Pôvodne som chcel písať o niečom vznešenejšom a nejako intelektuálne, no vždy prídu do cesty nejaké problémy v „kšeftoch“, ale aj k tomu by sa patrilo vyjadriť.
No možno tu predsa len zakomponujem aj pôvodne zamýšľanú tému, ktorá chcela odpovedať na omieľanú frázu dneška, že sme tu údajne v nejakej jedinečnej kultúrnej vojne.
[sociallocker][/sociallocker]
Akože humanisti proti extrémistom, dobrenkí proti bakanej alternatíve a pod. Čo je nezmysel, pretože vždy sa človek rodil do konfliktu dôb, dnešok nie je žiadnou výnimkou a tomu sa hovorí vývoj – téza, antitéza, syntéza. Doba je ale v skutočnosti o osamostatňovaní sa indivídua z davu.
A to kompletne, nejde o nejaký primitívny liberalizmus, ide aj o nachádzanie si svojho ducha a jeho opätovnému vzťahu k spoločnosti. Nie je to o izmoch, skôr o dozrievaní človeka ako samostatnej individuality so všetkým čo k tomu patrí, a čo sa neobmedzuje na konkrétny smer, či už materiálny, duchovný a pod. Je to komplet premena celého človeka.
Veru som sa zaťal a Billu bojkotujem už štvrtý rok. Nemyslím, že je tento môj príbeh až taký zaujímavý, nebudem beletrizovať, aj keď išlo naozaj o mini konflikt, kde sa až penila krv, len spomeniem to dôležité.
Bordel v cenovkách a zdá sa, že zámerný, aby človek nakúpil drahšie. Akcie už neaktuálne, ale samozrejme nikto označenie nezrušil, takže ma tam vždy čakal nekonečný boj o zistenie pravej ceny, keďže ani skener akoby náhodou nikdy nefungoval.
Do toho raz prišiel netrpezlivý, arogantný a očividne zazobaný zákazník, a onen mini konflikt pri pokladni, kedy sa ma nikto zo zamestnancov nezastal.
Veľa Slovákov má niečo z toho ázijského „nestratiť tvár„. Hanbia sa pýtať si svoje, radšej sa nechajú oklamať, ako by priznali, že si nemôžu dovoliť predražený tovar. Radšej budú živoriť, akoby ukázali, že na niečo proste nemajú. Toto sa nenosí a tak človek, ktorý vie presne čo chce, je problémový.
Podľa prieskumov najhoršie na tom hospodársky stojí Tesco a Billa. Zaujímavý a asi ani nie náhodný je pri tom fakt, že sú to zároveň firmy, kde najmenej platia svojich zamestnancov. Naopak obchodný reťazec, ktorý platí zamestnancom najviac, je na tom ekonomicky najlepšie, ide o LIDL.
Takže oplatí sa koristnícky typ podnikania? Naozaj všetko, teda úspech, stojí len na čím najnižších mzdových nákladoch? Možno krátkodobo.
Billa a Tesco sa rozhodli byť morálni a nepredávať údajne konšpiračný a antisemitský Zem a Vek. Dá sa im tento postoj veriť? Sú oni natoľko vzorom humanity, že môžu súdiť čo je správne a čo nie?
Že vraj vedeniu do Británie dali vedieť aký plátok predávajú. Lenže z toho čo som všeličo počul o Tescu, mali by tam napísať niečo iné, napr. aj to, ako sami manažéri rozkrádajú firmu, ako tam prekvitá rodinkárstvo, ale zamestnancovi hodia často len minimálny plat. Áno, sú regionálne rozdieli, ale väčšina Slovákov žije na vidieku a hospodársky zaostalých regiónoch, takže väčšina zamestnancov Tesca, aj Billy má len ten minimálny plat.
Tieto reťazce neustále hútajú ako dať zamestnancom čím menej. Že za sviatky je príplatok? Vykompenzujú ho kratším pracovným časom. Isté obdobie nútili zamestnancov časť hodín si odpracovať na zmluvu ako brigádnik, aby im menej zaplatili. Časté zvýrazňovanie toho, že ako fajn si privyrobia vo sviatky je proste mystifikácia rovnajúca sa lži.
