Vyberte položku Stránka

KOMENTÁR: Nemecko skončilo v posteli s Francúzskom. Merkelová nemá na výber, Macron sa chopil šance

KOMENTÁR: Nemecko skončilo v posteli s Francúzskom. Merkelová nemá na výber, Macron sa chopil šance

Emmanuel Macrona vyhral voľby, Angela Merkelová oslavuje. Nová európska sila, ktoré sa v žartu začína prezývať „Mercron“, sa ujíma moci. Británia je na odchode a frankogermánské spojenectvo bude diktovať smer Európy. Divide et Empero. Rozdeľ a panuj.

Francúzsky prezident Macron je pri moci zhruba mesiac a počas neho dal najavo, že spojenectvo s Nemeckom patrí medzi jeho najvyššie priority. Veľmi rýchlo totiž pochopil, že s ustupujúcou Britániou mu leží moc pri nohách, ak si však nenahnevá motor európskej ekonomiky a zrejme najvplyvnejšieho člena EÚ súčasnosti – Nemecko. Uvedomil si, že keď si ho nakloní, Európa pôjde tam, kam spoločne ukážu.

A čím si vlastne mladý prezident a skúsená kancelárka môžu byť prospešní? Macron je nováčik veľkej politiky a stať sa chránencom ostrieľaných  ako je Merkelová je snom každého neskúseného politika. Francúzsko má problémy a spojenectvo s ekonomicky silným a finančne stabilným Nemeckom mu nemôže priniesť nič zlé.

Macron však nie je len ten, ktorý by prišiel odprosiť a ponížene žiadať o spojenectvo. Kdeže. Jeho drvivé víťazstvo v ten najlepší možný čas mu dalo výnimočnú páku. Merkelová sa topila. Skúsená politička vystupuje ako tvár a hlas riešenie súčasnej migračnej krízy a nezvláda ju. Ľudia sa hnevajú. Ľudia už majú dosť. A ľudia tiež vedia na koho za svoje problémy ukázať prstom – na nemeckú kancelárku Angelu Merkel.

Ak by vyhrala voľby krajne pravicová Marine Le Pen, kancelárka by zostala vo svojom boji sama. Nenávidená európskym ľuďom, opustená Spojeným kráľovstvom a zavrhovaná francúzskym lídrom. V septembri sa chystá na voľby a má ambície obsadiť svoj úrad už štvrtýkrát v rade. Nebyť Macrona, bola by jej snaha hádzaním hrachu na stenu. To už snáď radšej odstúpiť z volebného boja a neutrhnúť si hanbu. Emmanuel Macron ju z tejto situácie vytiahol. Pri svojom strmom stúpaní k úspechu zviezol potápajúcej sa Nemku dostatočne vysoko na to, aby sa mohla, hoci napríklad v koalícii s inou stranou, udržať vo svojom kresle.

Notující si pár totiž pôsobí ako čerstvý a dynamický vietor do strnulej Európskej politiky. Nie je cieľom tohto textu hodnotiť, či taký skutočne bude a či bude francúzsko-nemecký pakt prospešný občanom EÚ. Jednoduchým faktom ale zostáva, že voličská základňa to tak cíti. Nové politické spojenectvo mení náladu v celej Európe.

To, čo si Macron už na začiatku potichu uvedomil, hovorí dnes verejne a hlasom plným sebavedomia. Na nedávnej tlačovej konferencii, ktorú si „Mercron“ sám pre seba usporiadali, povedal francúzsky prezident: „Keď hovorí Francúzsko a Nemecko jedným hlasom, Európa sa môže pohnúť dopredu.“ Jeho druhá polovička trochu sucho dodala: „Táto tlačová konferencia ukazuje naše rozhodnutie nájsť riešenie problémov spoločne. „Zostáva otázka, ktorý smer si novo sformovaná aliancie zvolí ako“ vpred „a aké že to riešenie vlastne ponúkne. Jedno je však isté. Tieto rozhodnutia ležia v ruke najmocnejšieho páru Európy a len málokto sa mu môže postaviť.

Príspevky za Júl

Pin It on Pinterest

Share This