Portál Asia Times vytvoril rebríček skupiny vojnychtivých politikov. Podľa neho sú tzv. jastrabi a nad nimi ako jediný zástupca svojho druhu sa týči John Bolton.
Prečo menovanie Boltona vyvolalo taký záchvat paniky a doslova upadnutie do hystérie?
[sociallocker][/sociallocker]
Bolton je totiž človek, ktorého myslenie sa nepodobá ničomu „modernému“ na vrcholnej politickej scéne Západu.
Jeho svet sa skladá s postojov, ktoré by sa dali nazvať tradičnými, ale ktoré dnešní politici s opovrhnutím odhodili. Ideologizácia politiky dala vzniknúť politike na filozofii, že ľudstvo, ako spoločenstvo civilizácií sa dokáže vyvýjať. Odráža vieru, že tento vývoj sme schopný nielen kontrolovať, ale aj aj priamo generovať a riadiť.
Boltonov svet je iný. Temný, cynický, pragmaticky priznávajúci, že sme opice, ktorých vzorce správania a motivácia ostáva v princípe taká istá bez ohľadu na módny ideologický obal.
Nestará sa o moderné teórie medzinárodného práva, o to, že národy by mali odovzdávať svoje kompetencie. Považuje to naopak za popretie národnej suverenity. Je to nacionalizácia demokracie. Medzinárodné zmluvy a normy medzi suverénnymi národmi vychádzajúce z ich prirodzených záujmov sú v úplnom poriadku. Bolton však odmieta podriadiť sa vôli nejakým medzinárodných inštitúcií. Myslí si, že ide o výsmech ideálu skutočnej demokratickej samosprávy a zodpovednosti za vlastný osud.
Neverí vláde rozumu, ale naopak koncertu veľmocí ako sme to zažili po Viedenskom kongrese. Podľa neho je to racionálna politika, ktorá odráža prirodzenosť ľudstva. Nevyhýba sa vojne ako pokračovaniu diplomacie. Pre neho je to prirodzený a vitálny nástroj presadzovania záujmov. Reči o skončení vojen sú potom mlátením prázdnej slamy.
A nakoniec neverí všeobsiahlej univerzalite západných princípov usporiadania spoločnosti. Podľa jeho predstavy je v úplnom poriadku spolupracovať s diktátormi, ktorí zabezpečia výkon amerických záujmov, zabezpečia stabilitu regiónu pred rozvratom krajiny a vláde teroristov pri zavadzaní ideálnej liberálno demokratickej vízie. Diktátor dodržiavajúci zmluvy a dohody je good boy. A to je všetko, čo ho zaujíma.
Jeho svet je svetom konzistentným a v princípe veľmi racionálnym. To len zblbnutým univerzitným teoretikom dnešnej doby sa zdá chaotickým a nebezpečným. Keď Boltona pochopíte, jeho vojnychtivosť sa dostane do iného svetla. Nemieni používať palicu bezúčelne, ale ak ju má k dispozícii použije silu vždy, keď zlyhá nevojnová diplomacia.
Možno je to postoj, ktorý sa v atómovej dobe príliš nenosí, ale rozhodne má bližšie k chápaniu politiky krajín, ktoré nie sú podľa našich západných vzdelancov tak „civilizované„. S Putinom si bude rozumieť…