Vyberte položku Stránka

KOMENTÁR: Český prezident vraj pourážal Rómov. Mimovládky a presstitúti šalejú

KOMENTÁR: Český prezident vraj pourážal Rómov. Mimovládky a presstitúti šalejú

Zeman má rád provokácie a jednej sa dopustil minulý týždeň počas návštevy Olomouckého kraja. Uviedol, že nezamestnanými v jednej z navštívených obcí sú práve Rómovia.

Zeman okrem iného počas svojho prejavu naznačil, že existujúcu päťpercentnú nezamestnanosť tvoria v Kojetíne práve Rómovia. Dodal, že riešením je nevyplácať sociálne dávky tým, ktorí odmietnu ponúkanú prácu bez závažných, napríklad zdravotných, dôvodov.

Rozhodne nie som priateľom komunizmu, ale za komunizmu Rómovia museli pracovať. A väčšinou pracovali ako kopáči a keď odmietli pracovať, boli označení za osobu práce sa štítiacej a išli do väzenia,“ vyhlásil Zeman minulý utorok v obci Kojetín.

Okrem toho tam bol taký systém, že tie rómske pracovné čaty viedli opäť Rómovia, ktorí mali prirodzenú autoritu, takže keď v ich tíme niekto nepracoval, tak ho vyfackal. Je to veľmi humánna metóda a spravidla sa osvedčuje,“ dodal prezident.

Jeho slová spôsobili obrovskú búrku nevôle a aktivisti tvrdia, že Rómovia pracujú. Noviny iDnes dokonca priniesli tvrdenie, že 70% Rómov pracuje. Skutočne?

Portál Non serviam sa na tieto tvrdenia pozrel očami štatistiky.

70% Rómov pracuje. Sú na to dôkazy. Niekde tam vonku

Hemženie v mravenisku neustáva, pretože nikto široko ďaleko do neho nevie tak pekne našťať, ako Miloš Zeman. Konštatovať štatisticky podložený fakt, že väčšina Rómov nepracuje, už nie je len rasizmus a šírenie nenávisti. Je to rasistické šírenie nenávisti a lživá manipulácie. Pretože 70% Rómov pracuje a sú na to dôkazy. 

Takto to aspoň formuluje spolok financovaný zo všetkého možného, len nie z peňazí usilovne pracujúcich Rómov, zvaný Romea. Takto sa na jeho serveri vyjadrila Monika Mihaličková a text okamžite prevzali najznámejšie dezinformačné weby, na čele s iDnes, ktorý k tomu pridal svoju obvyklú objektívne a na prvý pohľad absolútne nezaujatú novinársku nadstavbu, overenú zo sedemnástich nezávislých zdrojov:

Do Rómov v Českej republike sa v piatok znovu navážal prezident Miloš Zeman … Prezident opäť manipuluje a klame. V Česku žije odhadom 150 tisíc ekonomicky aktívnych Rómov. V sociálne vylúčených lokalitách ich ekonomicky aktívnych je 75 tisíc. Ak by sme vychádzali z posledných čísel z roku 2015, tak okolo 50-tisíc Rómov v týchto lokalitách nemá prácu. Znamená to, že 70 percent Rómov pracuje.

Hoci predmetný článok na Romea.cz má v titulke napísané „… máme dôkazy“, jeho autor bohužiaľ v texte žiadne nepredkladá. Žiadne odkazy na zdroje, tabuľky, číslička, nič. Nič, čo by zdokumentovalo ono z môjho pohľadu veľmi odvážne tvrdenie o 70% pracujúcich Rómov.

Namiesto avizovaných dôkazov je v ňom iba obsiahnutá evidentná viera, že ak stojíte na „správnej strane“ a hovoríte „správne veci„, nemusíte si s takou blbosťou, ako sú dôkazy, lámať hlavu. Proste napíšete „máme ich“ a fertig. A každý, kto by sa po nich snáď odvážil pátrať, bude hádam asi tiež rasista a manipulátor.

Že Rómea žiadne dôkazy podporujúce ich tvrdenia nepredkladá, ma neprekvapuje. Ako som písal minule, tieto čísla sa zháňajú ťažko, čo je celkom nepochybne účel. Pomerne ťažko sa zháňajú aktuálne čísla o cigánskej nezamestnanosti, treba skladať čriepky, o zamestnanosti to bude zo známych rasistických dôvodov ešte o hodne ťažšie.

Napríklad vôbec nejaké konkrétne čísla na túto tému sa vo vládou každoročne vydávanej Správe o stave rómskej menšiny objavili naposledy v roku 2014. Od tej doby nič, iba kopírované slovné omáčky o diskriminácii bez akýchkoľvek konkrétnych dát. Avšak tie čísla uvedené v roku 2014 sú však zaujímavá a pre náš účel dostatočná. V správe sa hovorí, že 80 až 85% rómskych obyvateľov vylúčených lokalít je bez práce. 

