Denník Pravda sledoval spor prezidenta Kiska a zubára Francis o pozemok až do rozhodnutia súdu. Sudca, rozhodol v neprospech Kisku a vydal politické vyhlásenie.

Najdôležitejšia správa: zubár Franc dostal na prvostupňovom súde plné zadosťučinenie. Jeho nárok na pozemok bol jednoznačne potvrdený.

O súčasnom držiteľovi nehnuteľnosti, prezidentovi Kiskovi sa sudca Radačovský vyjadril veľmi negatívne.

Kiska podľa neho nekupoval pozemok od firmy Agras (tá ich čudným spôsobom vydržala), ale od Sirotského, aj keď osoby trochu zvláštnej, ktorý nevedel ani povedať ako pozemok nadobudol. „Sudca rozhoduje aj na základe životných skúseností a citu pre spravodlivosť,“ hovorí sudca.

Kiska tiež musí zaplatiť všetky súdne trovy.

Sudca po pojednávaní nepriamo vyzval Kisku, aby vzhľadom na zistenia v kauze odstúpil z funkcie prezidenta republiky a prestal byť politicky činný.

Sudca Okresného súdu v Poprade Miroslav Radačovský po pojednávaní pre médiá doslova povedal: „Keby ja som bol prezidentom republiky a sudca, ktorýkoľvek iný, by zistil všetky skutočnosti a súvislosti tak ako ja, vzdám sa funkcie prezidenta republiky, nebudem sa uchádzať o žiadnu inú politickú funkciu, odídem do štátu, kde sa cítim dobre, napríklad do Spojených štátov amerických alebo Izraela a pozor, tým nechcem tvrdiť, že si vysoko nevážim americký alebo židovský národ, ale takto by som konal ja,“ konštatoval sudca.

Pri vynesení rozsudku Radačovský poučil žalovanú stranu, že má právo na odvolanie v zákonnej lehote. Zároveň však dodal, že by to robiť nemal.

Môže sa tak stať podaním odvolania, ale ja som presvedčený ze pokiaľ tu niekto ma etiku, charakter, česť, tak nebude spochybňovať toto rozhodnutie,“ povedal sudca Miroslav Radačovský.