Na stránke Eurozprávy vyšiel rozhovor s profesorom vojenskej rádiobiológie o kauze Skripaľ. Jeho odpovede sú doslova neuveriteľné a stoja za pripomenutie

Článok hovorí o „poprave novičokom“ a „expert“ označuje akciu za „strašidelne pôsobivú.

Útok novičokom vraj západný svet zaskočil. „Použiť jed v fľaštičke od parfumu bolo strašidelne pôsobivé,“ hovorí v rozhovore pre EuroZprávy.cz Jan Österreicher, profesor vojenskej rádiobiológie a garant odboru Bezpečnostné štúdiá na vysokej škole CEVRO Institut. „Uvažuje,“ prečo „Putinovým mučiteľom“ útok nevyšiel.

CEVRO Institut má štatút vysokej školy. Na svoje stránke píše, že „vysoká škola chce byť iná, mimoriadna … Ponúkame zaujímavé odbory, z ktorých mnohé inde nenájdete. Súčasťou vzdelanie na CEVRO Inštitútu je akcent na slobodu, trh, vládu práva a kritické myslenie.“ Bakalárske odbory, ktoré ponúka sú : PRÁVO V OBCHODNÝCH VZŤAHOCH, VEREJNÁ SPRÁVA. POLITOLÓGIA A MEDZINÁRODNÉ VZŤAHY. HOSPODÁRSKA POLITIKA. Magisterské študijné odbory sú  OBCHODNO PRÁVNE VZŤAHY, VEREJNÁ SPRÁVA, POLITOLÓGIA, BEZPEČNOSTNÉ ŠTÚDIÁ, PHILOSOPHY, POLITICS, ECONOMICS.
.
Skrátka je to továreň na euroatlantických idiotov, ktorí rovnako ako absolventi zo Sorosovej Stredoeurópskej univerzity vedia len jedno – ako čo najefektívnejšie získať rentu zapojením sa do mimovládok, prípadne ako škodiť v nejakej verejnej správe za peniaze daňových poplatníkov. „Experti“ z tejto školy sú potom používaní na zdôvodňovanie politiky, že jedinou voľbou je EÚ a NATO. A že jedinou alternatívou pre budúcnosť celého sveta je liberálna demokracia, ktorú sme samozrejme povinní všade zaviesť. Keďže tomuto cieľu bránia škaredé krajiny ako Rusko a Čína, treba ich zničiť…

Profesor Britom verí – aj keď neukázali žiadny dôkaz. Podľa neho je samotné neukázanie dôkazov práve požadovaným dôkazom, lebo to nasvedčuje, že bola akcia pravdivá a vážna.

Ako profesor v odbore, kde by mal mať znalosti z prípravy a použitia jedov zdôvodnil, prečo najsmrteľnejší jed Skripaľovcov nezabil. Je však zrejmé, že vôbec nepochybuje o ruskej stope a že išlo o Putinom nariadenú popravu.

Použiť jed vo fľaštičke od parfumu dcéry bolo strašidelne pôsobivé a vyžadujú predchádzajúci starostlivé testovanie. Rusi museli spočítať koncentráciu jedu tak, aby po nanesení parfumu na krk dcéry pána Skripaľa bola látka uvoľňovaná postupne a presiahla smrtiace koncentráciu iba v bezprostrednom okolí bez prúdenia vzduchu tak, aby neboli ohrozené ostatné osoby. Takým prostredím je napríklad posedenie v reštaurácii. Avšak katom sa ich úmysel nepodaril. Flakón s jedom skončil v smetiach a našla ho dvojica zo sociálnej spodiny. A tu skutočne jed zabíjal,“ tvrdí expert.

Akosi ho nevyrušuje, že jed mal byť podľa Britov, ktorým dôveruje, nanesený na kľučku dverí…

Jeho zdôvodnenie, že to boli Rusi, je ďalej „potvrdené“ tým, že to nevyvrátili.

Na druhú stranu úsilie ruskej strany je celú kauzu zahmliť alebo spochybniť. Doteraz sme si nemohli prečítať jediný oficiálny dôkaz ruskej strany, ktorý by tvrdenie Britov vyvrátil.

Avšak jemu to zapadá do konceptu – museli to byť Rusi, lebo Rusi sú zlí a každého vraždia. S dôkazmi sa však neobťažuje, stačí mu pocit.

Celý príbeh však všeličo vypovedá o ruskej kultúre. Odveta voči zradcom je smrtiace, a to aj za porušenie medzinárodného práva, kedy sú popravčej vysielaní na území cudzieho štátu,“ tvrdí profesor.

A keďže to podľa neho boli Rusi – lebo len Rusi každého vraždia a keďže – ako každý vie 😀 – všetko v Rusku ovláda Putin, musel to nariadiť, prípadne schváliť. Podľa profesora je to Putinova vražda…

Putinova kontrola je absolútna… Ak si niekto myslí, že doby samoderžavia patrí do minulosti a že Rusko sa stáva demokratickým štátom, nech sa zamyslí nad týmito mechanizmy. A v takomto systéme aplikácie štátnej moci je nemysliteľné, že by pán Putin, čoby bývalý šéf ruskej spravodajskej služby, nevedel o najdôležitejších akciách výkonu štátnej moci porušujúce medzinárodné právo„.

Na otázku redakcie, či sa treba obávať, že budeme zabíjaní parfémom, profesor ukľudňuje.

Rozhodne sa nebojte. Celá príprava bola určite veľmi nákladná a museli na nej spolupracovať toxikológovia, plánovači, propagandisti a v konečnom dôsledku aj diplomati. Pokiaľ si vyčíslime peňažnú hodnotu celej akcie, potom jedna obyčajná guľka za pár centov z ukradnutej pištole by Rusov vyšla oveľa lacnejšie.

A hneď aj uvádza, prečo to Putin „vyriešil“ takto.

Celá akcia mala utužiť disciplínu vo vlastných radoch a rozosiať strach a rešpekt naprieč celým západným svetom. Ale pozrite sa na konečný výsledok. Táto vyumelkovaná akcia sa nepodarila. Pán Skripaľ a jeho dcéra žije. A to sa počíta.

Záver

Propagandisti zrejme skúšajú hranice, čo im kto zožerie. Profesor, v tomto prípade hovorí nielen proti doteraz zverejneným „faktom“, čiže vymýšľa úplne nový príbeh. Zároveň úplne popiera aj vlastné vzdelanie.

Lenže keď si pozriete jeho odbor, je viac ako zrejmé, že jeho kvalifikácia ako profesora rádiobiológie nie je to, čo sa žiada. Je garantom odboru Bezpečnostné štúdiá. Z uvedenej „prednášky“ na tému Skripaľ vidno, že na tomto odbore sa logika, ani odbornosť nepožadujú. Hlavnou témou prepieranou päť rokov je Rusko a spôsoby ako ho čo najkreatívnejšie obviniť. A ak nie sú dôkazy, vymyslíme si ich.

Mimochodom, po tomto rozhovore by mali absolventi CEVRO inštitútu vrátiť diplomy. Je dôkazom, že sa tam nič nenaučili. Jedine ak považujeme lži, demagógiu a propagandu za univerzitný odbor.