Vyberte položku Stránka

Karibik tak ako ho nepoznáte – more plné odpadkov

Karibik tak ako ho nepoznáte – more plné odpadkov

Takto by malo vyzerať more v blízkosti ostrova Roatán, realita je však iná.

Pobrežie Karibiku na obrázkoch turistických brožúr vyzerá ako z roprávky. V skutočnosti je však more plné plastových fliaš, tašiek a odpadkov, píše Daily Mail.

 

 

 

 

Je pravdepodobné, že sa tieto snímky zrejme nedostanú do lesklých turistických brožúr, ktoré popisujú Karibik ako hotový raj. Fotografie totiž ukazujú oveľa temnejšiu realitu jasne modrých morí, ktoré sú stále viac sužované prílivom vyhodených plastov.

Na jednej z fotografií nasnímanej pri ostrove Roatán blízkosti Hondurasu je zobrazený potápač, ktorý sa chce ponoriť do vody takmer úplne pokryté odpadom. Na ďalšom snímku je vidieť hladinu mora, v ktorej plávajú plastové fľaše, vrecia a ďalšie odpadky, ktoré zabraňujú slnečnému žiareniu preniknúť pod hladinu.

 

Pri pohľade na detailné zábery znečistenej morskej hladiny sú vidieť desiatky jednorazových nožov a vidličiek, ktoré sa prepletajú medzi morskými riasami.

Odborníci sa domnievajú, že bol tento odpad vyplavený do mora z neďalekej Guatemaly, ktorá bola zasiahnutá dlhodobým obdobím dažďa, čo zdvihlo hladiny riek. Tie potom z miest a dedín zobrali odpad, ktorý sa dostal až do mora.

 

 

Fotografka Carolline Power, zdieľala zábery na sociálnych sieťach, aby tak zvýšila povedomie o probléme, uviedla: „Musí to prestať. Premýšľajte o plaste, ktorý používate v každodennom živote. „

John Houston zo spoločnosti Blue Planet Society, ktorý sa zaoberá ochranou oceánov, povedal, že je to vôbec najhorší prípad znečistenia plastom, ktorý kedy videl. Houston poukázal na to, že sa plast rozkladá na mikroskopické častice, ktoré potom vstupujú do potravinového reťazca pomocou planktónu a rýb, ktoré tieto častice konzumujú. „Predpokladá sa, že až 90% morských vtákov zjedlo nejaký druh plastu a existuje mnoho príkladov korytnačiek či veľrýb, ktoré považovali plast za potravu,“ uviedol Houston.

 

POZRITE SI AJ VIDEO

 

 

 

 

O autorovi

Michal Sumichrast

Zameranie na Umenie a Kultúru / Editor Slobodného Výberu

Pin It on Pinterest

Share This