Marián Jaslovský je jeden zo zakladateľom stránky „Prečo ľuďom hrabe“ na sociálnej sieti Facebook. Podľa všetkého dostal maximálny zákaz publikovať. Považuje to za nespravodlivosť.

Na Slovensku je politická ale aj kultúrna a ideologická scéna výrazne polarizovaná. Tento konflikt sa odráža aj na sociálnych sieťach.

Namiesto diskusie sa tábory uzavreli do svojich vlastných bublín a spolu dnes komunikujú už len cez nenávistné odkazy a neúprosné hádky. Bohužiaľ, namiesto presviedčania verejnosti o nesprávnosti myšlienok toho druhého, či iného tábora, začala vládnúca partia používať likvidačné zbrane.

Na sociálnych sieťach už dlhé roky fungujú tajné skupiny, ktoré organizovane nahlasujú stránky s „nesprávnymi“ názormi s cieľom likvidovať ich, rovnako ako osoby, ktoré za týmito stránkami stoja. Postupne takto zmizlli, či miznú skupiny nesúhlasiace s migráciou, propagáciou homosexuality, genderovej politiky, kritizujúce islam a pod.

Rovnaké zbrane začali používať aj Facebookoví trestanci. Zdá sa, že v poslednej dobe sa zvyšuje intenzita nahlasovania aj propagátorov migrácie, bruselskej či atlantickej politiky. Proste tých, ktorí sa doteraz cítili na koni ako vlastníci jedinej pravdy. Nedošlo im, že palica slepých pravidiel Faceboku, ktoré s takou vehemenciou a radosťou zneužívali, má dva konce. Tento začína udierať aj ich.

Nakoniec dostihol osud aj Mariána Jaslovského, ktorý je známy ako mimoriadne zanovitý a arogantný presadzovateľ toho jediného „správneho“ názoru. Nepochopil a zrejme ani nikdy nepochopí, že demokracia nie je o zákazoch, ktoré tak vášnivo presadzuje, ale o diskusii. V skutočnosti tí, ktorých on a jemu podobní dlhodobo prenasledujú, chceli jediné – priestor pre pluralitu, slobodné vyjadrenie kritiky. Väčšine ľudí nevadia opačné názory, ak majú možnosť ten svoj slobodne vyjadriť.

Právo na názor má každý a je úplne jedno, či s ním súhlasíme, alebo nie. V slobodnej spoločnosti, kde vládne právo a kde sa demokracia riadi dohodnutými pravidlami o porušení zákona rozhoduje súd. Toto právo neprislúcha ani aktivistom, ani Facebooku.

Skupina, kam patrí aj Jaslovský rozpútala na sociálnych sieťach, ale aj v spoločnosti peklo likvidácie nesúhlasných názorov. A ako každá akcia, možno očakávať aj adekvátnu reakciu.

Namiesto poučenia však Jaslovský žiada beztrestnosť pre seba a svojich kamarátov. Beztrestnosť pre likvidáciu každého iného názoru. Lepšia definícia totalitných názorov asi neexistuje.

Pritom riešenie existuje – priznať právo na existenciu aj tým, ktorí jednoducho neporušujú zákon. Tak ako má právo na existenciu stránka Prečo ľuďom hrabe, ktorá zosmiešňuje konzervatívne názory, má právo na existenciu aj stránka Prečo amerikanofilom hrabe (PAH), ktorá naopak zosmiešňuje progresivistické názory. Aha, stránka PAH neexistuje, slniečkoví slušnoľudia ju už dávno zlikvidovali…

