Vyberte položku Stránka

Katolícky sudca Brett Kavanaugh nominovaný za sudcu Najvyššieho súdu USA

Katolícky sudca Brett Kavanaugh nominovaný za sudcu Najvyššieho súdu USA

Tlačová agentúra TASR priniesla informáciu o doplnení Najvyššieho súdu v Spojených štátoch. Prezident USA Donald Trump nominoval za sudcu Najvyššieho súdu 53-ročného konzervatívca Bretta Kavanaugha. Miesto na súde sa uvoľnilo po tom, čo Anthony Kennedy ohlásil svoj odchod do dôchodku koncom júla. Prezident sa tak snaží posunúť vyváženosť súdu viac doprava, informovala v utorok nadránom tlačová agentúra AP.

[sociallocker][/sociallocker]

Prezident vysvetlil svoj výber slovami, že Kavanaugh „už dokázal svoju oddanosť rovnej spravodlivosti, tak ako ukladá zákon„. Podľa Trumpa je to sudca, ktorého citujú aj ostatní sudcovia, je to sudca sudcov.

Trump oznámil a predstavil svojho nominanta v pondelok večer miestneho času, v hlavnom televíznom vysielacom čase.

Sudca najvyššieho súdu vykonáva svoju funkciu doživotne, teda aj niekoľko desaťročí. Nominanta musí potvrdiť americký Senát.

Podľa prejavu Trumpa sa zdá, že konzultácií o mene nominanta sa zúčastnili tak demokrati ako aj republikáni.

Chcem poďakovať senátorom z obidvoch taborov, republikánskeho a demokratického, za ich konzultácie a poradenstvo počas výberového procesu. Tento neuveriteľne kvalifikovaný kandidát si zaslúži rýchle potvrdenie a silnú podporu oboch strán,“ povedal Trump.

Kavanaugh je dlhoročnou, pevnou súčasťou republikánskej strany. Od roku 2006 je sudcom federálneho odvolacieho súdu vo Washingtone. Bol takisto hlavným asistentom Kennetha Starra počas vyšetrovania prezidenta Billa Clintona. Kavanaugh tiež pracoval v Bielom dome za prezidenta Georgea W. Busha.

Kavanaugh bude menej prístupný právu na umelé prerušenie tehotenstva a právam homosexuálov, než bol liberálnejšie založený Kennedy. Osemdesiatjedenročný Kennedy bol zároveň považovaný za spravodlivého sudcu.

Trump vyhlásil, že Kavanaugh má „bezchybnú povesť a nedostižnú kvalifikáciu„.

Prezident oznámil meno sudcu vo Východnej miestnosti Bieleho domu, a keď tam Kavanaugh vstúpil spolu s manželkou a dvoma dcérami, ozval sa obrovský potlesk.

Trump sa preňho rozhodol už v nedeľu a svoje rozhodnutie mu v ten večer oznámil telefonicky.

Kavanaugh je už druhý sudca najvyššieho súdu, ktorého vyberal Trump. Prvým bol Neil Gorsuch. Kavanaugh aj Gorsuch pritom na začiatku svojich právnických kariér pracovali v rovnakom čase pre Kennedyho ako koncipienti.

O autorovi

Príspevky za Júl

Pin It on Pinterest

Share This