Klobúk dole: Radovan Bránik sa priznal k omylu. Gerasimova doktrína je hoax

Radovan Bránik je na Slovensku považovaný za dôležitého a významného bezpečnostného experta. Ale aj on robí chyby. K jednej sa časom priznal a verejne to vyvrátil

Pred časom Radovan Bránik vystupoval v rádiu Expres. Vo svojom vystúpení hovoril o „novej štátnej doktríne Ruska,“ tzv. Gerasimovej doktríne.

Samozrejme, to je už dávno vyvrátený hoax, ktorého nezmysel nakoniec musel potvrdiť človek označený za autora tohto pojmu.

Marc Galleoti sa na stránke rešpektovavaného časopisu Foreign Policy ospravedlnil za vytvorenie „Gerasimovovej doktríny“ hybridnej vojny. Nič také neexistuje.

Gerasimovova doktrína“ sa však stala odvtedy akousi víziou totálnej, hybridnej vojny, ktorú široko preberajú v médiách, think-tankoch alebo v protiruskej propagande.

Tento pojem, ktorý začal žiť vlastným životom, vznikol v roku 2013, keď generál Gerasimov zverejnil svoj prejav. išlo o to, ako možno v modernom svete využiť propagandu a zaviesť pomocou nej krajinu do chaosu. Galleoti sa dostal k prekladu prejavu a aby to bolo pútavé zverejnil to so svojimi komentármi pod bombastickým nadpisom „Gerasimova doktrína

V texte bolo jasne uvedené, že ide iba o symbol a že „to určite nie je doktrína„.

V skutočnosti to však bolo presne naopak.

Gerasimov jasne popisoval rôzne farebné revolúcie, príbeh arabskej jari a za všetkým videl dlhé prsty Washingtonu a Langley. Jeho prejav nebol o tom ako takéto udalosti podporovať v zahraničí – ale ako im čeliť na domácej pôde!

Keď sa Radovan Bránik oboznámil s faktami, ktoré mu dodal Slobodný výber, prisľúbil, že k tomu zaujme verejné stanovisko. Tu je odkaz na záznam besedy, kde sa k tomu podrobne vyjadril.

Čiže dnes aj podľa Radovana Bránika je Gerasimova doktrína v podstate popis akcií Západu proti Rusku.

Dobre vedieť…

Iné hoaxy?

Je ich viac, napríklad ak niekto ako Putin označí Rozpad ZSSR za najväčšiu geopolitickú katastrofu, jeho oponenti to považujú za snahu nadviazať na imperiálne snahy Sovietskeho zväzu a dobyť bývalé socialistické krajiny.

Lenže aj tu je vec vytrhnutá z kontextu. Putin v prejave pred Federálnym zhromaždením v roku 2005 hovoril o tragédii desiatok miliónov ľudí, ktorí si po mnohých generáciách museli opäť hľadať nový domov, rozpadli sa sociálne istoty, začali lokálne konflikty apod. Čiže išlo o tragédiu ľudí na území bývalého Sovietskeho zväzu. Žiadny agresívny zámer v tom nebol.

Kvôli rozpadu ZSSR sa desiatky miliónov etnických Rusov ocitlo náhle v cudzine. Ruský národ sa stal najviac rozdeleným národom na svete, čo je nepochybne tragédia. Rozpadol sa sociálny systém, zrútila sa ekonomika. Bola zastaraná a neefektívna, ale zrútila sa a zavinila chudobu miliónov ľudí,“ povedal Putin.

Išlo presne o rovnaký spôsob uvedenia komentára, ako keď Galleotti napísal do nadpisu článku: Gerasimova doktrína. Ľudia sa toho chytili, lebo to zodpovedalo videniu, ako to chceli vidieť sami a článok pre nich nebol podstatný.

Budapeštianske memorandum

Tretí obľúbený hoax je porušenie Budapeštianskeho memoranda odtrhnutím Krymu od Ukrajiny.

Memorandum podpísané v decembri 1994 znamenalo že sa Ukrajina fyzicky vzdala jadrového arzenálu (ktorý však bol aj tak riadený z Moskvy) výmenou za nasledujúce záväzky:

1. Spojené štáty americké, Ruská federácia a Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska opätovne potvrdzujú svoj záväzok voči Ukrajine v súlade so zásadami záverečného aktu KBSE rešpektovať nezávislosť a suverenitu a existujúce hranice Ukrajiny.

2. Spojené štáty americké, Ruská federácia a Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska opätovne potvrdzujú svoju povinnosť zdržať sa hrozby alebo použitia sily proti územnej celistvosti alebo politickej nezávislosti Ukrajiny a že žiadna z ich zbraní nikdy nebude použitá proti Ukrajine s výnimkou sebaobrany alebo inak v súlade s Chartou Organizácie Spojených národov.