Za všetky komentáre jeden odkaz čitateľa stránky

…akože vy ste presne taký istý, ako Kokotlebovci. Len z opačnej strany, vyberáte si, ktoré názory sú ok, ktoré nie, Kto môže čo povedať, kto nemôže, koho cenzurovať a koho nie podľa tej Vaše neomarxistickej pseudomorálky. Ty si ale úplný imbecil, ale na rozdiel od kokotlebovcov, si ešte myslíš, že si morálne niekde inde, ako oni. Pseudointeleguán, čo si nevidí na meter pred seba a nechápe svet okolo seba, len ho apriori popriera aj s realitou, ktorá mu nepasuje do jeho pseudointeleguálneho videnia toho, čo je okolo neho. Dám ti radu. Nechaj ľudí žiť aj s ich názormi a necenzuruj a nezakazuj im myslieť inak, ako sa ti páči. Nie kvôli nim. Kvôli sebe. Ver tomu, že svet bude lepší bez kokotlebovcov a nímandov ako ty, ktorí sa nebude vzájomne nenávidieť, udávať,… Pokoj v duši a viac tolerancie voči názorom, ktoré ti nepasujú do tvojho videnia sveta… 😉

Príspevok Jaslovského v plnom znení

Napísal som otvorený mail šéfovi facebooku pre Strednú a Východnú Európu. Zajtra pôjde. Ak mi odpovie, urobím z toho článok, ak nie, spublikujem ho takto.

Dobrý deň, pán Sciegienny,

Volám sa Marian Jaslovský. Pomerne veľké percento Slovákov ma pozná. Som spisovateľ, dlhoročný novinár a aktivista proti fake news, konšpiráciám a kremeľskej propagande. Objekty môjho záujmu ma, samozrejme, nenávidia a využívajú každú možnosť na moju diskreditáciu. Ban na facebooku je dobrá možnosť.

Zrejme takto som dostal stopku na 30 dní. Neviem za čo, lebo Facebook mi v správe neuviedol dôvod, čo považujem za naozaj vážne faux pas. Ako novinár by som sa vás chcel spýtať niekoľko otázok, ktoré použijem v mojom najnovšom článku.

Otázka 1:
Záujmom Facebooku je znížiť hate speach a fake news. V praxi to však vyzerá, že aktivisti sú banovaní, pretože extrémisti ich koordinovane nahlasujú. Keď nahlásim extrémistu, ktorý sa vyhráža aktivistovi, že ho podreže nožom, spravidla to neodporuje pravidlám komunity. Možno preto, že algoritmus vyhodnotí, že slová nôž a podrezať nie sú neslušné. Naopak, stáva sa, že v zápale debaty niečo ujde a aktivista dostane ban. Nadávať by sa nemalo, ale vyhrážka smrťou, ktorá je ok oproti expresívnemu slovu, za ktoré človek dostane ban, za je trochu nepomer.
Máte v úmysle toto riešit?

Otázka 2:
Existujú nejaké whitelisty pre ľudí, ktorí sú vďaka svojim aktivitám objektom nenávisti?
Ako chránite aktivistov a aktivistické stránky, bojujúce proti fake news, putinovskej propagande, nacizmu a konšpiráciám? Chránite ich vôbec?

Otázka 3:
30-dňový ban je vážny zásah do života, ja napríklad spravujem komerčné stránky. Dokonca by som vám chcel poslať peniaze za inzerciu, a nemôžem. Nemôžem používať messenger na business účely. A pritom stále neviem, za čo som ten ban dostal. Možnosti odvolania sú minimálne.
Čo s tým? To ako keby mi google zablokoval mail za to, že na google pics uploadnem podľa nich nevhodný obrázok.

Otázka 4:
Bežný spôsob boja extrémistov je takýto: Oni uverejnia poburujúci post. Ja ho zdieľam s patričným komentárom. Oni ma nahlásia že zdieľam extrémistický materiál a je ich veľa, tak si to algoritmus všimne. A ban dajú mne, nie im, lebo ich nikto nenahlási.
Máte v úmysle s tým niečo robiť?

Vážený pán Sciegienny, verím, že ste si prečítali môj e-mail a prispejete k môjmu budúcemu článku. Zrejme súhlasíte so mnou, že našu sociálnu sieť nemôžeme odovzdať extrémistom, lebo to by znamenalo by to znamenalo ohrozenie našej humanistickej civilizácie. Tú moc máte vy.

Zdroj: Marián Jaslovský na stránke Prečo ľuďom hrabe