Firma ESET nereagovala na otázky Slobodného výberu. Namiesto toho dala vyjadrenie pre tlačovú agentúru.
Každé médium je spokojné, keď môže ponúknuť unikátny príbeh, ktorý sa stane základom pre celú informačnú scénu. Ani my nie sme výnimkou.
Aj keď v našom prípade nejde o zisk, reklamu apod., chceme priniesť čitateľom určitú úroveň originality, niečo, čo sa nedozvedia inde. Potom sa budú radi vracať na naše stránky aby sa dozvedeli zaujímavé príbehy, informácie a kontext, ktorý v ostatných médiách nenájdu.
[sociallocker][/sociallocker]
Keď sme zistili, že Rusi obvinili slovenskú firmu ESET zo spolupráce s CIA a NSA, hneď sme vedeli, že ide o jednu z príležitostí ukázať, že „máme na viac“. V zmysle najlepších zásad novinárskej etiky sme sa pokúšali dostať do článku nielen fakty a k nim potrebný kontext, ale aj vyjadrenie oboch zainteresovaných strán.
Iste, nečakáme, že sa nám ozve šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov, ale slušnosť káže ich do procesu zahrnúť.
Iná otázka je ESET. Na svojej stránke majú zverejnené kontaktné údaje – kancelárie, office, hovorkyňa firmy apod. Mnohokrát sme sa pokúšali dovolať niekomu kompetentnému, na čísle hovorkyne Hošalovej ostal telefón hluchý, na oddelení predaja nie sú na podobné problémi kompetentní a na marketing sme nedostali priamy kontakt, ale iba mail.
Sólokapor nepustí. Vydali sme informáciu bez stanoviska oboch strán. Do ESETu sme poslali mail so znením
Dobry den.
Ruska diplomacia obvinila vase firmu zo spoluprace s tajnymi sluzbami USA
Vedeli by ste poskytnut na to vyjadrenie?
https://slobodnyvyber.sk/mimoriadna-sprava-v-ruskej-tlacovej-sprave-bola-slovenska-firma-oznacena-ako-firma-pracujuca-pre-cia-nsa/
A čakali sme.
Dodnes sme sa odpovede nedočkali.
Namiesto toho sa strhla búrka a našu informáciu postupne preberali rôzne informačné zdroje. O pár hodín poskytla hovorkyňa ESETu Hošalová vyjadrenie pre TASR.
V ňom odmieta spájanie firmy s tajnými službami a konštatovala, že „Jeden z dlhodobých pilierov bezpečnostného výskumu spoločnosti Eset je zostať neutrálnym v akejkoľvek politickej alebo geopolitickej otázke“.
Príbeh nekončí
Predstavitelia firmy vždy budú spájaní s firmou ako takou. Kontext, ktorý sme čitateľom ponúkli, t.j. popis verejných aktivít majiteľov firmy na slovenskej mediálnej a politickej scéne má ďaleko od neutrality. Zuzana Hošalová síce má možno pravdu v otázke neutrality pri popise globálnej agendy firmy, rozhodne je veľmi divné toto hlásať na Slovensku.
Spojenie majiteľov ESETu, Denníka N a Progresívneho Slovenska je priamočiary vzťah, ktorý podľa nás bude vždy ostro sledovaný a bude vyvolávať množstvo kritických pripomienok.
Okrem toho je na zamyslenie aj politika firmy ako takej. Boli sme primárny zdroj, Hovorkyni ESETu sme však nestáli ani za vyjadrenie. Možno je to súčasť nejakej mediálnej stratégie. Nakoniec ani Denník N, ktorý je s ESETom spájaný, udalosť nijako nekomentuje, hoci sú súčasťou príbehu na Slovensku. Iné médiá správu z agentúrneho servisu TASR použili.
Pre obchodnú firmu je každý človek potenciálny zákazník – alebo by aspoň mal byť. Mediálny obraz firmy sa vytvára aj schopnosťou reakcie na rôzne požiadavky a problémy. Natvrdo povedané – pre nás je ignorácia zo strany firmy znakom, že ESET o nás nestojí. Máme (zatiaľ ešte) slobodu rozhodovania. Tiež si môžeme zvoliť vlastné preferencie. Firma, ktorá ignoruje, medzi nimi nebude.