Lenže keďže náš mainstream pracuje ako kedysi komunistická tlač, ak chcete vedieť ako sa dobre máme, sledujte média, tam vám ukážu raj zmanipulovanými informáciami. To je tá dovolená tlač, kde je samozrejme iba pravda.
Pritom aj mainstream sa utne, povedzme SME sa už ospravedlňovali za hoax a nemôžme si nahovárať, že v oceňovaných médiách, ako je aj Denník N je čistá pravda a len pravda.
Kto je poctivý k pravde, zistí, že články sú rôzne a to až protichodného znenia. Napríklad raz píšu, že podľa vedcov IQ závisí vo veľkej miere od genetiky, o rok už vedci hovoria, že IQ od genetiky nezávisí. Hoci iste, americkí vedci každý rok menia svetovú paradigmu, takí sú to géniovia … Alebo je to inak?
Nuž keď istým smerom ideologizovaný novinár napíše, že vedci objavili gén homosexuality, nadšenie vám pominie, keď známy psychiater napíše na Denníku N blog, že aký je toto popularizovaný a až populistický nezmysel rovnajúci sa hoaxu. Kto to ale rieši, ak nejde o Zem a Vek?
Nečítam Zem a Vek, hoci mnoho článkov sprístupnených na webe poznám a niektoré sú vynikajúce. A podľa môjho súkromného názoru sú články tam, o názore národovcov na Židov reklamným ťahom, ktorý chce kontraverznými témami upútať pozornosť. Predsa k tomu musí dôjsť každý normálne rozmýšľajúci človek, veď človek so židovskýmu predkami, akým majiteľ spomínaného časopisu je, aký môže byť antisemita?
Lenže zas ľudia, ktorí zakazujú Zem a Vek rozmýšľajú v smere ich vlastného finančného zisku, oni sú jednoducho za očierňovanie alternatívy platení, majú z toho profit.
A tu sa dostávam do bodu, kedy konečne spomeniem aj pôvodne zamýšľanú tému, ktorou mala byť údajná kultúrna vojna.
Nuž áno, je tu akýsi konflikt, ale určite to nie je postavené na morálke a mravoch ako takých, veď mainstream so svojím proklamovaným postmoderným nihilizmom by mal mať najmenej vedomosti o morálke a mravoch. Oni nielen že relativizujú morálku a mravy, ale už aj negujú slobodu, ona už neexistuje, dokázali to predsa ich americkí vedci a dočítate sa to na Denníku N. .
Je tu kultúrna vojna, ktorá nás stavia pred otázku po slobode individuality. Či všetko treba nariadiť direktívne, pretože samozrejme človek je nesamostatný ťuťmák, ktorému treba dať všetko pod nos, alebo či máme vieru v samostatného človeka, ktorý si to správne vie nájsť aj sám.
Proste doba nás stavia pred otázky, či naozaj potrebujeme akési „ministerstvo pravdy“, kde vám všetko naservírujú a zabránia vám vidieť a poznať to nesprávne, alebo veríme v inteligenciu človeka a dokonca aj v jeho právo na omyl. Nie je vývoj bez omylu, nie je vývoj bez hľadania. Naopak už hotové „pravdy“ vývoj brzdia.
Tu tiež aj badať určitú schizofréniu, kde napr. právo na omyl s výsledkom otehotnenia a následnej interrupcie sa pripustí, dokonca je to právo na zabitie plodu, lebo ja si so svojim telom môžem robiť čo chcem, ale už písať a čítať nesmiem čo chcem. Tu si mocenský moloch uzurpuje právo na cenzúru, alebo ju odobrí. Pritom ako som hore uviedol – vec nie je čiernobiela.
Neverím tomu, že obchodné reťazce s koristníckym prístupom k životu myslia úprimne svoj bojkot časopisu Zem a Vek. Či tam nebude len príležitosť urobiť si reklamu a ich mínusové hospodárenie tento motív naznačuje.
Navyše aké je to symptomatické, že ako určité elity týchto novodobých otrokárov vychvaľujú. Asi je to predsa s ich humanizmom nejako inak či?