Rusko skutočne porušilo záväzok rešpektovať „existujúce hranice Ukrajiny„. Lenže až potom, keď západné krajiny čele s USA porušili záväzok rešpektovať „nezávislosť a suverenitu…Ukrajiny

Pripomeňme si slávny prejav Victorie Nuland, zástupkyne ministra zahraničných vecí USA z decembra 2013. V reči, ktorú predniesla pred donormi, potvrdila, že Ukrajina dostala od USA 5 miliárd dolárov na uskutočňovanie zmien.

Od vyhlásenia nezávislosti na Ukrajine v roku 1991 USA podporovali Ukrajincov v rozvoji demokratických inštitúcií a schopností smerom k podpore občianskej spoločnosti a dobrých foriem vlády. To všetko je nutné, aby uspela európska Ukrajina. Investovali sme viac ako 5 miliárd dolárov, aby sme pomohli Ukrajine dosiahnuť tieto a ďalšie ciele.

K téme sa vyjadril aj významný politológ, John Mearsheimer v často kritizovanom článku na stránkach Foreign Policy. Politológ tvrdí, že Spojené štáty podporili puč, ktorý je doslova popretím záväzku rešpektovať nezávislosť a suverenitu Ukrajiny

Hoci plný rozsah angažovanosti USA ešte nie je vyšetrený, už teraz je jasné, že Washington tento puč podporil. Nulandová a republikánsky senátor John McCain sa zúčastňovali mimovládnych demonštrácií a americký veľvyslanec na Ukrajine Geoffrey Pyatt vyhlásil, že zvrhnutie Janukoviča bol dňom, ktorý sa zapíše do učebníc dejepisu. A nahrávky telefonických rozhovorov Nulandovej, ktoré prenikli na verejnosť ukázali, že Nulandová podporovala zmenu režimu a želala si, aby sa premiérom novej vlády stal Arsenij Jaceniuk, čo sa aj stalo.“

Po akcii zvyčajne nasleduje reakcia. Spojené štáty v zastúpení svojich mimovládok a podporovaných politikov fakticky dobyli Kyjev. Ak západ flagrantne porušil svoje záväzky, zabil dohodu z Budapešti a tak sa rozviazal ruky Rusku.

Niet divu, že Rusi si napriek všetkému presviedčaniu zo strany Západu myslia, že Západ hral pri zvrhnutí Janukoviča úlohu. Pre Putina nastal čas jednať. Krátko po 22. februári vyzval ruské sily na prevzatie Krymu a zakrátko nato Krym začlenil do Ruska. Táto úloha sa ukázala byť relatívne ľahkou vďaka tomu, že tisícky ruských vojakov boli už umiestnené na námornej základni v Sevastopole. Krym bol ľahkým cieľom, keďže etnickí Rusi tvoria 60 percent jeho populácie. Väčšina z nich chcela z Ukrajiny von,“ konštatuje Mearsheimer.

V rovnakom duchu sa vyjadril aj ďalší významný politológ George Friedman, ktorý bol mimochodom jedným z hlavných hostí a rečníkov podujatia Globsec 2014. V rozhovore pre denník Kommersant suchým, pragmatickým štýlom komentuje zámery USA. Jednoznačne hovorí, že ide o otvorený prevrat zorganizovaný Amerikou.

Spojené štáty mali záujem o vytvorenie prozápadnej vlády na Ukrajine. Videli, že Rusko je na vzostupe a snažila sa zabrániť tomu, aby si upevnilo svoje postoje v postsovietskom priestore. Úspech prozápadných síl na Ukrajine by umožnil obmedziť Rusko.

Rusko nazýva udalosti , ktoré organizovala vláda USA začiatku roka 2014, štátnym prevratom. A naozaj bol to najmenej skrývaný prevrat v histórii.

Na otázku redaktora, či prevratom bol celý Majdan, alebo iba ukončenie dohody z 21. februára 2014, Friedman odpovedal:

Všetko spolu. Spojené štáty otvorene podporovali ľudskoprávne skupiny na Ukrajine vrátane peňazí. A ruské špeciálne služby ignorovali tieto tendencie. Nechápali, čo sa deje, a keď si to uvedomili, nemohli prijať opatrenia na stabilizáciu situácie a neskôr nesprávne posúdili náladu na východe Ukrajiny.

Friedman ďalej odpovedá na otázku, či ukrajinská kríza je výsledkom konfrontácie medzi Ruskom a Spojenými štátmi. Myslí si, že Ukrajina je len nástrojom geopolitickej hry Ruska a USA.

Máte tu dve krajiny. Jedna chce, aby bola Ukrajina neutrálna. Druhá zas, aby Ukrajina bola súčasťou línie zadržiavania ruskej expanzie. Nemožno povedať, že jedna zo strán sa mýli: obe konajú na základe svojich národných záujmov. Tieto záujmy sú jednoducho nezlučiteľné.


Publikovaný

v

,

od

Značky: