Vyberte položku Stránka

JUNGE WELT: Ukrajina sa ocitla v pasci. Ťažký priemysel sa rúca, ľahký nemá pracovné sily

JUNGE WELT: Ukrajina sa ocitla v pasci. Ťažký priemysel sa rúca, ľahký nemá pracovné sily

Kedysi sa Ukrajina považovala za „klenot Ríše Zla“, dokonca to o nej hovoril aj nedávno zosnulý geopolitický stratég Zbigniew Brzezinski vo svojom najznámejšom diele Veľká Šachovnica.*Dnes sa Ukrajina rúca sama do seba a stáva sa z nej pustá agrárna krajina, píše Von Reinhard Lauterbach na JUNGE WELT.

Najviac postihnutým – tiež z dôvodu ukončenia hospodárskych vzťahov s Donbasom – je ťažký priemysel. A teraz je krajina integrovaná do EÚ s právami „agrárnej kolónie a dodávateľa lacnej pracovnej sily,“ poznamenáva autor.

Bez spojenia s ruským trhom Ukrajina „rýchlo stráca štatút priemyselnej krajiny,“ poukázal Junge Welt.

V tomto prípade rozhodnutie vlády v Kyjeve prerušiť hospodárske vzťahy s Donbasom len zhoršuje situáciu, uviedol autor.

Najsilnejší dopad bol na ťažký priemysel, najmä pri výrobe a spracovaní železných, neželezných kovov z uhlia a ocele. Dôvody sú zrejmé: bez uhlia z Donbasu oceliarne nemajú nič, čím by naplnili svoje vysoké pece. V skutočnosti len kvôli zníženej produkcii v krajine klesol dopyt po elektrine a Ukrajina bola schopná tento rok prezimovať bez jej vypínania, poznamenali noviny.

Na druhú stranu, na Ukrajine existujú oblasti, v ktorých dochádza k rastu, pokračuje Junge Welt.

Napríklad v poľnohospodárstve, ktorého rozvoj obmedzuje len nedostatok hnojív. Už v prvom štvrťroku 2017 vzrástla výroba hydinového mäsa o 31% v porovnaní s predchádzajúcim rokom a slnečnicový olej a margarín o 41%. Odborníci predpovedajú rast v textilnom a obuvníckom priemysle, ako aj zvýšenie produkcie súčiastok na zákazku západných spoločností.

Zástupcovia ukrajinskej vlády, aby prilákali investorov do krajiny, hovoria, že platy v ich krajine sú rovnako nízke, ako v Číne, píše denník.

V skutočnosti je však nedostatok pracovných síl. A to nielen kvôli tomu, že po nezávislosti ukrajinská populácie klesla z 52 na 40 miliónov, ale takisto milióny Ukrajincov volia pracovnú migráciu do zahraničia. Avšak, aj keď tieto osoby bez zručností pracujú na staveniskách v Českej republike a Rusku, alebo sedia na recepcii v poľskom hoteli, získajú oveľa viac než to, čo by si mohli zarobiť tým, že by pracovali vo svojej profesii doma.

Áno, Ukrajina je integrovaná do EÚ, priznáva autor. Ale za podmienok EÚ. A nie ako ďalšie priemyselná krajina, ale ako „agrárna kolóna a dodávateľ lacnej pracovnej sily,“ uzatvára nemecký novinár.

 

O autorovi

Príspevky za Júl

Pin It on Pinterest

Share This