoré Katar presunul do Sýrie a stali sa milionármi. Väčšina tých, ktorí sa zbehli zo strany sýrskej vlády a pripojili sa k opozícii, konali na základe finančných stimulov. Ak zbehol obyčajný vojak zo sýrskej armády, dostal 15 000 dolárov. Ak išlo o dôstojníka, bolo to drahšie, ten dostal 30000 dolárov.

[sociallocker][/sociallocker]

Napríklad prechod bývalého sýrskeho premiéra Riad Farid Hijaba na stranu sýrskej opozície bol koordinovaný a riadený jeho bratrancom, ktorý bol rezidentom Jordánu. Riad Farid Hijab za zmenu strán získal 50 miliónov dolárov.

Taktiež bývalý veliteľ Republikánskej gardy Manaf Tlass zbehol na stranu opozície v spolupráci s francúzskymi spravodajcami. Tí využili, že jeho sestra Madihi Tlass, dlho žije vo Francúzsku a má aj francúzske občianstvo. Madihi Tlass je vdovou po sýrsko-saudskoarabskom podnikateľovi Akram Adjovi.

Začiatok príbehu

Všetko to začalo v roku 2007 – rok po tom, čo Izrael utrpel v južnom Libanone ťažkú ​​porážku v bojoch proti Hizballahu. Podľa bývalého katarského ministerského predsedu sa Katar ohľadom Sýrie riadil pokynmi Spojených štátov a Saudskej Arábie. Ako hovorí, disponuje oficiálnymi písomnými dokumentmi, ktoré potvrdzujú pravdivosť jeho slov.

Všetka pomoc ozbrojeným skupinám umiestneným na území Turecka bola podľa Bin Jassima rozdeľovaná prostredníctvom vojakov USA, Saudskej Arábie a Turecka. Na základni amerického vojenského letectva v tureckom Incirliku pôsobil spoločný operačný štáb rozviedky USA, Turecka, Saudskej Arábie, Spojených arabských emirátov, Maroka, Jordánska, Izraela, Francúzska a Veľkej Británie.

Štáb činnosť protisýrskej koalície koordinoval. Jeho hlavnou činnosťou bola koordinácia vojenských operácií priamo v Sýrii. Pre potreby štábu vyčlenili USA šesť špionážnych družíc, ktoré boli schopné z orbitálnej dráhy pozorovať celé územie Sýrie 24 hodín denne.

Operačný štáb na základni Incirlik zodpovedal za vedenie vojenských operácií v severnej časti Sýrie. Analogický štáb ale existoval aj v meste Irbid v Jordánsku na leteckej základni Hussein, kde – opäť spoločne – pôsobili spravodajcovia z Jordánska, Izraela, USA, Veľkej Británie, Saudskej Arábie, Spojených arabských emirátov a Kataru. Úlohou tohto druhého štábu bola koordinácia činnosti protiassadovskej opozície v južnej Sýrii.

Al-Kajda bola tiež podporovaná Katarom

https://www.youtube.com/watch?v=o9KASEc-RqM

Katarský expremiér spomenul, že v Sýrii podporovali opozičné ozbrojené skupiny a občas dokonca aj teroristov, ako je Front al-Nusra (miestna pobočka al-Káidy) v koordinácii so Saudskou Arábiou, Tureckom a USA.

Čokoľvek [zbrane], čo bolo poslané do Sýrie, prešlo cez Turecko a bolo koordinované so Spojenými štátmi. Rozdeľovanie vojenskej pomoci sa dialo cez americké sily. Turecko, Katar a naši saudskí bratia… všetci v tom boli … Mohla by sa vyskytnúť chyba a nejaký čas bola podporovaná aj frakcia [al-Nusra Front], ale nie ISIS/Daesh. Je prehnaná, ak nás obviňujú z podpory ISIS… Možno existuje vzťah s Front al-Nusra. Možno, prisahám, že o tom neviem. Môžem však povedať, že aj keby to tak bolo, bolo rozhodnuté, že Front al-Nusra nebol prijateľný. Podpora sa zastavila,“ povedal Bin Jassim.

Kríza medzi Saudskou Arábiou a Katarom

Bin Jassim pokračoval a odhalil, že Saudská Arábia nedávno zmenila svoj postoj voči sýrskemu prezidentovi Bashar al-Assadovi. Podľa Bin Jassima Saudská Arábia teraz chce, aby Assad zostal pri moci.

Bývalý predseda vlády Kataru zdôraznil, že ani Katar nemá s Assadom žiadne problémy. Dokonca opísal sýrskeho prezidenta ako „bývalého priateľa„.

