Médiami rezonuje prípad evanjelického kaplána Jakuba Pavlúsa. Potom, čo sa dvadsaťšesťročný duchovný z Turian pri Martine zastal homosexuálnych manželstiev, biskupi jeho pracovný pomer ukončili. Svoje nové pôsobisko našiel v Šumperku.
Pavlús sa stal v očiach cirkvi nepohodlným potom, čo na cirkevnom pracovnom stretnutí odmietol uznať, že manželstvo je výlučne zväzok muža a ženy. A svoj postoj odmietol prehodnotiť. „Spýtali sa ma na jednu otázku, či som svoj súkromný názor na manželstvo nezmenil,“ opísal Pavlús pre web Aktuality.sk okolnosti svojho vyhadzova.
Nepomohla ani spokojnosť jeho ovečiek v Turanoch. „Kaplán svoje názory nikdy neprezentoval ani nevnucoval v kostole ani v rámci osobných rozhovorov,„ uviedla na jeho obhajobu jedna z miestnych praktizujúcich veriacich. Tri desiatky veriacich podpísali list na Pavlúsovu podporu. Márne, mladý duchovný nakoniec skončil v českom exile.
Posledná omša na Slovensku bola plná emócií. „Bolo mi, akoby som sa práve rozišiel s dievčaťom,“ opísal svoje pocity Pavlús pre denník Sme. V tom istom čase ležali na jednotke intenzívnej starostlivosti dve jeho predčasne narodené dcérky. Ľudia na podporu mladej rodiny vybrali v krátkej dobe viac ako 10-tisíc eur ( v prepočte 270 tisíc korún).
Pavlús teraz pôsobí ako kazateľ Českobratskej evanjelickej cirkvi v Šumperku. Tvrdí, že Bibliu treba vykladať v kontexte doby. „Vtedy neexistovalo nič ako registrované partnerstvo. Ak sa v biblických spisoch niekto vyjadroval k pohlavnému styku osôb rovnakého pohlavia, väčšinou išlo o chrámovú prostitúciu alebo nemanželský styk,“ vyjadril svoje presvedčenie pre HN online Pavlús.
Na Slovensku sa k evanjelickému vyznaniu hlási 300 tisíc ľudí. V roku 2015 sa na popud Aliancie pre rodinu konalo referendum, ktorého výsledkom mal byť zákaz adopcie detí zo strany homosexuálnych párov či koniec sexuálnej výchovy na školách. Plebiscit však bol kvôli nízkej volebnej účasti neplatný.