Vo svojom dnešnom prejave na konferencii GlobSex 2018 slovenský prezident Andrej Kiska vyslovil slová, ktoré si spojenci Slovenska USA a Nemecko určite nedajú zarámovať. Zároveň drasticky zmenil svoju rétoriku v niektorých oblastiach. Jeho prejav si však zrejme kvôli nedokonalému prekladu v niektorých pasážach odporoval.
Podľa portálu Parlamentné listy komentoval situáciu v Sýrii.
[sociallocker][/sociallocker]
Amerika pod paľbou Kiskovej kritiky
„Aké hanebné je tvrdiť, že mier a stabilita v Sýrii sa dajú dosiahnuť pomáhaním tomu, kto prikázal mučiť vlastných ľudí alebo na nich zaútočil chemickými zbraňami,“ poznamenal Kiska. Podľa neho sa to deje preto, že to, čo bolo pred pár rokmi neprijateľné, je už dnes prijateľné.
Tým mal iste na mysli situáciu vo väznici Guantanamo, ale aj na ďalších miestach po celej zemeguli, kde tajné služby USA držia bez súdu a mučia množstvo ľudí z krajín celého sveta.
Čo sa týka útokov chemickými zbraňami na vlastných ľudí, nie je celkom jasné, čo mal na mysli, V Sýrii, kde dochádza k útokom chemickými zbraňami, americkí obyvatelia nie sú. Jedine, že podľa odhalených zásob desiatok ton chemických látok v Američanmi podporovanej Ghoute, možno Kiska považuje Sýrčanov za akýchsi neoficiálnych poddaných Amerického impéria. Nakoniec sám minister obrany Mattis povedal, že neexistujú dôkazy o tom, že sýrska vláda, ktorá sa tak Amerike nepáči, použila chemické zbrane. Potom to museli použiť teroristi, podporovaní práve Amerikou
„To, že sme bezškrupulózni v medzinárodnej politike, stačí na to, aby nás to odradilo od správnych a rozhodných činov a odpovedí,“ myslí si Kiska. Podľa neho krajiny kvôli agresívnej politike ich oponentov ustúpili od svojich hodnôt. Ako oponentov vníma tých, ktorí „útočia na naše spoločnosti propagandou“ a „posielajú jednotky, aby obsadili územie suverénnych štátov„.
Tu je našťastie situácia úplne zjavná. Takú tvrdú kritiku USA z úst vždy verného proamerického prezidenta sme ešte nepočuli.
Prezident Trump nariadil bombardovanie Sýrie kvôli použitiu chemických zbraní, pritom neexistovali žiadne dôkazy o tom, že sýrska vláda tieto zbrane použila. Napriek tomu Američanmi ovpplyňované médiá rozširujú a útočia na našu spoločnosť propagandou. Dokonca sa Andrej Kiska odvážil skritizovať vyslanie amerických jednotiek, aby obsadili suverénne územie Sýrie! Neuveriteľne odvážny čin.
Tvrdá kritika Nemecka
Rovnako si neodpustil ani kritiku Nemecka, hlavného partnera Slovenska.
Ako sa spomína v Pravde, podľa slovenského prezidenta ani ekonomický rast podľa neho nepreváži nedostatky demokracie alebo sebecké národné záujmy, ktoré ohrozujú európsky projekt. „K členstvu v EÚ a NATO neexistuje alternatíva,“ zdôraznil, čím zrejme myslel práve nedostatky USA a Nemecka.
Nie je opäť jasné, čo mal Kiska na mysli, keď tvrdil, že národné záujmy ohrozujú tí, ktorí nahlas hovoria o potrebe chrániť suverenitu krajiny a šíria pri tom hoaxy a propagandu.
V skutočnosti totiž hoaxy a propagandu šíria krajiny, ako Nemecko, ktoré celé roky tvrdili niečo o prospešnosti migrantov a po troch rokov vidíme, že to boli hoaxy a propaganda. Práve Nemecko dnes obmedzuje suverenitu krajín strednej Európy. Asi si to zle preložil, keďže to mal napísané v angličtine a úprimne, jeho angličtina je pre pre neho asi tak zrozumiteľná, ako pre Liptáka maďarčina. Nakoniec, že išlo o omyl v preklade potvrdil ďalšou vetou, kde tvrdí: „Bezškrupulózna politika ťahá celý región strednej Európy dozadu,“ myslí si Kiska. Niet najmenších pochýbe, že tu mal na mysli Nemecko.
Slovensko
Podľa denníka Pravda sa vyjadril aj k vnútornej politike, kde zopakoval len bežnú agendu, kde kritizoval ako vždy závislosť médií od svojich sponzorov. Tu mal zrejme na mysli Denník N, ktorého hlavný sponzor firma ESET, je podozrievaná zo spolupráce s americkými tajnými službami.