Vy [Saudská Arábia] teraz hovoríte, že nechajte Bashara, ok nechajte ho na pokoji. Nemáme s tým žiadny problém, nemáme s ním žiadny spor. Bol to náš priateľ … Ale vy [Saudská Arábia] ste boli v rovnakom tábore spolu s nami, ak ste zmenili názor, povedzte nám to. Zmeníme aj náš postoj,“ konštatoval expremiér

„Nie som proti nikomu, kto zmenil názor, keď zistil, že sa mýlil. Ale on by mal povedať svojmu partnerovi, že mení svoj názor, pretože súčasná situácia už nefunguje. Teraz je Bashar dobrý, alebo to, alebo ono,“ dodal Bin Jassim.

Vyhlásenie Bin Jassima potvrdzuje, že sýrska otázka bola jednou z hlavných príčin Saudsko-katarskej krízy, ktorá vypukla 5. júna. Kvôli tomu sa kríza pravdepodobne neskončí skôr, než sa všetky krajiny Perzského zálivu nedohodnú na širokom spektre otázok, vrátane sýrskej otázky.

Sprisahanci rozbili celý Blízky východ a Severnú Afriku

Počas rozhovoru Bin Jassim tiež povedal, že „my [krajiny arabského Perzského zálivu] sme bojovali nad korisťou [Sýria], rozvlnili loď a stále bojujeme, hoci korisť už zmizla„. Sýrski pro-vládni a opoziční aktivisti odsúdili vyhlásenie Bin Jassima a obviňovali ho, že nazýva Sýriu „korisť„.

Hamad bin Jassim dodal, že v sýrskej kríze zohral dôležitú úlohu libanonský premiér Sa’ad al-Hariri. Hariri mal kanceláriu v tureckom meste Gaziantep, ktorú spravoval libanonský poslanec Aqaba Sakra, čo nakoniec viedlo k bankrotu Haririho.

Svoju úlohu v sýrskych udalostiach však zohral aj expremiér Libanonu Najib Mikati a to prostredníctvom veliteľa libanonskej polície generálmajora Achraf Rifiho.

Podľa odhalenia pri rozhovore, dôležitú úlohu v sýrskej kríze zohrali aj Irackí Kurdi, najmä ich vodca Massoud Barzani. Ich úlohou bolo vytvoriť dojem sýrskej „občianskej vojny„.

Hamad bin Jassim nakoniec dospel k záveru:

Hrali sme dôležitú úlohu pri zničení Egypta a Líbye, Sýrie a Jemenu. A to všetko prebehlo na pokyn Američanov a pod americkým velením.

Záver

Odhalenie Hamad bin Jassima súvisí zrejme s krízou medzi Saudskou Arábiou a Katarom. Fakticky nepovedal nič nové. Na stránkach mimo oficiálnej propagandy sa tento príbeh v podobnom duchu rozoberá už celé roky.

Prvýkrát však dostáva čitateľ taktpovediac „priamy úder„. Bin Jassim totiž o všetkých udalostiach nielen počul. On ich priamo riadil a organizoval. Tie slávne farebné revolúcie a „Arabská jar“, o ktorých sme mali možnosť čítať v našej tlači ako o boji za demokraciu, boli fake news. Bola to Američanmi zinscenovaná fraška, ktorá stála životy milióny ľudí.

Ak ešte niekto bude obhajovať „umiernených“ teroristov, Biele prilby, pripomínať „zbombardovanú poslednú nemocnicu,“ miliónprvé použitie chemických zbraní  a autenticitu dievčatka na Twitteri, pustite mu priznanie cynického vraha

Doba zvlčila. Zločinci, ktorí bez akejkoľvek stopy po empatii rozprávajú o prevratoch, resp. s falošným súcitom obhajujú ľudské práva teroristov, ktorých sami poslali do krajiny, by mali byť potrestaní. Zdá sa však, že ten čas ešte neprišiel

Rembrandt, Baltazárove hody (1635),
Národná galéria, Londýn

V Biblii sa hovorí o jednom príbehu. V roku 539 pred našim letopočtom babylonský kráľ Baltazár poškvrnil posvätné židovské predmety. Na stene sa zjavili neviditeľnou rukou napísané štyri zdanlivo nezmyselné prorocké slová.

mene mene tekel ú-parsín

Tento „rukopis na stene“ nakoniec prorok Daniel vysvetlil ako predpoveď pádu kráľovstva. Mal pravdu. Babylon padol a kráľ umrel.

Priznanie Bin Jassima je proroctvom, že lož a klam boli zvážené. Ostáva už len vyniesť a previesť rozsudok.

Celé video v arabčine


Publikovaný

v

,

od