A podľa oficiálnych údajov vo vylúčených lokalitách žije polovica rómskej populácie – cca 125 tisíc. Ak teda vezmeme za bernú mincu priemer 82,5% tu žijúcich nezamestnaných a započítame si, dôjdeme k nasledujúcemu výsledku – 41,2% celkovej rómskej populácie nepracuje, respektíve 58,8% pracuje. Už tu to Romeákom začína nejako škrípať.

Oných 58,8% pracujúcich Rómov však platí pochopiteľne len v prípade, že celých 100% tej druhej polovičky, teda úplne všetkých tých cca 125 tisíc rómskych inteligentov a príslušníkov strednej triedy, ako túto polovicu definuje sama Romea, pracuje. A tomu snáď nemôžu veriť ani oni.

Ako hovorím, aktuálne čísla nie sú, pretože napísať do nejakej tabuľky, že XY Rómov nepracuje, nikdy nepracovalo a nikdy pracovať nebude, je jasný rasizmus. Takže si niečo jednoducho vytiahnem z klobúka, ako Romea, ale trúfam si tvrdiť, že môj klobúk je trošku presnejší, než ten ich.

Ak pracuje 50% inteligentov – teda cca 62 500 Rómov, čo je nielen podľa môjho názoru veľmi, preveľmi, megaveľmi optimistický odhad, potom mnou odhadované číslo celkovej nezamestnanosti rómskej populácie je 66% . Teda skutočne skoro 70%. Teda prevažná väčšina, ako vyhlasuje ten rasista a manipulátor Zeman. Teda skoro to číslo, na ktoré má „dôkazy“ Romea. Avšak v obrátenom garde.

Romea však možná do celkového čísla započítala aj Rómov pracujúcich na čierno.Teda mimo systému, v šedej ekonomike, bez odvodov, daní a poistenia.Uisťujem vás, že zohnať akékoľvek čísla či „dôkazy“ v tomto prípade, nie je len ťažké. Je to nemožné. A ani to predovšetkým nie je relevantné. Pretože Rómovia na čierno pracujú preto, aby neprišli o sociálne dávky. A tie sú v tomto prípade podstatou celej veci.

Zeman je možná manipulátor, klamár aj nenávistný rasista. Ale nie v tomto konkrétnom prípade. Naopak v ňom celkom iste a to veľmi primitívne, manipuluje Romea a nielen ona.

Väčšina Rómov jednoducho nepracuje a ich veci by podľa môjho úsudku nesmierne prospelo, keby to bolo možné verejne vyhlásiť bez následného mediálneho upálenia.

Avšak popustite ešte na chvíľku uzdu fantázii. Veľkej fantázii. Pripusťme, že Romea má napriek dlhoročnému nemennému konštatovanie vlády o presnom opaku pravdu a 70% Rómov, teda prevažná väčšina, pracuje a ako jednoznačne vyplýva z ich rozhorčenej protizemanovskej kampane, považujú sa všetci za dokonale integrovaných.

Nádherná predstava. Zvonka organizovaná integrácia kultúrne úplne odlišných etník do väčšinovej populácie je napriek všetkým doterajším faktom predsa len možná a Česká republika to ako prvá na svete dokázala. Budú sem jazdiť politici aj ľudskoprávni experti z celého sveta a my ich to budeme učiť. Juncker nám udelí pochvalu pred rozvinutou zástavou EÚ a OSN nás vymenuje za čestného člena Bezpečnostnej rady.

Ale hlavne teraz predsa vďaka tomu zázraku môžeme konečne zrušiť tie nekonečné zástupy organizácií štátnych aj neštátnych, ktoré sa celé desaťročia rómskou integráciou márne zaoberali a tvorili hlavnú náplň ich práce. Uvoľní sa tým desiatky tisíc hodnotných pracovných síl, ktoré tak zúfalo hľadá a nenachádza náš priemysel. Miliardová časť štátneho rozpočtu, peniaze nás všetkých a teda aj oných 70% pracujúcich Rómov, sa vďaka tomu ušetria a tento nemalý ušetrený obolus bude možné využiť pre tú časť populácie, ktorá nemá také šťastie, ako pracujúci Rómovia.

Trebárs pre českých dôchodcov. Celý život pracovali, pchali peniaze štátu a teraz za to, tiež väčšinovo, zaslúžene umierajú od hladu. Alebo napríklad pre rómske deti, ktorými sú napriek úspešnej integrácii absolútnej väčšiny ich rodičov čoraz viac zaplavované české detské domovy…

O autorovi

Príspevky za Apríl

Pin It on Pinterest

Share This