Spojené Arabské Emiráty zorganizovali hackerské útoky na vládnu katarskú tlačovú agentúru, ktoré vyvolali diplomatický konflikt v regióne.

Spravodajskí dôstojníci rozanalyzovali informáciu a potvrdili, že vysoko postavení členovia vlády Spojených Arabských Emirátov prerokovali plán kybernetického útoku 23. mája, ktorý sa uskutočnil o deň neskôr. Pričom vo Washingtone neboli schopní zistiť, kto vykonával vlámanie – či samotné emiráty alebo niekto z druhej strany na žiadosť Abu Dhabi (spočiatku bolo dokonca z kyberútoku obviňované – v rámci protiruského šialenstva – i Rusko), píše WASHINGTON POST.

Ide o škandalózny prípad provokácie, akejsi arabskej analógie Gliwíc – nacistickej provokácie, ktorú odštartovalo prepadnutie Poľska a začiatok Druhej svetovej vojny (pohraničie nemeckej rádiostanice v Gliwiciach bola prepadnuté nemeckým komandom prezlečeným do poľských uniforiem, čo dalo Hitlerovej propagande zámienku k napadnutiu Poľska).

Veľvyslanec Spojených arabských emirátov Spojených štátov amerických Yousef Al-Otayba označil materiál amerických novín za klamstvá. „Spojené Arabské Emiráty ani v najmenšom nehrajú žiadnu úlohu v tomto kybernetickom útoku, ako je opísané v tomto článku,“ napísal diplomat na svojej stránke na Twitteri.

Predtým katarské ministerstvo zahraničia uviedlo, že sa kybernetického útoku zúčastnili krajiny Stredného Východu. Zároveň ani Dauha (hl. mesto Kataru) nekonkretizovala, o ktoré krajiny ide.

Ku konflikt medzi Katarom a jeho susedmi v tomto regióne došlo týždeň po summite krajín Perzského zálivu a USA v Rijáde, keď katarská tlačová agentúra publikovala údajný prejav menom emira štátu na podporu budovania dialógu s Iránom.

Piateho júna Spojené Arabské Emiráty, Bahrajn, Saudská Arábia a Egypt prerušili diplomatické styky s Katarom, a obvinili Dauhu z podpory terorizmu. Neskôr podobné opatrenia prijaté štátmi ako Mauritánia, Maledivy, Maurícius, Džibuti a Jordán znížili úroveň diplomatického zastúpenia v Katare. Zo všetkých členov Rady pre spoluprácu v Perzskom zálive k blokáde nepripojil len Omán a Kuvajt.

23. júna, Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty, Bahrajn a Egypt odovzdali Dauhe zoznam svojich podmienok pre obnovenie vzťahov. Arabské krajiny najmä požadovali od Kataru prerušiť diplomatické vzťahy s Iránom, uzavrieť tureckú vojenskú základňu a zlikvidovať satelitný kanál „Al Jazeera“. Okrem toho, Dauha musí vydať všetky osoby, ktoré Rijád, Káhira, Abu Dhabi a Manama požadujú na základe obvinenia z terorizmu.

Na vykonanie ultimáta dali arabské krajiny Kataru desať dní. Neskôr Dauha dostala ďalších 48 hodín. Katar odmietol obvinenia a uviedol, že požiadavky narušujú zvrchovanosť krajiny.