Keď denník SME propaguje podvodné weby

Denník Sme je známy svojim ľútym bojom proti konspiračným a fake webom. Jeho redaktor Tomás Prokopčák vyzýva odmietnuť všetky podvodné weby a stránku ktorá tak činí, neváhajú zaradiť na zoznam www.konspiratori.sk Nečakal som preto dnes že uvidím ako SME v rámci inzercie ponúkajú známy podvodný prístroj na údajné šetrenie elektrickej energie. Samotný prístroj bolo na internete analyzovaný mnohokrát: ide o obyčajný kondenzátor v hodnote pár centov ktorý kompenzuje jalovú zložku striedavého prúdu indukčných spotrebičov (motory). Kedže na Slovensku všetky elektromery merajú LEN ČINNÚ zložku striedavého prúdu tak výsledný efekt podobného zariadenia na meranú spotrebu je nulový. Kompenzačný kondenzátor teda maximálne môže trocha zlepšiť výkon zariadenia(prenos energie zo siete bez jalovej zložky) a aj to len v prípade ak by nebol namontovaný už výrobcom(povinnosť podľa normy) Navyše niektoré prevedenia sú tak nekvalitne vyhotovené že hrozí požiar kvôli skratu. Z tohto dôvodu bol napríklad zakázaný Obchodnou inšpekciou v Austrálii a okrem toho samozrejme preto že je podvodom na spotrebiteľoch, pretože principiálne nemôže splniť to čo v reklame sľubuje. Z rovnakých dôvodov je zakázaný aj inde, pripadne im hrozia súdne žaloby rozhnevaných spotrebiteľov a pokuty za klamlivú reklamu.

[sociallocker][/ sociallocker ]

Peniaze nesmrdia a denník SME nemá problém propagovať známy podvod vo svojej inzercii, ako vidno z printsreenov. Presne podľa hesla že brvno v oku svojom nevidím, ale triesku v oku druhého vidím a kritizujem.

Čo na to teraz povie redaktor Tomáš Prokopčák? Naozaj je problém zadať do Googla „tesla saver eco“ a zistit si potrebné informácie?

https://pcnews.sk/novinky/zazracny-setric-energie-je-len-jeden-velky-podvod

https://www.skrblik.cz/blog/tesla-energy-saver-eco-je-podvod-recenze-pristroje-mela-necekanou-dohru/


https://www.villanylap.hu/hirek/2934-a-villanyszamla-alkonya

na obrázku je schéma novšej verzie prístroja ktorá má za účel rozsvietiť dve LED, nič iné prístroj nerobí. (Graetzov mostík usmerňuje striedavý prúd na jednosmerný, kondenzátor 100nF znižuje napätie na potrebnú úroveň, odpory R5 R2 stabilizujú prúd pre LED diódy a C1 110uF ho filtruje). Vstupná časť obvodu obsahuje varistor ktorý spoločne s poistkou filtruje napäťové špičky (pre trvalé prepätie sa poistka prepáli) a odpor R1 vybíja kompenzačný kondenzátor pri odpojení zariadenia zo zásuvky. Správne navrhnutý indukčný spotrebič (motor chladničky mixéra vŕtačky apod) v sebe už kompenzačný kondenzátor má a presne navrhnutý pre danú záťaž, ďalšia kompenzácia má skôr opačný efekt, ak vôbec nejaký efekt má.


Publikovaný

v

,

od

Značky: