Kontroverzný zákon, ktorý pod hrozbou trestného postihu schválila Kalifornia vo svojom Senáte, prikazuje oslovovať LGBTI osoby podľa ich priania.

Podľa portálu Dailycaller musíte v styku s LGBTI osobami používať genderovo odlišné výrazy. Tento návrh zákona ešte musí prejsť snemovňou a potom nadobudne platnosť a Kalifornia sa bude radovať z nového nariadenia.

Zatiaľ bude jeho účinnosť obmedzená len na sociálne ústavy a hospice, v ktorých sa po rokoch liberalizácie v genderovej oblasti začína zhromažďovať pestrá zbierka typov sexuálneho správania a orientácie. Podľa kalifornských zákonodarcov sa títo ľudia cítia urážaní, keď ich neoslovujú pracovníci a členovia ústavov tak ako sa sami identifikujú. Trest za odmietnutie používať výrazy, ktoré transgender ľudia požadujú, môže byť podľa zákona o „hate speech,“ ktorý Kalifornia má schválený vo svojom trestnom zákonníku až 1000 dolárov pokuty a jeden rok väzenia

Eugene Volokh, ktorý na UCLA (University California of Los Angeles) skúma aplikáciu Prvého dodatku Ústavy tvrdí pre National Review, že je „dosť nepravdepodobné, že ak by bol tento zákon prijatý, takéto zákazy by boli obmedzené iba na tento scenár [ošetrovateľského domova]„. Volokh si tiež myslí, že zákonodarcovia sa rozhodli zákon obmedziť na ošetrovateľské ústavy nie kvôli tomu, že v štáte existuje nadmerné množstvo transgender seniorov, ale preto, že pre podobnú demografickú skupinu je pravdepodobne jednoduchšie získať sympatie.

Kalifornia

Kapitol v Kalifornii / iStock

Návrh zákona je jedným z niekoľkých právnych predpisov týkajúcich sa diskriminácie na základe pohlavia, ktoré sa toto leto prejednávajú v Kalifornii. Zákonodárny orgán tiež zvažuje povinné transgender tréningové programy pre spoločnosti, ktoré majú viac ako 50 zamestnancov, uviedla CBS Sacramento.

Zatiaľ súčasná legislatíva netrestá tých, ktorí odmietajú používať zámená rodovej identity, ale potvrdzuje právo transsexuálov, aby boli nazývaní tak, ako si želajú.

Obidva zákony čakajú na schválenie v druhej komore kalifornského parlamentu.