„Na to, aby sa krajiny vyhli nebezpečenstvu bezškrupulóznej politiky, musia podľa Kisku fungovať základné princípy demokracie – nezávislé médiá, aktívna občianska spoločnosť a silné inštitúcie,“ píše Pravda
Nie je jasné, či Rusko je ešte stále nepriateľ
V bode, kde explicitne spomínal Rusko, tiež nie je príliš jasné, čo chcel prezident povedať. Rusi nikoho neotrávili, tak prečo hovorí Kiska o otrave. Pri kauze Skripaľ sa ukazuje, že išlo o akciu Veľkej Británie. Naznačuje tým Kiska, že máme byť opatrní pri kontaktoch s veľkou Britániou a naopak nadviazať kontakty s ruskými agentami?
„Keď počujeme o obvineniach z otravy alebo o iných útokoch na tých, čo kritizujú Kremeľ, už nie sme prekvapení. Otvorene hovoríme o aktívnych ruských agentoch v našich krajinách. A mnohí politici, vrátane mojej krajiny, sú voči tomu slepí,“ povedal prezident.
Prezident Kiska varuje pred USA a následkami svetovej vojny!
Prezident zdôraznil ukotvenie Slovenska v transatlantických štruktúrach. Je zrejmé, že ak NATO vyprovokuje nejaký konflikt, aj Slovensko to postihne veľmi tragicky. Nikto sa nebude pýtať, aká bola politika Slovenska, nakoľko sme prispeli k mierovému spolužitiu vo svete. Sme skrátka NATO, kde má hlavné slovo USA.
Ako sa vyslovil v časti kritiky USA, ktoré si vedie „bezškrupulózne v medzinárodnej politike“ nás odrádza „od správnych a rozhodných činov a odpovedí,„. Ak sa nepostavíme Spojeným štátom a ich agresívnej politike, skončíme zle a spolu s nami aj celá EU.
„Ak jedného dňa nastane potreba kolektívnej odpovede, buďte si istý, že Slovensko bude jej súčasťou. Lebo my sme NATO, my sme EÚ.“
EÚ a NATO
Kiska hovoril o ovplyvnení slovenského postavenia voči Európskej únii a NATO.
„Paradoxne tí, ktorí nahlas hovoria o tom, že Európska únia a NATO nás ohrozujú a škodia nám, sú tými, ktorí nám a našim európskym záujmom škodia najviac,“ upozornil prezident.
V kontexte horespomenutého nie je celkom zrejmé, ako to myslel. Ale buďme tolerantní, Už to že sa odhodlal preložiť svoje radikálne myšlienky do – pre neho – cudzej reči, je veľká odvaha.
Kiska kritizoval tých, ktorí upozorňujú na to, ako sa Slovensku darí a myslia si, že by sa tak dialo aj bez EÚ. „Nebol by tu žiadny ekonomický úspech bez EÚ. A nie ekonomický rast nemôže obhájiť nedemokratické smerovanie krajiny.“
V tomto sa dá len súhlasiť. Keď krajiny ako Nemecko vyvodia zodpovednosť zo svojej sebeckej politiky, Slovensko bude len prosperovať.
Zvyšok prejavu bez prekvapení
Podľa Hospodárskych Novín Kiska hovoril o politickej bezohľadnosti
Prezident vo svojom prejave upozorňoval najmä na bezcharakternosť a agresivitu, ktorá sa dostáva do popredia v dnešnom politickom zápase. Kiska to označil za urgentný problém dnešnej doby.
Ten môžu podľa prezidenta zabrzdiť slobodné médiá, občianska spoločnosť a silné inštitúcie, ktoré sú podľa neho cieľom k zachovaniu demokratického zriadenia.
Kiska upozornil na to, že sa postupne vytvára klíma, v ktorej sú novinári zobrazovaní ako nepriatelia politickej reprezentácie alebo národa. To sa podľa neho stalo aj na Slovensku. „Novinár, ktorému sa niekto vyhrážal, požiadal autority o pomoc a ochranu a bol ignorovaný. Len preto, že sme až príliš natiahli limity našej citlivosti,“ povedal Kiska.
Pri význame médií spomenul prezident aj vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, ktorá podľa neho spustila občiansku odpoveď. „Desaťtisíce ľudí vyšli do ulíc a žiadali slušné Slovensko. Ukázalo to, že občianska spoločnosť je na Slovensku silná. Ukázalo to, že veci sa dajú meniť. Aktívni občania sú kľúčoví k zachovaniu slobodnej spoločnosti,“ povedal prezident.