Katarská vláda vyhostila z krajiny predstaviteľa Hamasu, strojcu teroristických útokov na Západnom brehu

V súvislosti s diplomatickou krízou v Katare sa vláda pod nátlakom koalície arabských veľmocí na čele s Egyptom a Saudskou Arábiou odhodlala v pondelok 5. júna vyhostiť z krajiny niekoľko vrcholných predstaviteľov Hamasu, informuje ZTIS.

Medzi vyhosteným je i Saleh al-Arúrí, ktorý je podľa izraelských tajných služieb strojcom únosu a vraždy troch židovských chlapcov zo Západného brehu v roku 2014, ktoré predchádzali eskalácii konfliktu s Gazou a vojenskej operácii Obranné ostrie.

Vyhostenie lídrov Hamasu uvítal okrem iného izraelský minister obrany Avigdor Liberman. Egypt, Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty a Bahrajn obviňujú Katar, ropnú veľmoc v Perzskom zálive, že podporuje terorizmus a militantný režim v Iráne, ktorý ohrozuje stabilitu v regióne, a povstaleckú vládu v Jemene. Ide o najzávažnejšiu diplomatickú krízu medzi významnými arabskými štátmi za posledné roky.

Palestínske zdroje potvrdili v pondelok (5.6.), že Katar opustil rad vrcholných predstaviteľov Hamasu a rozptýlil sa do rôznych krajín, predovšetkým do Libanonu, Malajzie a Turecka.

Medzi tými, ktorí na žiadosť vlády v Dohe krajinu opustili, bol vedľa spomínaného Saleha al-Arúrího, vojenského veliteľa teroristických buniek Hamasu na Západnom brehu, tiež Músa Dudin, ktorý plánoval teroristické útoky na Západnom brehu a bol prepustený z izraelského väzenia v rámci výmeny väzňov za Gilada Šalita.

Spravodajská stanica Al-Majadín so sídlom v Libanone, ktorá má blízko k Hizballáhu a k Iránu, cez víkend informovala, že katarská vláda odovzdala Hamasu zoznam vysokých predstaviteľov organizácie, ktorí majú opustiť hlavné mesto Doha. Podľa stanice Al-Majadín požiadal vysoko postavený predstaviteľ Kataru Hamas, aby naďalej komunikoval so Západným brehom z Gazy, nie zo zámoria.

Katar súčasne uviedol, že k rozhodnutiu vyhostiť predstaviteľa Hamasu bol dotlačený diplomatickou krízou. Súpis osôb, ktoré budú musieť krajinu opustiť, sa podľa Kataru môže v budúcnosti aj rozšíriť. Zoznam mien predstaviteľov Hamasu, ktorí mali Katar opustiť, vznikol podľa stanice Al-Majadín počas výsluchov osôb spätých s Hamasom izraelskými tajnými službami.

Hamas všetky uvedené informácie v nedeľu (4.6.) poprel. „V médiách sa objavila séria nepravdivých informácií o Hamase, ktoré majú poškodiť obraz organizácie a negatívne ovplyvniť jeho zahraničné vzťahy,“ vyhlásil hovorca Hamasu Husam Badran.

Izraelskí predstavitelia na čele s ministrom obrany Avigdor Libermanom naopak krok katarskej vlády uvítali. Celkovo je nátlak arabských krajín na Katar podľa neho dokladom možnosti širšej regionálnej spolupráce krajín proti terorizmu riadenému z Iránu.


Publikovaný

v

,

od

Značky: